2021 m. birželio 24 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Monika Krikštopaitytė: esminiai žiniasklaidos rėmimo fondo trūkumai

Monika Krikštopaitytė

Internetinio kultūros dienraščio ir spausdinto kultūros savaitraščio „7 meno dienos“ redaktorė ir Kultūros periodinių leidinių asociacijos vadovė Monika Krikštopaitytė dalinasi savo nuomone apie daug diskusijų sukėlusį naują Žiniasklaidos rėmimo modelį.


Mes esame be galo susijaudinę, kad kultūrine spauda pastaruoju metu taip atkakliai imta rūpintis, mūsų situacija domisi ir Kultūros ministerija, ir Kultūros komiteto pirmininkas, ir net Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovas. 

Nuo 10-deš. nesulaukus konstruktyvaus dėmesio, mums tai naujovė, į kurią negalėjome neatsižvelgti. Bet pradėkime istoriją nuo pradžių, kaip „iš sektoriaus“ kilo vadinamasis poreikis inicijuoti naują žiniasklaidos modelio kūrimą.

Monika Krikštopaitytė
 Vyto Nomado nuotrauka

Prieš porą metų man paskambino Viktoras Bachmetjevas (tuometis Kultūros ministrės patarėjas) ir sakė: ateikit, piktinkitės, padarysim naują, bus labai gerai, bus daugiau pinigų. Ministrė Seimo koridoriuose patarė „tik šaukit garsiai“. Realiai į spaudos konferenciją kultūros periodinių leidinių redaktoriai buvo kvieste sukviesti skambučiais iš ministerijos. Ir piktinosi, nes yra kuo (per mažai pinigų, de minimis apribojimas neleido paimti net to vargano minimumo, bet kitų suinteresuotų grupių nuomone, tai mūsų vadyba silpnoka). Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis herojišku veidu tąsyk tarė: „mes jus girdime, spręsime“. Taip prasidėjo šio surežisuoto spektaklio pirmas veiksmas. 

Antras veiksmas buvo darbo grupė. Jos metu visą laiką klausiau dviejų dalykų:

1) Tai, atsiprašau, kuo dabar jau čia mums geriau, kad nelieka Kultūrai prioriteto ir kultūros atstovai tampa mažuma taryboje, kuri realiai formuos gaires, kriterijus, atliks svarbiausius sprendimus? 

2) Tai kada pakalbėsime apie turinį? Visgi istorinis įvykis – naujiname žiniasklaidos rėmimą, juk turėtume norėti pagerinti jos kokybę, atnaujinti „tas pasenusias“ (anot Interneto žiniasklaidos asociacijos atstovo) programas, kas čia kam svarbu ir kokie mūsų tikslai? „Dabar ne laikas“, o po to „jau per vėlu“, nes viskas jau paderinta, tiesa, į komitetų ir institucijų pastabas neatsižvelgta, nebent tik tas, kur tinka projektą ruošiantiems. Kitaip tariant, apie turinį kalbėti laiko ir nebuvo. Matyt, ne tai svarbiausia. Tada kas? 
Pati didžiausia ir pagrindinė naujo Žiniasklaidos rėmimo fondo (ŽRF) naujovė yra galių perskirstymas? Tie pinigų skirstytojai, kurie SRTRF veikė galimai neskaidriai, ŽRF veiks be abejo skaidriai? Gerokai mažiau įtakos gautų kultūros atstovai (iš beveik pusės tik 2 iš 11). Tuo tarpu komercinių verslo grupių atstovai kaip Internetinės žiniasklaidos asociacija ir Nacionalinė spauda (abu atstovauja „Lietuvos rytui“, tiesa atskirtą kaip dvi įmonės, bet motininė ta pati) įgija daugiau galios. 4 narius skiria senatas, kuris yra šiame modelyje demokratijos imitacijos priemonė – tai prie valstybinių įstaigų veikiančios gana įvairios tarybos, plius paveldėjimo būdu iš SRTRF perėjusi vienintelė nepriklausoma Teisininkų draugija (nes Teisėjų taryba nesutiko?), turėsiančios pasiūlyti iš „asmenų pasiūlytų kandidatų sąrašo, skelbiamo viešai Fondo interneto svetainėje“. Painu, tiesa? Kitaip tariant, tie asmenys bus arba visai nesuinteresuoti ir galima bus juos paveikti jau išrinkus, arba tai bus teisingai paorganizuoti asmenys, be kurių dalyvavimo negali vykti net tarybos sprendimai, taigi jie yra ypatingieji tarybos nariai (VIP). Dar painiau. Ir kažin kodėl propaguojantys naują ŽRF modelį jį lygina su Lietuvos kultūros taryba? Nes ji sėkmingai veikia, bet jos taryba net nepanaši į šitą. 

LKT visus 10 tarybos narių iš skirtingas kultūros ir meno sritis atstovaujančių asmenų išrenka kultūros bendruomenė ir kultūros ministro teikimu patvirtina Vyriausybė bei pirmininkas, kuris kultūros ministro teikimu skiriamas Vyriausybės. Kitaip tariant LKT jokio galių išsidėstymo nesurežisuosi, o ŽRF atrodo viskas paskaičiuota puikiomis proporcijos, tik ne visiems jos puikios. 

Ir nors užregistruotame Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimo siūlyme yra keli Kultūros spaudai itin palankūs (mūsų pačių išreikalauti, tikrai nepasiūlyti) punktai (įstatyme, o ne gairėse procentais fiksuotas pažeidžiamiausių grupių rėmimas. Kultūros periodikai 25 proc. iš Fondo biudžeto ir galimybė Kultūros periodinių leidinių projektams taikyti 3 metų trukmės finansavimą), nepuolame pritarti todėl, kad siūlomo Žiniasklaidos modelio tikslai ir visi struktūros elementai (taryba su senatu, programos, procedūros) ne tik, kad neišreiškia prioriteto Kultūrai ir šviečiamiesiems projektams (ar turėtų, galima diskutuoti), bet neišreiškia jokio kokybinio, vertybinio parametro. Svarbu suprasti ir tai, kad projekte esantis palankus punktas, nebūtinai išliks po Seimo svarstymų. Tik vieną vienintelį punktą (fiksuotus 25 proc. Kultūros spaudai) išėmus, galime pradėti rašyti atsisveikinimo laiškus, kasti sniegą ir taip toliau. Yra kas seniai svajoja visai apie kitas fondo funkcijas, pvz.: „ valstybė pirks žiniasklaidos paslaugas savo komunikacinėms reikmėms“. 

O kol kas, yra visiškai neaišku kokias tokiai Tarybai pavyktų parašyti gaires, kaip įvardintų visus pagrindinius kriterijus, kaip apibūdintų programas, ką Kultūros ministras patvirtintų (jo įtaka čia vis dėlto pasireikštų esmingai) – aišku tik tai, kad šiuose sprendimuose galės labiau pasireikšti komercinė spauda, kurių milijoniniai pelnai ėmė šiek tiek kristi. Žinote, dėl to mums ir buvo sunkiausia susigraudinti, nes visi kultūriniai leidiniai yra pelno nesiekiančios organizacijos ir dažnas svajoja apie tai, kaip vyriausio redaktoriaus algą pakelt iki bedarbio pašalpos. 

Tai prastas spektaklis. Atleiskit, bet mes įpratę prie kokybiškesnių reginių ir tekstų.
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)