2021 m. rugsėjo 25 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Žurnalistui grasina - “sumalti snukį”, šie gi – kerta žodžiais krepšinio treneriui !

Vidas MAČIULIS, TV žurnalistas

krepsinio_karalius_II.jpgSporto žurnalistai sovietinėje Lietuvoje buvo ypač gerbiami, visada  laukiami. Gal dėl to, kad mūsų buvo nedaug. Net po “Žalgirio” ir CASK "auksinių" rungtynių, tik trys-penki spaudos, radijo ir televizijos korespondentai betarpiškai klausinėdavo V.Garastą ar A.Gomelskį. Savo atsaskaitose pateikdavome tik svarbiausias pašnekovų mintis. Žurnalisto nuomonė tuometinėse masinės informacijos priemonėse buvo nepriimtina.

Net aštresni a.a. Vytauto Zeliuko - Zelenkevičiaus (“Sportas”) , Aleksandro Rakausko (“Sovietskij sport”) klausimai ar Vlado Janiūno ( LTV)  komentarų  tonas   kai  kam  sukeldavo alergiją. Tačiau tai, kas buvo rašoma spaudoje, sakoma per radiją ar televiziją, dabar įvardintume kaip pagiriamąjį žodį ir treneriams, ir žurnalistams.

 Du konkretūs nūdienos faktai. SPORT1 televizija kreipėsi į Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją, Lietuvos žurnalistų sąjungą, Lietuvos sporto žurnalistų federaciją bei kitas institucijas, prašydama padėti apginti žurnalistų teisę laisvai rinkti ir skleisti informaciją apie Lietuvos sportą. Tais pačiais adresais  žada kreiptis ir Kauno “Žalgirio” krepšinio klubas. Jų pagalbos šauksmas - kitoks: kaip sudrausminti sporto žurnalistus, kurie Spaudos konferencijų metu tampa prokurorais ir teisėjais?

 Vienintelė Lietuvoje sporto televizija informavo apie grasinimus, su kuriais susidūrė žurnalistai, atlikdami savo tiesioginį darbą.“SPORT1 ne kartą savo reportažuose gvildeno Lietuvos futbolo problemas. Toks televizijos žurnalistų principingumas sukėlė futbolo valdininkų įniršį. Televizijos žurnalistui Aurimui Budraičiui, atvykusiam į Lietuvos futbolo federacijos spaudos konferenciją, LFF funkcionierius R.Tautkus atvirai grasino „sumalti snukį“; su žurnaliste N. Kolkaite, atvykusia į LFF būstinę sužinoti Lietuvos futbolo federacijos vadovų pozicijos dėl galimo futbolo klubo „Ekranas“ ryšio su neteisėtomis lažybomis, demonstratyviai atsisakyta bendrauti; spaudimą po kritinio reportažo patyrė ir  SPORT1 žurnalistas, turėjęs skubiai išvykti iš futbolo rungtynių Lietuva – Škotija”. 

 Tokie Lietuvos futbolo federacijos atstovų veiksmai pažeidžia  Visuomenės informavimo įstatymą, riboja Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintą žurnalistų teisę nevaržomai rinkti ir skleisti informaciją. Vis dar mūsų valstybėje – anarchija  (t.y. netvarka,suirutė). Ir taip yra ne tik Seime, Vyriausybėje, bet ir mūsų sporte.  Kol mes patys  nepasikeisime, tol murkdysimės “palaidume” (tokia yra dar viena žodžio “anarchija” – reikšmė). SPORT1 atveju galima tikėtis, kad tik teismas apgins tuos, kuriems yra grasinama. Visuomeninės žurnalistų organizacijos  TV darbuotojams nedaug kuo gali padėti, tik užjausti. Pagaliau jos, pirmiausia, turi auklėti ir mokyti savo gildijos narius.

 Kauno “Žalgirio” krepšinio klubo skundo neskaičiau, tik žinau, dėl ko jis parašytas.Tuo konkrečiu atveju "Žalgiris" gali pats įvesti tvarką. Blogai, kai žurnalistams neišduodamos akreditacijos. Tačiau ne ką geriau, jeigu jos neatimamos iš tų, kurie nuolat pažeidžia klubo reikalavimus. Pastarasis faktas, tikriausiai, pirmas ir paskutinis.

 Mačiau ir girdėjau, kas vyko Kauno sporto halėje surengtoje spaudos konferencijoje po Eurolygos rungtynių, kai “Žalgiris” vos ne vos nugalėjo Gdynės “Asseco Prokom” komandą. Svečių vyr.treneris, mūsų tautietis Tomas Pačėsas  aštriai kritikavo varžybų teisėjus, kad jie atėmė iš svečių pergalę. Žalgiriečių vyr. treneris serbas Aco (Aleksandras) Petrovičius teigė priešingai. Visus taškus ant “i” sudėjo du mano kolegos kauniečiai žurnalistai, kurie “Žalgiriui” linki ne tik peragalių, bet ir gero žaidimo. Vienas be sentimentų rėžė: “Kada pradėsite žaisti krepšinį, ar kažką panašaus į krepšinį!”, kitas dar griežtesniu tonu: ”Mes nepatenkinti - žiūrėti tokį žaidimą! Nervų kamuolys… Jeigu ne teisėjai, būtumėt apsiš..!”

 A.Petrovičius, po vos nepralaimėtų rungtynių, pats   nesupratęs, kodėl „Žalgiris“,  pasiekęs 17 taškų persvarą, vėliau blogai žaidė, iš susijaudinimo tesugebėjo paklausti: “Jūs žurnalistas?..“ Atsakymas buvo teigiamas. Geriau būtų pasakęs, kad nuo vaikystės yra šios komandos fanas, ir jam labai svarbu, kaip mylima komanda žaidžia... Tačiau ir aistruolis  privalo būti korektiškas, kultūringais. Žurnalistas gali  ir turi nagrinėti komandos žaidimą, krepšininkų meistriškumą, trenerių kompetenciją. Bet turi remtis tik  konkrečiais faktais,   kvalifikuotų specialistų ar ekspertų komentarais.

Reporterio uždavinys – išklausyti visas suinteresuotas puses ir pateikti jų atsakymus į visus klausimus. To reikalauja Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas, kuriame taip pat nurodyta, kad „informacija turi būti renkama ir skelbiama tik etiškais ir teisėtais būdais“. Tačiau apie kokią etiką galima kalbėti, jeigu pašnekovo neklausi, o  tik jį savo teiginiais niekini?

 Klysta treneriai, žaidėjai, teisėjai. Ne šventieji yra ir galingą ginklą turintys žurnalistai. Tačiau prieš šaudydami kitus savo žodžiais ar vaizdais, pirmiausia patys turime pagalvoti, ką darome... Kaip jaustųsi komentatorius ar straipsnio autorius, jeigu jo „kūrybą“ drauge imtų nagrinėti ir klausinėti, sakykime treneris Rimas Kurtinaitis ir dar dešimt žaidėjų, taip pat neieškančių žodžių kišenėje? Žurnalistą ištiktų infarktas arba jis atsisakytų savo profesijos. Taip kaip nutiko buvusiam nuoširdžiam ir doram Lietuvos televizijos žurnalistui Sigitui, kai Kauno sporto halėje tiesioginio eterio metu dėl vieno, tikrai neįžeidžiančio klausimo, jį paniekino Arvydas Sabonis.

 Puikiais žurnalistais, žaidėjais, treneriais, futbolo federacijų vadovais mes galime ir netapti, bet  visur ir visada privalome išlikti žmonėmis, kultūringais savo profesijos atstovais. Tai yra mūsų didžiausias gyvenime privalumas. Mokykimės, kol dar nevėlu...

Piešinyje: Krepšinio Karalius, turintis mikrofoną ir kompiuterį!

                                                        Vladimiro BERESNIOVO (Vlaberio) piešinys

 
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)