2022 m. spalio 2 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Po šventine eglute... „Žurnalistika" 2019 (II)

Jolanta BENIUŠYTĖ, almanacho „Žurnalistika“ vyr. redaktorė

Žengiame per senųjų metų slenkstį, o po naujametine eglute  ...  almanacho ,,Žurnalistika" 2019-ųjų antrasis numeris. 

Gal iki 2020-ųjų sausio 11-tosios, kai vyks LŽS Kauno apskrities skyriaus valdybos ataskaitinis ir rinkiminis susirinkimas, iš sostinės atkeliaus  nauja ,,Žurnalistika" ir ją bus galima įsigyti...

Lietuvos žurnalistų sąjungos narė, Klaipėdos skyriaus pirmininkė Jolanta Beniušytė yra ir mūsų profesinio leidinio vyr. redaktorė. Kauniečių vardu - AČIŪ JAI už nelengvą triūsą ir prašome JOLANTĄ BENIUŠYTĘ papasakoti, ką rasime jos redaguojamame almanache...
__urnalistika_2019_II_pusm._II.jpgPrabėgantis laikas keičia net tik pasaulį, bet ir mus pačius. Šiemet minėjome daug istorinių sukakčių, kurių svarba, bėgant metams, neblanksta ir tik stiprėja. 2019 metai buvo neeiliniai – Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) minėjo 90 - metį, praėjo trys dešimtmečiai, kai susikabinę rankomis su latviais ir estais stovėjome Baltijos kelyje, minėjome Pasaulio lietuvių metus su prieš 70 metų pasirašyta Lietuvių Charta…Šios svarbios datos, jų minėjimo šventės, parodos, susitikimai, atgarsiai atsispindi ir almanache „Žurnalistika“ 2019 (II).

Toliau tęsiame Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo remiamą projektą „Dezinformacijos ir propagandos reiškinių žiniasklaidoje tyrimas. Istorinis žurnalistikos vaidmuo”.  Šią temą pirmasis gvildena žinomas televizijos, spaudos žurnalistas Henrikas Vaitiekūnas, gilindamasis į melagienas žydruosiuose ekranuose. „...televizija išlipo iš televizoriaus. 

Tik dar priminsiu jums, kad iš to televizoriaus ji išlipo ne tik kartu su naująja - tik internete rodoma laida. Dar ir su triguba reklama (internetiniame puslapyje jos dažniausia nepavyks didesniu greičiu „prasukti“), tik su lietuviškiems portalams būdingu gramatikos ir stiliaus darkymu (čia - pagrindinis bei tautiškiausias skiriamasis bruožas), ir dar kartu iš televizoriaus į portalus išlipo penkiskart (!) pasidauginusios melagienos“,- taikliai rašo žurnalistas.

O štai interneto naujienų portalo „Kas vyksta Kaune“ žurnalistams savo kailiu teko patirti, kas yra dezinformacija, priešiška propaganda. Per metus portalas patyrė net tris kibernetines atakas, kai į portalo informacinę erdvę buvo įbruktos iš piršto laužtos naujienos. Kaip jos atrodė – pateikiame prie straipsnio portalo ekrano kopijas. Ką daryti, kad ir kitiems netektų patirti to, kas nutiko kolegoms kauniečiams? „Esu įsitikinusi, kai tik mes sustiprinsime savo saugumą ir įsiveržti pas mus nebepavyks, sekantys taikinyje bus kiti vietiniai naujienų portalai. Nes įsilaužėliams tikrai nerūpi nulaužti kokį baldų prekybos puslapį, jų taikinyje – žiniasklaida. Todėl ruoštis kibernetinėms atakoms, visokeriopai stiprinti savo saugumą, investuoti į programavimo kokybę mažesni portalai turėtų pradėti jau šiandien“, – sakė „Kas vyksta Kaune“ vyriausioji redaktorė Brigita Sabaliauskaitė.

Klaipėdietis kultūrologas, žurnalistas Kęstutis Meškys gilinasi į tiesos kamertono paieškas šiuolaikiniame „fake news“ pasaulyje. Anot autoriaus, šiuo metu yra susiklosčiusi palanki sociokultūrinė terpė susiformuoti „ fake news“- netikrų naujienų - šių dienų reiškiniui. „Kaip neseniai pranešė programos WhatsApp administratoriai, per mėnesį jie ištrina apie 2 mln. melagingų naujienų ir žinučių. Panaši informacija sklinda ir iš kitų programų operatorių, kovojančių su melagingų naujienų srautu“,- rašo kolega K. Meškys.

Kaip mus veikia kino menas, taikliai apstebi aktorius Algis Matulionis, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos narys: „...parodo Staliną, šeimą, vaikus, apkrautą šeimyniniais rūpesčiais, tokį žmogišką. O iš tiesų tai jis naikino ištisas tautas, draskė, badu numarino pusę Ukrainos, o filme - rūpestingas tėvas! Aš labai pasigendu žurnalistų pastebėjimų štai tokiais paprastais klausimais, kad jie pasakytų, palaukit, kokį „š“ mums čia rodot! Meninė kūryba šimtą kartų galingesnė už visas tas „fake“ naujienas. Kemšama į galvas iškreipta tiesa“, - teigia A. Matulionis.

Žurnalistui svarbu apginti visuomenę nuo „fake news“, dezinformacijos, bet ne mažiau svarbu etika ir profesionalumas, ypač politinių kampanijų metu. Apie tai leidinyje pateikiame dvi Visuomenės informavimo etikos komisijos informacijas. Vertas dėmesio kolegės Daivos Červokienės parengtas aktualus intervių su Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininku Audriu Antanaičiu. „ Kalbos prestižas sumenko ir dėl to, kad nustojome švietę visuomenę. Nepriklausomybės atkūrimo „aušroje“ buvo per televiziją, radiją kalbos valandėlių, laidų apie kalbą – dabar nėra. Įsigalėjusi interneto žiniasklaida padėjo užauginti anglų kalbos prestižą. Laikas atgaivinti sąmoningumą kalbai. Pilietis turi pajusti pareigą savo kalbai“,- pabrėžė A. Antanaitis.

Antrajame 2019 m. „Žurnalistikos“ numeryje spausdiname 90 metų jubiliejų švenčiančio ilgamečio Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docento Broniaus Raguočio, ugdžiusio daugybę žurnalistų laidų, straipsnį apie Mykolą Tvarauską. Apie šią iškilią asmenybę, lietuviškos spaudos Jungtinėse Amerikos Valstijose pradininką, dar yra neatskleistų faktų, aplinkybių, kurias imasi nagrinėti autorius. Tai kaip ir duoklė Pasauliniams lietuvių metams, ir kaip dar vienas straipsnis, papildysiantis toli gražu neaprašytą išeivijos lietuvių žurnalistikos istoriją. B. Raguočio straipsnį lydi šiltas VU docentės dr. Jolantos Mažylės „Laiškas Mokytojui“ jo gražaus jubiliejaus proga.

Apie žurnalistinį solidarumą pasakoja Domas Šniukas, savo straipsnyje apžvelgdamas Tarptautinės žurnalistų federacijos ir Lietuvos žurnalistų sąjungos bendradarbiavimą Antrojo pasaulinio karo pradžioje, kai abi rūpinosi karo tragediją patyrusios Lenkijos žurnalistais. Skelbdama atbėgėlių žurnalistų, kurių, tikėtina, daugelis dingo karo verpetuose, sąrašus, „Žurnalistika“ pagerbia jų atminimą, bent menka dalimi prisijungia prie jų pėdsakų paieškų.

Šiame almanacho numeryje pasakojame apie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos nuveiktą svarbu tiriamosios bibliografijos darbą – išleistą leidinį „Lietuvos bibliografija. Serija B, Periodiniai leidiniai lietuvių kalba, 1823-1940", kurį sudaro du tomai. Bibliografijos rodyklėje įregistruoti – 1782 vnt. leidinių. 

Į praeitį pasižvalgo ir žurnalistas, rašytojas ir fotografas Povilas Sigitas Krivickas, pasakodamas Lietuvos fotomenininkų sąjungos, šiemet mininčios 50 metų sukaktį, istoriją. Metų pabaiga gausi parodomis, kolegų išleistomis knygomis. Apie tai pasakojame rubrikoje „Žurnalistų kūryba ir renginiai“. 
Beniusyte n. II_1.jpgŠiame almanacho „Žurnalistika“ numeryje atnaujinome kai kurias rubrikas, atsirado ir naujų. Viena jų - „Redakcijos paštas“, čia spausdinami iš jūsų, mieli kolegos, gauti laiškai, nuomonės, pasisakymai, tad rašykite mums!

Dėmesį visada patraukia žurnalistų kelionės. Šių jubiliejinių LŽS metų kelionė į Vakarų Ukrainą žurnalistams buvo lyg gyvosios istorijos pamoka – apie ją pasakoja „Vienybės kelias‘19” ekspedicijos vadovas, LŽS Kelionių žurnalistų klubo pirmininkas Gerimantas Statinis.  

O jeigu kokius įvykius praleidome, detaliau neparašėme, informaciją surasite leidinio pabaigoje - Lietuvos žurnalistų gyvenimo kronikoje, kurioje užfiksuoti svarbiausi Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos renginiai per 2019 metus.

Už pagalbą rengiant almanacho „Žurnalistika 2019 (II)“ numerį širdingai dėkoju nepailstančiai redakcinei kolegijai – Audronei Nugaraitei, Domui Šniukui, Vytui Urbonui, Henrikui Vaitiekūnui, Dainiui Radzevičiui ir Jonui Staseliui. Labai ačiū puikiems šio numerio ir nuolatiniams autoriams, fotografams, karikatūristams, leidyklos „Kriventa” darbuotojams, visiems, prisidėjusiems prie prasmingų, išliekamąją vertę turinčių publikacijų parengimo almanache.

O Jums, mieli skaitytojai, visa „Žurnalistikos“ komanda linki smagaus skaitymo ir laimingų, kūrybingų ateinančių Naujųjų 2020 metų!


Nuotraukose: Almanacho ,,Žurnalistika" 2019-ųjų antrasis numeris ir šio leidinio vyr. redaktorė Jolanta Beniušytė
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS


Warning: include(/usr/home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/apklausa.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/shonas.php on line 15

Warning: include(): Failed opening '/usr/home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/apklausa.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/shonas.php on line 15

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)