2021 m. birželio 24 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kaip pataisyti spaudą?

"Lietuvos žinios"


52062_1_51_II.jpgPo Ruperto Murdocho žiniasklaidos imperiją ištikusios krizės įdomų komentarą paskelbė britų savaitraštis "The Economist", jis teigia, kad Didžiajai Britanijai reikia naujo požiūrio į spaudos reguliavimą. "Tikslas atrodo gana paprastas: laikraščiai turi likti laisvi, tačiau nesielgti pernelyg siaubingai ir uždirbti pinigų, kad išgyventų", - rašo "The Economist".

Liepos 20 dieną Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas subūrė garbingų žmonių grupę, kuri per metus turi sukurti naujas spaudos taisykles. Skelbdamas visiškos savireguliacijos pabaigą, D.Cameronas kalbėjo apie spaudą kaip sarginį šunį, kuris "iš esmės nepriklausomas" nuo vyriausybės, tačiau jis užsiminė, kad prie tų taisyklių sukūrimo galėtų prisidėti ir Reklamos standartų tarnyba, pramonės finansuojama institucija, kuri reklamai reguliuoti naudoja konkurentų spaudimą, be to, galima kreiptis į "pagalbininkus", t. y. oficialius reguliuotojus, kurie turi teisę nubausti užsispyrusius pažeidėjus.

Apie "nepriklausomą" sarginį šunį kalba ir opozicijoje esančių leiboristų lyderis Edas Milibandas, tačiau jis, skirtingai nei dabartinė Spaudos nusiskundimų komisija, į savo gretas neįtraukia dirbančių redaktorių. E.Milibandas nori, kad reguliuotojas turėtų teisę ir galią priversti spaudą mokėti kompensacijas ir ryškiai išspausdinti paneigimą.

Viskas skamba protingai, tačiau kyla vienas sunkumas. Nė vienos šio trišakio galvosūkio - sukurti laisvą, stiprią ir ne tokią bjaurią spaudą - dalies negalima išspręsti atskirai. Prisiminkime, ką pastarosios savaitės atskleidė apie britų laikraščius.

Tam tikra prasme telefoninių pasiklausymų krizė teikia vilties. Kai kiti stabdžiai ir atsvaros (policija, vyriausybė bei parlamentas) nesuveikė, būtent rimtoji spauda (vedama dienraščio "The Guardian") atskleidė, kaip nusikalstamai veikė "News of the World". Tai turėtų priversti susimąstyti politikus, tokius kaip buvęs leiboristų partijos vadovas lordas Neilas Kinnockas, kurie ima siūlyti kvailų idėjų, pavyzdžiui, įvesti statutą, verčiantį laikraščius būti politiškai nešališkus, kaip ir transliuotojai.

Tą pačią istoriją galima pateikti ir ne tokiomis "skambiomis" antraštėmis. Šis skandalas leido triumfuoti tik mažai dalelei spaudos verslo, kuri pinigų neuždirba: "The Guardian" neseniai paskelbė patyręs 33 mln. svarų metinį nuostolį, dėl to jis turės atleisti nemažai darbuotojų. Tačiau skandalas virto katastrofa ir kitai mažai dalelei, uždirbančiai didelius pinigus. Prieš atliekant eutanaziją R.Murdocho "News Corporation" už tai, kad laikraštis "News of the World" elgėsi pernelyg begėdiškai, bulvarinis laikraštis "The Sunday" ir jo sesutė "The Sun" atnešė nemenką pelną, iš kurio buvo subsidijuojami du nuostolingi R.Murdocho laikraščiai "The Times" ir "The Sunday Times".

Nors ir pavėluotai, vilčių teikia tai, kad nusikalstama spaudos veikla sulaukė rimtų pasekmių - areštų ir atsistatydinimų, o R.Murdochas ir jo sūnus buvo apklausti Bendruomenių rūmų komitete. Logiškai atrodytų, jog dabar svarbiausia padaryti viską, kad įstatymai nebūtų laužomi ar apskritai ignoruojami. Politikai pasiūlė būdų, kaip pažaboti spaudos grupes, suteikdami įbauginimo galią tiems, kuriems mokama už jų priežiūrą.

D.Cameronas žada palaikyti šaltesnius santykius su žiniasklaidos tūzais ir būti jiems ne toks atviras (parlamentarų paklaustas apie jo dažnus susitikimus su britų premjerais, R.Murdochas tik suniurnėjo: "Noriu, kad jie paliktų mane ramybėje"). E.Milibandas nori, kad R.Murdocho imperija būtų išardyta, nors ir negali paaiškinti, kas galėtų nupirkti jo laikraščius, kurie kiekvieną savaitę praranda milijonus svarų.

Deja, įstatymų laužymo sustabdymas pats savaime sulaukėjusios britų spaudos nepataisys, nes daug spaudos rutininių veiksmų - užgauliojimai našlės pašto dėžutėje, paparacai, verčiantys įžymybių ir svetimautojų vaikus verkti - nors ir beširdiški, tačiau legalūs.

Šį mėnesį buvęs leiboristų teisingumo sekretorius Jackas Straw pareiškė, kad painiausi spaudos reguliavimo aspektai susiję ne su melu, bet su privačiais dalykais, kurie yra tiesa. Jis nori, kad civilinėje teisėje atsirastų įstatymas dėl kišimosi į privatų gyvenimą, kuris numatytų panašias bausmes, kaip ir už šmeižtą. Bendruomenių rūmuose J.Straw įrodinėjo, kad bet kokia nauja kontrolė turėtų būti apibrėžta įstatymu. Jis priminė, kad šiais metais "Express Newspapers" ("The Daily Express ir "Daily Star" leidėjas) paprasčiausiai pasitraukė iš visuomeninės Spaudos nusiskundimų komisijos. "Labai išmintingi žodžiai", - pritarė J.Straw britų ministras pirmininkas.

Trumpai tariant, atrodo, kad politikai nusiteikę priversti laikraščius pritarti naujam spaudos kodeksui. Tačiau įvairiose partijose yra manančiųjų, kad žurnalistų licencijavimas ar privalomas nešališkumas būtų lazdos perlenkimas. Jeigu D.Cameronas ir jo kolegos mano, kad Reklamos standartų modelis sukuria balansą tarp prievartos ir savireguliacijos, nereikia atmesti ir to, kad jie gali ir klysti. Reklamos standartų tarnybos generalinis direktorius Guy Parkeris teigia, jog dauguma įmonių laikosi taisyklių, nes nenori, kad jų blogybės būtų paviešintos. Tačiau atsiranda ir nenaudėlių, todėl "gyvybiškai svarbu laikyti lazdą spintoje". Jis turi omenyje kreipimąsi į Sąžiningos prekybos tarnybą, kuri privalo saugoti vartotojų teises, arba (transliuotojų atveju) pasilikti sau teisę į paskutinį teismą, t. y. sustabdyti darbo licencijas.

Taip pat neaišku, kokią įtaką privalomas spaudos kodeksas darytų tinklaraštininkams ar "Twitter" skleidžiamiems gandams. Šiuolaikinių žurnalistų negalima suvaržyti tokiomis sankcijomis kaip žurnalisto pažymėjimo atėmimas ar neįleidimas į spaudos konferenciją.

Mes galime pasiūlyti įspūdingą susitarimą. Tereikia parodyti J.Straw jo klaidą dėl kišimosi į privatų gyvenimą ir sukurti griežtesnį, bet dar ne teisinį reguliavimą, kuris būtų savotiškas tarpininkas, siūlantis pagalbą tiems, su kuriais žiauriai elgiasi spauda. Jei tai nepadėtų, suveiktų protingos sankcijos, numatytos už žalos padarymą, taip pat žinojimas, kad kitas žingsnis - teismai. Tarpininkavimui turėtų pritarti net toks gana siaubingas laikraštis kaip "The Daily Express".

Mainais spaudai turėtų būti pasiūlyta kur kas didesnė galimybė ginti viešąjį interesą, tai ištaisytų didžiulį Anglijos teisės defektą, kai kalbama apie šmeižtą, ir paskatintų tikrą tiriamąją bei operatyviąją žiniasklaidą. Kai kurie laikraščiai tam prieštaraus teigdami, kad be sensacijų ir brovimosi į asmeninį gyvenimą jie neišgyvens. Taip, bus sunku. Bet alternatyva dar blogesnė.

Vertė Kristupas VASILIAUSKAS
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)