2021 m. rugsėjo 20 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Apie sardonišką publicistiką. 1. ATSARGIAI: NEPAVARGSTANČIO KRITIKO BIZŪNAS!

Antanas MARČIULIONIS, LŽS ir žurnalistikos senjorų klubo MES narysMarciulionis Antanas n. II_1.jpgAnuo metu, kai Lietuvoje šio žinomo apžvalgininko dar niekas nebuvo pavadinęs viešosios erdvės šiurpintoju, dauguma skaitytojų jį ypač vertino už išprusimą, temų aktualumą, už tai, kad „nei vienai valdžiai neduoda ramiai gyventi“. Ir, žinoma, už  jo talentą. 

Problemų aštrumu, prasmingomis įžvalgomis alsuojantys straipsniai spaudoje, komentarai televizijos, radijo laidose negalėjo likti be pelnyto visuomenės dėmesio. Didelę patirtį turinčio žurnalisto nuomonė tapo pageidaujama kone kiekvienoje žiniasklaidos grandyje.

(Nuotraukoje: Publikacijos autorius kaunietis žurnalistas,  LŽS narys Antanas Marčiulionis)


Šiandieną situacija šiek tiek kitokia. Žinia, talentas ir išprusimas niekur nedingo, populiarumo dar irgi per akis, o elementarios pagarbos tiek savo rašinių herojams, kokie jie bebūtų, tiek skaitytojams šio darbštuolio publicistikoje vis dažniau ir dažniau reikia su žiburiu ieškoti. 

Gal dėl to reikia ieškoti, kad žmogus dar vis nepraranda vilties aukštavaldžiams pareigūnams proto „įkrėsti“, gal norisi pasipuikuoti savo galiomis… Galynėdamasis su jais neretai tiek „malkų priskaldo“, kad nemažai daliai visuomenės, o juo labiau valdžios akyse piktavaliu žurnaliūga, paprasčiausiu pliurpalu telieka.

Portalas „Tiesos.lt“ kolegą netgi didžiuoju viešosios erdvės šiurpintoju įvardino: „Šiurpėje apie „paprastąjį karbauskizmą“ jis leidžiasi šiurpinti kitus ir pats baisiai šiurpinasi, pasakodamas išties šiurpulingą isteriją apie „paprastąjį karbauskizmą“. Nors šiurpintojo teigimu „karbauskizmas“ – kaip fašizmas, marksizmas-lenininzmas ar putinizmas – yra visiškai eklektika, pats pasakotojas sugeba išlikti nuoseklus ir net įžvelgia kai ką išties šiurpaus. Pasirodo, „kaip ir kiti juodašimtiški judėjimai, karbauskizmas pasižymi panieka žmonėms, kerštingumu, visuomenei priimtinų taisyklių nesilaikymu“… 

O jeigu iš šio portalo tos pačios publikacijos dar vieną sakinuką paskaitysit, ko gero jūs taip pat nejaukiai pasijusite. Taigi, šiurpintojas randa savyje jėgų vėl ir vėl priblokšti skaitytojus – pasirodo, kad ant „karbauskizmo“ pirmąkart taip „atvirai iššieptų supuvusių dantų“ jis sugebėjęs įskaityti – ką jūs manote?! – spaudą „Made in Kremlin...“. Originaliai populiarusis apžvalgininkas mestelėjo, ar ne?

Pasigedote šio žurnalisto pavardės? Tegul šįkart jis ir lieka su viešosios erdvės šiurpintojo pseudonimu. Tiesiog VEŠ. Ne pavardė esmė, bet asmenybė. Bet ir viena, ir kita kur kas labiau išryškės, jeigu turėsite šiek tiek kantrybės skaitydami tolesnius mano bandymus bent mažumėlę jas atskleisti. 

Dažniau paskaitantiems bent portalo „Delfi.lt“ puslapius, beveik garantuoju, mintyse šmėkštelės, sakyčiau, simpatiško mūsų visų šiurpintojo pavardė. O gal išvysite ir tą nuolat matomą veidą su vis kitokia šypsenėle. Ir vis su kitu švarkeliu, kitu kaklaryšiu, kitais baltinukais. Tik pajudini kompiuterio pelytę – dekstope visas pulkas tokių šiurpintojo paveikslų išnyra. Tarsi į kokią ekspoziciją patenki. Negali nesuprasti, kad VEŠ šiame portale  - kotiruojasi labai aukštai.

Anąsyk net pyktelėjau prisiminęs vieno internauto atsiliepimą apie šį publicistą: „Fizionomija kaip Gebelso, žurnalistika – Švonderio lygio ir ta firminė sardoniška šypsenėlė...“

Surado, mat, palyginimą – kokia publikacija, tokia ir šypsenėlė. Bet greitai atlyžau. Gal žmogus pervargo skaitydamas VEŠ opusus ir nesuvaldė nervų. Dėl jų pervargimo visko pritauškiama. Ne be reikalo sakoma: „Kaip šauksi, taip atsilieps“. 

Nenuilstantis kritikas prisišaukia daug piktų pastabų. O portalas „Ekspertai.eu“ išrėžė šiurpintojo stiliumi: „Namudinis propagandistas, už pinigus platinantis savo lozungus pačiame objektyviausiame ir teisingiausiame portale „Delfi.lt, savo paties nesupratimo pasėkoje vadinantis save politikos apžvalgininku...“.

Nereikėjo šitaip žmogaus skaudinti. Juk talentą nesunku atpažinti jau vien iš straipsnių antraščių. Kone visos tokios, kad dažnas redaktorius jas perskaitęs, ko gero, VEŠ per petį paploja: „Ko nori R. Karbauskio karvė, A. Butkevičiaus veršiai ir konservatorių katinai?“. „Kas rūpinasi Skvernelio kojinėmis ir Kirkilo bičiulių vynu?“, „Ar išgelbės Karbauskį LVŽS CK organas „Naisių pono teisybė?“, „Širinskienės metai, prarasti metai“, „Ar vagys ir sukčiai vėl sudarys vyriausybę?, „Karbauskio ir Skvernelio klika kartoja KGB „Alfa“ smogikų ataką“, „Kaip Karbauskio alavinis kareivėlis viršijo degtinės pardavimo planą“, „Antrassis Mesijo atėjimas – iš Rusnės betliejaus“...

Argi nepanašu, kad tai vis tarsi rodyklės į valdžios vyrų ir moterų laukiančią pačią karščiausią pirtį? Ir dar kaip panašu. Nevarginant skaitytojų spėlionėmis, dažniausiai iš karto nurodoma ir kas ten, toje firminėje šiurpintojo pirtyje bus vanojamas. Būtent dėl to daugeliu atvejų – visuomenės dėmesys garantuotas. Kuris gi nedegs noru sužinoti, kuo šįkart „kaltinamasis“ bus periamas: nejaugi vėl bizūnu? 

Dailininko, LŽS nario Vladimiro Beresniovo piešinys iš ciklo ,,Rinkimai. 2019-ieji"


Rinkimai___40_Didele.jpg

Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)