2021 m. rugpjūčio 2 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Teisėjų klanas neatšaukė keršto žurnalistei

Milda KUIZINAITĖ, "Lietuvos ryto" korespondentė

download (2) II_5.jpgKas drįso viešai išdėstyti mūsų šalies teismų sistemos ydas? Tai išsiaiškinti užsimoję teisėjai toliau persekioja „Lietuvos ryto” žurnalistę Laimą Lavaste ir reikalauja atskleisti savo informacijos šaltinį. Žurnalistė L.Lavaste pasiryžusi ir toliau ginti savo informacijos šaltinį. Kas svarbiau – išsiaiškinti galimus pažeidimus ar surasti tą, kuris apie juos prabilo? Tokių abejonių kilo „Lietuvos ryto” žurnalistei L.Lavaste, kurią teismas įpareigojo atskleisti savo informacijos šaltinį. Demokratinėse valstybėse neįprastą nutartį vakar priėmė Vilniaus apygardos teismas. Į šį teismą žurnalistė kreipėsi tikėdamasi, kad jis panaikins pernai lapkritį priimtą Vilniaus 2-ojo apylinkės teismo sprendimą.

Atskleidė teisėjų nuodėmes

Šis teismas įpareigojo atskleisti pavardę teisėjo, kuris „Lietuvos rytui” prabilo apie teismuose klestinčią korupciją, teisės normų nesilaikymą, teisėjų, ypač susitepusių abejotinais poelgiais, pataikavimą prokurorams bei valdžios atstovams. Dėl pašnekovo saugumo jo pavardė nebuvo skelbiama. Su šia nutartimi tik paslapčia susipažinusi L.Lavaste ją apskundė Vilniaus apygardos teismui.

Šio teismo teisėja Daiva Zaleckienė vakar atmetė žurnalistės skundą ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo nutartį. Kokie buvo šio sprendimo motyvai, teismas neatskleidžia. Su jais vakar dar nebuvo susipažinęs ir Vilniaus apygardos prokuroras Mindaugas Barkauskas, atliekantis tyrimą dėl „Lietuvos ryto” rašinyje „Teisėjų nuodėmės – ir viešos, ir nutylimos” išdėstytų faktų.

Apie bausmę dar negalvoja

M.Barkauskas teigė, jog įstatymuose nėra numatyta jokių prievartos priemonių, kuriomis būtų galima priversti žurnalistę atskleisti savo pašnekovo pavardę. Jai atsisakius tai padaryti, gali grėsti atsakomybė už teismo sprendimo nevykdymą. M.Barkauskas tikino, jog kol kas svarbiausia – išsiaiškinti rašinyje paminėtus atvejus ir tik tada, iškilus būtinybei, reikalauti informacijos šaltinio.

„Lietuvos ryto” žurnalistė L.Lavaste informacijos šaltinį žada saugoti net ir po vakarykščio teismo sprendimo: „Mane gina visi įstatymai ir Žurnalistų etikos kodeksas. Tačiau, kaip Lietuvos pilietė, turiu gerbti teismo nutartį. Jei negaliu jos įvykdyti, sutinku atlikti man paskirtą bausmę, kad ir kokia ji būtų. Pinigų sumokėti baudai neturiu, bet jai bus skirtas areštas ar viešieji darbai, viską tikrai atliksiu. Ypač skaudu, kad Vilniaus apygardos teismas tokią nutartį paskelbė Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną. Šioje nutartyje nė kiek nekvepia laisve, dėl kurios taip kovojo ir žurnalistai.”

Šaukimas – paskutinę minutę

Žurnalistę stebino beveik slaptas teismo procesas. Jai nebuvo suteikta galimybė nei susipažinti su Vilniaus 2-ojo apylinkės teismo nutartimi, nei ją apskųsti.  Apie Vilniaus apygardos teismo posėdį, kuriame buvo nagrinėjamas jos skundas, žurnalistė taip pat sužinojo atsitiktinai.

Pranešimą apie tai, kad pašte jai paliktas registruotas laiškas, žurnalistė pašto dėžutėje surado šeštadienio vakarą, kai paštas jau nebedirbo. Pirmadienį 9 valandą ryto laišką atsiėmusi L.Lavaste sužinojo, kad 10 valandą ji turi dalyvauti Vilniaus apygardos teismo posėdyje. Teismui pateiktame žurnalistės apklausos protokole buvo nurodyta, kad ji susipažino su pernai lapkričio 2-ąją Vilniaus 2-ojo apylinkės teismo priimta nutartimi.

Nutartį skaitė paslapčia

„Su šia nutartimi aš susipažinau piratiniu būdu”, – prisiminė L.Lavaste. Žurnalistei nutarties neatsiuntė nei ją priėmęs Vilniaus 2-ojo apylinkės teismo teisėjas Arūnas Budrys, nei prokuroras. Ji paprašė, kad dokumentą parodytų į apklausą ją pasikvietusi Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tyrėja.

Pareigūnė suabejojo, ar gali tai padaryti, ir bandė gauti teisėjo leidimą. Jam paskambinusi ir konkretaus atsakymo nesulaukusi tyrėja atverstą nutartį paliko žurnalistei prieš akis ir neva su reikalais trumpam išėjo iš kabineto. Kopijuoti dokumento žurnalistei nebuvo leista. Paskubomis kelias šio dokumento frazes užsirašiusi L.Lavaste tuomet bent jau žinojo, kokius argumentus nurodyti skunde. Todėl ji pasirašė, jog susipažino su nutartimi. Pirmosios instancijos teismo nutartį Vilniaus apygardos teismo teisėja jai įteikė tik teismo salėje.

Teismuose niekas nesikeičia

L.Lavaste teisme teigė, jog jai atskleidus savo informacijos šaltinį, teismų sistemoje niekas nepasikeis. Žurnalistė įsitikinusi, kad bandydami išsiaiškinti, kas suteikė informacijos apie teisėjų nusižengimus, pareigūnai labiau nori išsiaiškinti ne juos padariusius asmenis, o nubausti tą, kuris tai paviešino: „Jeigu būtų kalbama apie kokias nors politikų ar gydytojų nuodėmes, tikrai nebūtų buvę tokio spaudimo kaip dabar.”

Tyrėjai ir prokurorai žurnalistės neklausė, ar ji turi papildomos informacijos, kuri nebuvo paminėta straipsnyje. Jiems reikėjo sužinoti tik viena – šaltinio pavardę.„Būčiau galėjusi jiems atnešti ne vieną segtuvą. Žmonės man skambina, siunčia laiškus ir pasakoja apie nuostabą keliančias nutartis, teisėjų suklastotus parašus”, – pasakojo žurnalistė.

Nuotraukoje: Dienraščio "Lietuvos rytas" žurnalistė Laima Lavastė, patekusi šalies teisėjų nemalonėn...

 
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)