2021 m. rugsėjo 20 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Žurnalistų etikos mokykla. Devynis kartus publikuok, dešimtą – mokykis

Ignas Krasauskas, IQ apžvalgininkas

ignas_krasauskas_250x240_II.jpgVienas kolegę žurnalistę šią savaitę vežęs taksistas rimtai ir itin pasipiktinęs aiškino, kaip blogai, kad valdžia žlugdo lietuviškus bankus ir siekia sumažinti konkurenciją. Tai reiškia, kad „Lietuvos rytas“ savo straipsnius publikuoja ne veltui. Jie veikia. Publikacijos apie lietuviškus bankus, kurioje teigiama, kad su visais jais numatyta susidoroti, prokurorai greičiausiai nesiims, bet būtų įdomu, jei ją kas apskųstų bent Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijai (ŽLEK).

Šis komentaras apie žiniasklaidos etiką. Šioje srityje numatomi pokyčiai, prie kurių prisideda ir didžiausias televizijos kanalas TV3, paskelbtas neetiška žiniasklaidos priemone.

Šią savaitę rinkos tyrimų bendrovė RAIT atlikusi apklausą paskelbė žurnalistų, kuriuos Lietuvos gyventojai laiko įtakingiausiais, dešimtuką. Jame – vien tik televizijos žmonių pavardės. Ne visi jie žurnalistai, tačiau tai, kad jie pateko į šį sąrašą, darkart įrodo televizijos galią ir šių žmonių žodžio, ne visada etiško, įtaigą.

Dešimtuke pirmąją vietą užėmė Rūta Grinevičiūtė-Janutienė, trečiąją – Kristupas Krivickas, šeštają – Audronė Kudabienė. Juos visus sieja tai, kad jie rengia laidas TV3 televizijai ir kad būtent dėl jų produkcijos šis kanalas ŽLEK buvo pripažintas neetiška žiniasklaidos priemone. Gali būti, kad kanalui dėl to gresia milijoniniai nuostoliai – jei televizija neapsigins teisme ir jei veiks Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos.

Įtakingiausia žurnaliste laikomos R. Grinevičiūtės-Janutienės laidose etika per metus, komisijos vertinimu, pažeista du kartus, K. Krivicko laidose – tris, A. Kudabienės – vieną.

Komisija vertina, ar etika pažeista, tik gavusi skundą iš suinteresuotų asmenų. Pripažinti žiniasklaidos priemone neetiška pakanka dviejų pažeidimų per metus, nors praktikoje komisija imasi svarstymo tik po trečiojo.

ŽLEK bepriiminėjant TV3 kanalui neigiamus sprendimus šis paskelbė nuosavą etikos kodeksą ir įsteigė ekspertų tarybą, kuri prižiūrės, kaip to kodekso laikomasi. Jau kurį laiką TV3 žiūrovai gali kreiptis tiesiogiai į kanalą ir tikėtis sulaukti motyvuoto atsakymo arba net poveikio laidų rengėjams, jei jie pažeistų kanalo etikos kodeksą. Tai pirmasis tokio tipo etikos klausimų reguliavimo mechanizmas tarp Lietuvos televizijų, taip pat vienas iš nedaugelio tarp visų žiniasklaidos priemonių.

TV3 jautriai reaguoja kai sakoma, kad ji etikos kodeksą sukūrė po to, kai buvo paskelbta neetiška žiniasklaidos priemone. Televizijos atstovai kiekvienąkart pasitaikius progai primena, kad iniciatyva kurti kodeksą atsirado dar prieš dvejus ar pustrečių metų. Tebūnie. Tačiau kūrimo procesas kanalui niekaip nepadėjo suvaldyti kanalo eteryje siautėjančių prodiuserių.

Tiesa, TV3 ir juos, ir savo statusą gina teisme. Kodėl tai taip svarbu TV3 kanalui? Vienas dalykas, be abejonės, yra sumenkinta reputacija ir galimas savininkų švedų šnairavimas. Taip pat gali būti, kad dėl ŽLEK sprendimo TV3 per metus prarastų kelis milijonus litų, gaunamus iš viešųjų pirkimų.

Į Viešųjų pirkimų įstatymą šią vasarą buvo įtraukta nuostata, kad konkursą skelbianti organizacija iš konkurso gali eliminuoti profesinės etikos nesilaikantį dalyvį. Ši Seimo Ekonomikos komiteto pasiūlyta nuostata dar nebuvo patikrinta praktiškai.

Taigi TV3 gali būti eliminuota iš įvairių viešinimo paslaugų konkursų, kuriuos skelbia, pavyzdžiui, ministerijos, ir kurie finansuojami iš Lietuvos biudžeto arba ES lėšomis.

Žiniasklaidos etikos srityje vyksta ir daugiau pokyčių. Tos pačios ŽLEK likimas šiuo metu svarstomas Kultūros ministerijoje sudarytoje darbo grupėje. Nors iš pradžių joje būta ir pasiūlymų komisiją apskritai naikinti, galiausiai sutarta, kad ji reikalinga. Darbo grupėje dalyvaujanti Vytauto Didžiojo universiteto docentė Audronė Nugaraitė teigia, kad kol kas siūloma keisti Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksą ir galbūt jį pervadinti Visuomenės informavimo kodeksu, taip pat per pusę mažinti ŽLEK narių skaičių – nuo 15 iki 7.

Tačiau komisija turi daugiau problemų nei tai, kad turi vadovautis pasenusiu etikos kodeksu ar jos sudėtyje yra per daug narių. Tai įrodo palyginimas su analogiška Estijoje veikiančia institucija Spaudos taryba, kuri pagal sudarymo principą, galias ir darbo tvarką yra itin panaši į lietuvišką ŽLEK. Tačiau, estų institucijos pirmininko Tarmu Tammerko teigimu, per devynerius metus buvo tik pora atvejų, kai etikos pažeidimą padariusi žiniasklaidos priemonė atsisakė paskelbti tokį Spaudos tarybos sprendimą. Lietuvoje atvirkščiai – rastume pavienius atvejus, kai sutinkama paskelbti neigiamą sprendimą.

Taigi problema yra ne komisijos sudėtis ar pats etikos kodeksas. Žinoma, jei komisijoje sėdėtų daugiau stiprių asmenybių, kurios supranta reikalą ir turi bent kiek platesnį pasitikėjimą, tai komisijai padėtų. Tačiau to pasitikėjimo nėra. O nėra, nes nėra kam pasitikėti. Nėra žiniasklaidos ir žurnalistų bendruomenės, tik masė.

Tai labai gerai juntama apsilankius dviejų profesijų – architektų ir žurnalistų – renginiuose ir juos palyginus. Kai į Nacionalinę dailės galeriją atvažiuoja užsienio architektai ar akademikai, salė būna sausakimša – susirenka bent pora šimtų žmonių. Kai į Atviros Lietuvos fondo salę atvažiuoja garsūs rusų, britų, vokiečių žurnalistai, geriausiu atveju susirenka 30-40 žmonių, o kartais vos 10.

Todėl ne veltui komercinius transliuotojus vienijanti Radijo ir televizijos asociacija yra linkusi skaidyti žiniasklaidos savireguliaciją pagal sektorius. Asociacijai vadovauja tos pačios TV3 televizijos direktorė Laura Blaževičiūtė. Ji teigia, kad sprendimas kurti atskirą transliuotojų instituciją priklausys nuo to, kaip baigsis ŽLEK pertvarka.

Gali ar negali veikti centralizuota žiniasklaidos savireguliacija, pamatysime ateityje, nes ŽLEK daugiau ar mažiau reformuota greičiausiai išliks. Būtų įdomu stebėti ir paraleliai veikiantį didžiausių komercinių radijo ir televizijos stočių savireguliacijos mechanizmą, jei jis būtų sukurtas.

Taigi žiniasklaidos etikos ledai suskeldėjo, bent jau instituciniuose vandenyse. O ar jie pajudės priklauso ir nuo jūsų, mieli pilkųjų radijo kolonėlių klausovai, brangūs žydrųjų ekranų žiūrovai, gerbiami žodžio skaitovai. Dažniau reikalaukite tikslios informacijos ir jos negavę skųskitės, skatinkite žurnalistus daugiau galvoti apie tai, ką skelbia, ir jausti atsakomybę už savo žodį. Galbūt tada mažiau girdėsite klišių, kaip ši, kuria pabaigsiu tekstą: žiniasklaida yra pernelyg svarbi, kad būtų palikta vien leidėjams ir žurnalistams.

(Mūsų svetainės "Komentaruose"- Igno Krasausko (žurnalas IQ) straipsnis "Po smūgio TV3 kanalui transliuotojai svarsto galimybę kurti savo etikos komisiją)

Nuotraukoje: Publikacijos autorius Ignas Krasauskas

                                        V.Reivyčio nuotr.
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)