2021 m. rugsėjo 21 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Šliaužiantis sąmokslas prieš lietuvišką spaudą

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS, laikraščio

AK II_2.jpgDar pernai lapkričio mėnesį prezidentė Dalia Grybauskaitė pasiūlė pridėtinės vertės mokestį (PVM) sunkiai besiverčiančiai rimtajai spaudai sumažinti nuo dabartinių 21 proc. iki 9 proc., bet dėl Vyriausybės bei Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pasipriešinimo pataisa neįsigaliojo nuo šių metų sausio. Seimo Informacinės visuomenės plėtros komitetas tada nutarė, kad PVM spaudai galėtų būti sumažintas nuo liepos 1 d. Nurodęs, kad PVM lengvata bus naudinga visuomenei, todėl nereikia laukti šešių mėnesių, kol ji pradės veikti, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma paragino mokesčių naštą laikraščių ir žurnalų redakcijoms daugiau nei du kartus sumažinti jau nuo balandžio 1 d. Bet Informacinės visuomenės plėtros komitetas, kuriam vadovauja liberalcentristas Arūnas Valinskas, vėl nukėlė šią datą net iki spalio 1 d.

„Ūkininko patarėjas“ paprašė abiejų skirtingai įstatymus aiškinančių parlamentarų atsakyti, kodėl Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio pataisa taip stipriai įstrigo, nors beveik visos ES valstybės laikraščių, žurnalų leidybą išskiria iš kitų verslo šakų dėl jos švietėjiškos ir demokratijos įtvirtinimo svarbos, nustato spaudos leidėjams palankias mokesčių sąlygas, o Lietuvos spaustuvininkų asociacija kartu su Pramonininkų konfederacija jau kone pusę metų skambina pavojaus varpais, kad mokesčių tarifai, kuriuos dabar velka mūsų periodinių leidinių redakcijos, ne tik baigia jas uždusinti, bet ir suteikia progą užsidirbti kaimyninių šalių spaustuvėms. 

razma6_II.jpgSeimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis RAZMA: 
„Vyriausybė tikėjosi, kad kitokia parama (daugiau lėšų Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, sumažinti periodinių leidinių pristatymo kaimų prenumeratoriams įkainiai) labiau padės spaudos leidėjams negu PVM lengvata. Bet prezidentei pateikus konkretų projektą, reikėjo jį patvirtinti. 

Tačiau Informacinės visuomenės plėtros komitetas sudarkė dokumentą, be saiko apvėlė papildomomis lengvatomis – „valgomiems subproduktams“ (gyvulių inkstams, širdims, blužnims, kepenims – red. past.), automobilinėms paaukštintoms vaikiškoms kėdutėms. Už tokį projektą, kurį patvirtinus šalies biudžetas netektų kelių šimtų milijonų litų, Seimo nariams būtų sunku balsuoti. Tai ir nepagarba pataisos iniciatorei prezidentei Daliai Grybauskaitei. Tikriausiai ji grąžintų Seimui tokį iškraipytą teisės aktą, kurio nesiūlė. Juk Lietuvos vadovė kartu su kitų ES šalių prezidentais ir ministrais pirmininkais pasirašė Bendrijos finansinės drausmės sutartį, įsipareigojo, kad mūsų šalies biudžeto deficitas nebūtų didesnis nei 3 procentai. Esu pateikęs ištaisantįjį, artimą prezidentės siūlymui projektą – 9 proc. PVM taikomas tik dalykiškai, rimtajai, ne erotinei ar smurtinei spaudai. Apskaičiavome, kad tokiu atveju įplaukos į biudžetą sumažėtų palyginti nedaug – 13-20 mln. Lt per metus. Tada galėčiau įtikinti Vyriausybę ir savo frakciją pritarti PVM lengvatai. Mokesčių administravimo įstatymo 3 straipsnio 5 dalis nurodo, kad mokestinių teisės aktų ginčytinos vietos turi būti išaiškintos mokesčių mokėtojų naudai. Mano pataisa yra palanki ir spaudos leidėjams, ir laikraščių prenumeratoriams bei pirkėjams, todėl nebūtina, kad ji įsigaliotų po pusės metų, kaip tvirtina Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas Arūnas Valinskas.
Manau, kai Seimas apsispręs, PVM lengvata galėtų įsigalioti nuo artimiausio mėnesio 1-osios dienos. Teoriškai įmanoma, kad ta data taptų balandžio 1-oji. Jeigu nespėtume sutvarkyti visų formalumų, mokestinė našta spaudai galėtų sumažėti bent jau nuo gegužės 1-osios. Nors Informacinės visuomenės plėtros komitetas perbraukė ir atmetė mano variantą, tačiau Seimas balsuos ir dėl jo. Gal parlamentas nuvalys A. Valinsko komiteto apnašas nuo Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 19 straipsnio pataisų.
Nežinia, kuriame Seimo plenariniame posėdyje bus svarstomos PVM lengvatos spaudai. Pagrindinio projektą nagrinėjusio komiteto vadovas turi siūlyti Seimo pirmininkei įtraukti šį klausimą į posėdžių darbotvarkę. Neaišku, ar Informacinės visuomenės plėtros komitetas parengė galutines išvadas. Jeigu jos pateiktos, ant Seimo pirmininkės stalo ilgai neužsigulės. Norint, kad projektas dar greičiau būtų svarstomas, padėtų seniūnų sueiga."

valinskas3_II.jpgSeimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas, liberalcentristas Arūnas VALINSKAS:
 „PVM lengvatų detektyvo gijos pirmiausia driekiasi į konservatorių Vyriausybę. Kai Seimas tvirtino Vyriausybės pateiktą 2012 m. šalies biudžetą, ministrų kabinetas siūlė tik tris PVM lengvatas. Finansų ministerijos sąraše spauda nebuvo minima. Taigi jokio sąmokslo prieš žiniasklaidą, į kurį būtų įsivėlęs Informacinės visuomenės plėtros komitetas ir jo pirmininkas, nėra.

Seimo nariai, įtikinėjantys, kad PVM lengvatą galima „palaiminti“ nuo liepos 1-osios ar net nuo gegužės 1-osios, nepaiso įstatymų. Teisės aktai, nustatantys naują mokestį, jo tarifą, mokesčio lengvatą, įsigalioja ne anksčiau nei po šešių mėnesių. Tai nurodė ir Seimo kanceliarijos Teisės departamentas. Išimtys galioja nebent mokesčių įstatymų pataisoms, lydinčioms sudaromus valstybės ir savivaldybių biudžetus, bei teisės aktams, kurie derinami su Europos Sąjungos reglamentais. 
Pernai gruodžio mėnesį, kai Seimas svarstė 2012 m. valstybės biudžetą, parlamentarai PVM lengvatos spaudai nepatvirtino. PVM lengvata, kuriai kovo 14 d. pritarė mūsų komitetas (vaikų literatūrai – jokio pridėtinės vertės mokesčio, kitoms knygoms – 5 proc., laikraščiams ir žurnalams – 6 proc. tarifas), įsigalios tik praėjus pusmečiui nuo to laiko, kai apie Seimo priimtą, prezidentės pasirašytą Pridėtinės vertės mokesčio 19 straipsnio pataisą praneš „Valstybės žinios“. Ne anksčiau. Tiesa, jeigu Seimas įpusėjus metams peržiūrėtų biudžetą (2009 m. valstybės pajamos ir išlaidos buvo patikslintos net du kartus – gegužę ir liepą – red. past.), tada ne tik ši, bet ir kitos mokesčių lengvatos įsigaliotų kartu su biudžeto korekcijomis.
Nėra „mokesčių mokėtojams naudingų ar nenaudingų įstatymų”. Tegul ponas Razma nespekuliuoja tokiomis sąvokomis. Informacinės visuomenės plėtros komitetas savo darbą atliko dar praėjusią savaitę – apsvarstė visus ankstesnius ir naujausius siūlymus, juos apibendrino. Seimo pirmininkės sekretoriatas dabar turi pasakyti, kada įtrauks šį įstatymo projektą į plenarinių posėdžių darbotvarkę.” 

Dailininko Algimanto Snarskio (laikraštis "Ūkininko patarėjas") piešinysVirselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)