2023 m. birželio 11 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188


 

 VLADIMIRAS  BERESNIOVAS IR JO ,,SPARNUOTA VASARA" 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOLEGOS RAŠĖ...

,,KŪRĖJAS"

Jam ieškojimų karštis -

Beprotybė žiauri:

- Ko dar siekti? Kur veržtis,

jeigu viską turi?!

 

MIKROGENIJUS

Jį talentingu daug kas pavadina,

Jis kolektyvą, sako, vienija...

Vidutinybėmis save apsisodino,

Kad tarpe jų   pats būtų genijum.

 

 

 

 

ANT PEGASO BE GALVOS

Jis drebėdamas žirgelį kaso,

Nes balne išsėdis vos ne vos.

Kas iš to, kad kiurkso ant Pegaso,

Jeigu raitelis pats...be galvos!?

 

TUŠČIAKALBIS

Jis trata

Už kulkosvaidį smagiau.

Neįsiterpsi pasakyti:

- Gal jau gana?!

Tylėdamas pasako kitas

Daug daugiau,

Negu jis

Savo žodžių lavina.

 

 

 

KAS MUS PAŽĮSTA

Savais bičiuliais

Gyreis taip ilgai,
Kad Man jau mintys

Skverbiasi nesmagios:

Geriausiai mus pažįsta

Ne draugai,

Bet liežuvautojai,

Skundimai,

Vagys!

 

NEŽINIA

Daug ką žemėj pažinai:

Laimę, džiaugsmą, meilę...

Tik lig šiolei nežinai,

Ar savam tu kaily!..

 

LŽS Kauno skyriaus narys

PETRAS ŽEMKAUSKAS

       (1926 - 2018).

 

 

     LŽS ir LDS nario

Vladimiro Beresniovo

       piešiniai

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Užsienyje dirbanti gydytoja pasipiktino Lietuvos medikus dergiančiais straipsniais: „Paskutinis lašas!“

Virginija Grigaliūnienė, LŽS Kauno apskrities skyriaus valdybos narė

Prieš aštuonerius metus iš Lietuvos emigravusi gydytoja (vardas ir pavardė mums žinomi, moters prašymu neviešinami) socialiniame tinkle, uždaroje medikų grupėje, parašė griežtą nuomonę apie tai, kodėl mūsų žurnalistai niekaip nenustoja dergti medikų. Tokią išvadą gydytoja padarė remdamasi publikacija, kurios pavadinimas – išties metantis kaltę visai medikų bendruomenei (pavadinime atspindėtas vėlyvą motinystę pasirinkusios 47 metų moters apmaudas, kad jai didžiausias iššūkis buvo medikų atmestinis požiūris).

Va taip toji gydytoja išdėstė savo pasipiktinimą:

„Žinau, kad šita grupė knibžda žurnalistais. Tai va, kreipiuosi į jus. Eikit jūs visi (n…). Taip, jūs gerai išgirdot. Būtent į ten. Juk negalit nė vienos dienos ištverti, nepavėmę ant medikų. Neapjuodinę, nepažeminę, neapšmeižę, nesukėlę dar didesnio šaršalo kai kurių visuomenės narių tarpe. Juk patys nesate dievai, vėliau einate pas tuos pačius medikus, kuriuos ką tik mėšlu apdrabstėt, ir savo kiaulės akutėmis žiūrit ir pagalbos laukiat. Kažkada sakiau - džiaugiuosi, kad baigiau dirbt ekstrinėje pagalboje, dar tada, kai Lietuvoje žmonės mirdavo nuo ligų, o ne medikų pribaigti. Kai dar nebuvo tų laidų, kurias aš vadinu lavonienos televizija. Ir išvis, džiaugiuosi, kad nebedirbu Lietuvoje. Inžinieriai visokie, buhalterės, valytojos, kirpėjos (staiga tapusios stilistėmis) ir bet kuri kita profesija Lietuvoje yra labiau gerbiama, nei mediko. Į juos nesivaloma kojų, jų vardai netampomi clickiniuose straipsniuose. Dekit jūs pragare, jei toks yra, amžinai, sensacijų vergai. Po purvinais straipsniais jau net nepasirašinėjate, nes reikės dar pačioms gimdyti, patiems prostatas gydyti pas tuos pačius ką tik apspjaudytus medikus. Kolegos, prašau nekomentuoti šito mano posto. Užtat laukiu grupėje esančių žurnalistų komentarų. Papasakokit, ar jaučiatės geriau po darbo, vėl paviduriavę žodžiais“.

Čia pat gydytoja įkėlė ir didelę skaitytojų auditoriją turinčioje interneto svetainėje publikuoto straipsnio nuorodą – to straipsnio, kuris medikę įžeidė.

Perskaičiau šį straipsnį ir… neradau nė menkiausio argumento, kuriuo galėčiau gydytojai paprieštarauti, stojant į kolegų žurnalistų pusę! Na, nebent tik tai, kad minimo straipsnio autorė, labai tikėtina, buvo parašiusi visai kitokį pavadinimą, tačiau tekstą keliant į interneto svetainę jo pavadinimas viršesnio už autorę asmens buvo pakoreguotas taip, kaip reikia. Tai yra kad patrauktų skaitytojo dėmesį. Nes dabar, anot vienos Lietuvoje žinomos žurnalistės, „ant daktarų varyti yra wau!“. Skaitomumas arba žiūrimumas – garantuoti!

Juk jei to paties straipsnio pavadinime bus įvardyta, kad tuoj 50 metų sulauksianti moteris ruošiasi vėlyvai motinystei, patikėkite, dažnam skaitytojui to ir pakaks. Neįdomu. O mandagumu nepasižymintis pilietis pagalvos - bobelė su savo diedu sudurnavojo, jų reikalas.

O va jei į pavadinimą „įmontuosi“ medikų abejingumą – jau visai kas kita! Nes gi medikai visuomenės akyse - didysis blogis (na, ne visi, bet – dauguma; čia ne aš taip galvoju – tokią išvadą galima susidaryti paskaičius komentarus po bet kuriuo straipsniu, kuriame pacientai skundžiasi gydytojų elgesiu ar nekompetencija. Pavyzdžiui, kad daktaras praeidamas net nepasisveikino; kad – iš akių matosi - tik ir laukia, kiek paduosi; arba, klasikinis atvejis – kad ne tuos vaistus paskyrė, ne taip gydė ar net numarino!). Ne veltui kartais liūdnai pajuokaujama, kad visame pasaulyje žmonės miršta nuo ligų, o Lietuvoje – „nuo daktarų“.

Taigi perskaičiau tą publikaciją, pavadinimu apdergiančią medikus, ir, atvirai pasakius, suėmė juokas. Moterėlė kalbinama apie jos mėgiamą darbą; klausiama, kiek metų šita mėgiama veikla nėščioji užsiimanti; kas ją šioje veikloje labiausiai žavi; ar pagimdžiusi greitai sugrįš į darbą… Žurnalistei įdomu, kam būsima motina pirmiausia pranešė šią džiugią žinią, ar jau žino lytį ir išrinko būsimam kūdikiui vardą; kaip į motinos nėštumą reagavo, spėju, jau suaugusios dukros... Ir tik vienas vienintelis klausimas – su kokiais iššūkiais teko susidurti, kurį išgirdusi nėščioji būtent ir metė akmenį į medikų daržą: didžiausias iššūkis, su kuriuo nėštumo metu teko susidurti – „atmestinis kai kurių medikų požiūris“. Esą vis dar populiariu stereotipu laikoma, kad tokiame amžiuje moterims jau geriau negimdyti. Ir viskas! Daugiau straipsnyje apie medikus ir jų pasiaukojantį darbą, prižiūrint tokios didelės rizikos nėščiąją – nė žodelio. O va pavadinimas išraitytas išties patraukiantis. Tiesa, tame pavadinime, priešingai nei nėščiosios atsakyme, ne nurodytas „kai kurių medikų atmestinis požiūris“, o tiesiog drėbta ant visų medikų. Nes taip stipriau! Paveikiau! Sulauks didesnio susidomėjimo!

Tęskime toliau. Ir kas čia blogo, jei nėščiąją priėmę gydytojai sunerimo dėl vėlyvos motinystės? Argi tai ne rūpestis dėl būsimos gimdyvės ir jos būsimo kūdikio sveikatos? Ne, nedrįskite net abejoti – čia MANO reikalas, kada gimdyti. Tik jei, neduokdie, kils gimdymo komplikacijų, ar kūdikis, paaiškės, gimė nesveikas, ar motinai dėl tos pačios vėlyvos motinystės išsivystys rimtesnės sveikatos problemos – kas tada? Skambins žurnalistams ir verks, kodėl daktarai neįspėjo, kodėl neskyrė papildomų tyrimų, kodėl neinformavo, ir t. t. , ir t. t.?

Kitaip sakant, ir vėl visa kaltė greičiausiai būtų metama medikams, ir, beveik neabejoju, žurnalistai (na gal ne visi – kai kurie) džiaugtųsi gavę „wau temą“, anot užsienyje dirbančios gydytojos, eilinį kartą „pavemti ant medikų“.

Grįžkime prie gydytojos komentaro. Taip, jai trūko kantrybė, ji jau nebegalėjo ilgiau tylėti. Ši gydytoja aštuonerius metus dirba užsienyje, ir galėtų į tokius rašinius nekreipti dėmesio, bet, kaip pati prisipažino, jai vis dar rūpi ir visada rūpės Lietuvoje dirbantys kolegos ir Lietuvos medicinos sistemos būklė.

„Tokį ar panašų postą ruošiausi rašyti jau labai seniai, gal net keletą metų. Tik arba neturėdavau laiko, arba laiko būdavo gaila. Šitas straipsnis buvo gal paskutinis lašas. Tiesiog nusprendžiau, kad jau laikas nebetylėti. Kol nesąmones rašė geltonieji delfiai, tv3 ir panašūs, dar numodavome ranka - juk tai tiesiog maitėdos. Bet dabar šitos metastazės ėmė plisti ir į kitus portalus. Prieš porą dienų buvo publikuotas visiškai nesąmoningas straipsnis apie Gdansko kliniką. Kitaip sakant, žlunga ir paskutinis bastionas. Parašiau savo galbūt piktą komentarą, tikėdamasi pritraukti dėmesio - valio, suveikė!“, - džiaugėsi gydytoja.

Ir iš tiesų – pagarba šiai gydytojai, kad pagaliau „pralaužė ledus“. Nes po kurio laiko vis dėlto buvo pakoreguotas gydytojos minimos publikacijos pavadinimas. Sušvelnintas. Išimant žodžius apie medikų esą atmestinį požiūrį (į vėlyvą motinystę). Bent jau tiek!

Labai norėtųsi, kad visi gydytojai šiuo klausimu būtų drąsesni ir vieningesni. Nes susidaro įspūdis, kad jeigu tylima – galima pilti pamazgas ir toliau. Ir - vis didesniais kiekiais. Tai kas, kad bus persūdyta – bet kiek skaitytojų dėmesio portalas sulauks! O kai reklamos užsakovas pasiteiraus, kokia skaitytojų auditorija, bus galima ant derybų stalo tėkšti gražią statistiką! Va, kokie mes populiarūs, kokie skaitomi! Apgailėtina.

Jokiu būdu netvirtinu, kad visi medikai – tyri lyg kūdikio ašara. Yra visokių, ir tuos, kurie nusižengia profesinei etikai ar kitiems reikalavimams, reikia ir būtina viešinti. Bet tikrai nevalia nepelnytai dergti visą medikų bendruomenę.

Žurnalistams, o tiksliau – redaktoriams, kurie suka galvą dėl patrauklesnio straipsnio pavadinimo ir paprastai net nederina korekcijų su straipsnio autoriumi, tai turėtų būti labai gera pamoka.

 

 


 

AUDRONE NUGARAITĖ:

GERUMO KOMUNIKACIJA


 

Penktadienis - diena, kai skubame į laisvės nišas, kad vėl pajustume gamtos ir savo gerovės bangas. Su kokia nuostata pasitinkame poilsiadienį, kad jis taptų naujos energijos savotišku gimtadieniu?

***

Šiandienos nuostata

Visi esame gražūs savo vidumi, jeigu norime tokiais būti. Aplinką matome pagal savo nuotaiką. Vertinimas slypi mumyse. Nuotaika priklauso ir nuo mūsų gyvenimo aplinkos, bet mes esame jos valdytojai, gebantys problemas paversti galimybėmis. Pozityvumas yra mūsų energijos kūrėjas, o gera nuotaika -mūsų kiekvienos dienos sėkmė. Pasipuoškime.

***

Mūsų galia prasideda svajone, nes svajonių turintis žmogus yra išmanus. Svajoti, tai ne tik kurti, bet ir jas įgyvendinus būti tvirtesniu ir geresniu. Svajoti- tai suteikti sau sparnus ir pasiekti norimus rezultatus. Svajokime.

***

Savaitės išmintis

"Aš noriu daryti stebuklus, net jeigu turiu mažiau gyvenime ramybės nei kiti žmonės." L. da Vinči (Geroji naujiena)

***

Gyvenimas-dviejų dėmenų kaita: sudėtinga/paprasta. Sudėtinga, nes viskas nuolat keičiasi, paprasta- visada yra išeičių iš nesėkmių. Norėdami gerai jaustis, turime prisitaikyti prie kaitos ir žvelgti plačiau. Išmokime būti.

***

Kasdienybės kelionėse mus lydi sėkmė ir nesėkmė.Todėl svarbu teisingai reaguoti į nepalankias situacijas.Tai prasideda nuo požiūrio ir mąstymo kaitos į tokius dalykus, netgi darant juos sau naudingais. Veikti čia ir dabar.

***

Birželio 1 d.

Tarptautinė vaikų gynimo diena

Vasaros pradžia

Birželis, liepa, rugpjūtis, tai ne tik saulė, vėjas ir liūtys. Mes atverčiame vasaros jausmų knygą, kurioje gausu vilčių ir norų. Juos, bėgdami vasaros dienų puslapiais, darysime savo gyvenimo norimu svoriu. Spindėkime nuostabia vasaros malonumų šviesa. Būkime sau ir kitiems meilės ir gerumo platuma, kai bendravimas ir pagarba laimina mūsų vilčių išsipildymą ir džiugina dvasine jausena. Gera pradžia, pusė darbo. Pradėkite jau nuo šiandien.

***

Pavasaris - dosni metų dovana. Ilgėjanti diena ir laukta šiluma. Jis ne tik atgimusi gamta. Tai amžinas stebuklas pasidžiaugti ir savo sielos atgaiva. Svarbiausia, kad pavasario jėga būtų mūsų dvasios potencialas ir tolesnės gyvenimo kelionės vasaros takais nuostabus emocinis vadovas. Paskutinė pavasario diena- kaip vidinės būsenos gerų rezultatų visuma. Einame toliau.

***

"Tik vienas dalykas gali padaryti svajonę neįgyvendinamą - tai baimė, kad nepasiseks. Galimybė įgyvendinti svajonę - štai kas daro gyvenimą įdomų. Kovok už savo svajones ir tavo svajonės kovos už tave." P. Koelas

***

Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena

Mums nurodė dar vieną konkrečią dieną atkreipti dėmesį į savo sveikatą. Rūpintis brangiausiu savo turtu, kad metams bėgant jo nepritrūktų. Sveiki esame tada, kai nejaučiame, kad yra sveikata. Ji bus gera, kai ne tik save žiūresime, bet ir pozityviai mąstydami tuo kitus užkrėsime.

***

Sekminės - džiaugiamės gamta, mūsų geros jausenos ir sveikatos puoselėtoja.

***

Šeštadienis, savaitės pabaiga. Tegul ji būna tiesi nuoroda į savaitgalio erdves. Kur mes ne tik pailsėsime, bet savo pozityvumu ir gerumu kitus užkrėsime. Tegul plinta virusas ir virsta gerumo pandemija.

***

Gegužės 26 d.

Europinė kaimynų diena

Ar susimąstome kada, kad geri kaimynai yra dovana?

Juk svarbu ne tik turėti su kuo pakalbėti, bet svarbiausia jais pasitikėti. Pažinkime geriau vieni kitus, kad pajustume bendrystę, ir bendravimas suteiktų mums tikrus draugus. Kaimynuokimės.

***

Nuo mūsų priklauso, koks bus mūsų pasaulis. Gebėkime džiaugtis gyvenimu, kiekvienu veiksmu.

***

Mūsų vidinis pasaulis ir išvaizda. Bendravimas su kitais, vidinė harmonija mus daro gražesniais. Puoselėdami emocinį vidų, turime savęs nuolat paklausti ar esu laimingas, jeigu ne, ką reikia keisti? Bendraukime su savimi.

***

Sekmadienio rytą gegutė kukuoja ir pinigėlis ramiai kišenę supuoja. Alyvos vėl nudžiugino savo gražumu. Ne tik pasidabino įspūdinga puokšte, bet ir patvirtino penkialapiu žiedeliu, kad einame sėkmės ir laimės keliu. Keliaujame toliau į ateities tolius.

***

Vidinis balsas - mūsų tapatybės dalis. Jis padeda įvertinti praeitį, suprasti dabartį ir planuoti ateitį. Jis priešas, jeigu pataria negatyviai. Draugas, padedantis siekti savo tikslų ir įgyvendinti svajones. Išgirskime savo balsą.

***

egužės 17 d.

Pasaulinė informacinės visuomenės diena

Pasaulinė hipertenzijos diena

Kraujospūdis - galia, spaudžianti mūsų arterijų sieneles. Didelis spaudimas - netikėtos pasekmės. Tai atvejis, kai daug yra blogai. Kuo žemesnį spaudimą turime, tuo ilgiau gyvename. Pažinkime save, žinokime savo kraujospūdžio jėgą ir taip suteikime sau naują spėką. Sveikuokime.

***

Gegužės 16 d.

Pasaulinė taikaus gyvenimo kartu diena

Tarptautinė šviesos diena

Šviesos svarba ir reikšmė mūsų aplinkoje. Energetika, menas, medicina. Visur tai būdas judėti pirmyn ir daryti norimus dalykus. Tačiau svarbiausia turėti vidinę šviesą savyje, nes šviesus žmogus traukia kitus savo nuoširdumu ir dvasine šiluma. Švieskime.

***

Savaitės išmintis

"Pirma - pagarbos faktui ir ištikimybės vertybei, kurios sutaikytų šias abi sferas; antra- teorinio jautrumo žmonijos praeičiai, dabarčiai ir ateičiai, lydimo empatija pagrįsto santykio su žmogumi. Tai daugiau nei talentas ir kompetencija. Tai pagarbi išmintis." Leonidas  Donskis

***

Gegužės 15 d.

Tarptautinė šeimos diena

Namai tai ne tik gyvenamoji vieta. Tai bendros vertybės, atsakomybė ir pagarba. Džiaugsmas būti su artimaisiais kartu, bendrauti ir eiti laimingai gyvenimo keliu. Laimė mylėti ir būti mylimam, dvasiškai save pakylėti ir gerumu kitus apdovanoti.

***

Gegužės 13 d.

Meilės diena, deivės Mildos šventė

Tulpių žydėjimo diena

Pasaulinė kokteilių diena

Dar viena diena, kai mūsų gyvenimo kokteilyje galime mėgautis pražydusių tulpių gražuma. Pasiklausyti gegutės kukavimo ir pasidžiaugti deivės Mildos meilės artuma. Juk gyvenimas -tai meilė. Kaip gėlė neauga be saulės, taip ir mes negalime gyventi be meilės. Meilė akimirksniu keičia mūsų dvasinį pasaulį. Ji burtininkė, gaivinanti sielą ir daranti gyvenimą švytinčia saule.

***

Pagarba artimiesiems, gamtai, žmonėms prasideda nuo pagarbos sau. Tai mums leidžia ne tik atleisti sau praeities nesėkmes. Pagarba sau skatina mylėti gyvenimą, džiaugtis kiekviena akimirka ir dalintis pozityvumu.

***

Mes ir apibendrinimai. Jie kaip mūsų patirtis, tai yra darome kaip esame įpratę. Jie supaprastina mūsų veiklas. Gali ir riboti, jei kartą nepavyko, manome, kad jau iš viso nepavyks. Apibendrinimas lemia mūsų veiksmus ir kokybę.

***

Mūsų nuostatos. Pradžioje tai idėja, kurią pritaikome vertinti tikrovę.Ieškome palaikymo savo nuostatoms. Jos suteikia galios ar varžo? Norėdami būti savo gyvenimo valdovais, turime kontroliuoti nuostatas. Aš galiu.

Gegužės 3 d.

Pasaulinė spaudos laisvės diena

Saulės diena

Kas yra man saulė? Atsakykime ir bus lengviau šitame pasaulyje. Vakare ją palydime į debesis miegoti. Rytą ji mus kelia toliau savo gyvenimo vagą vagoti. Todėl jeigu ir jaučiamės blogai, save nuteikime, kad saulė vėl pakils ir savo nuostabiais spinduliais ne tik šešėlių pridarys, bet ir stiprybės mums suteiks.

Savaitės išmintis

"Varpas nebus varpas, kol nepradėsi juo skambinti. Daina nebus daina, kol jos nesudainuosi. Ir meilė tavo širdyje ten atsirado ne tam, kad tiesiog stovėtų. Meilė nėra meilė, kol jos neatiduosi." O. Hammersteinas

***

Sveika, Geguže, vėl mus aplankei.

Žiedų lietumis palaistei, šalna žemę pabalinai, laukų ir medžių žaluma pradžiuginai. Tegul gamtos prabudimas bus ne tik vasaros laukimas, bet pirmiausia mūsų dvasios atgimimas. Nuostabūs jausmai slypi mumyse, tik reikia gebėti juos išlaisvinti, pajusti darną ir stiprybę savyje. Ir tuo džiaugtis ne tik patiems, bet ir negailėti gerumo kitiems.

Su gegutės mėnesiu.

***

Balandžio 30 d.

Tarptautinė džiazo diena

Ar susimąstėme, kas yra muzika mūsų kasdienybės veikloje? Muzika- tai mūsų jausmų oazė be sienų ir apribojimų būti savyje.

Muzika yra universali kalba, išreikšti tai, ko žodžiais negali pasakyti. Tai būdas svajoti, dvasiškai atgimti, atsipalaiduoti ir mylėti,

Naujovė, verčianti žavėtis praeitimi, ir visa tai pajusti širdimi. Klausant jos ne tik skausmo ar dvasios nerimo nejausti.

***

Esame skirtingi. Bendraudami su įvairiais žmonėmis, patiriame skirtingų emocijų. Svarbiausia yra į pyktį neatsakyti pykčiu. Tai nelengva, bet įvertinę pasekmes, būdami pozityvūs padedame pirmiausia sau. Geros jausenos.

 

 

 

 
KLAUSIMĖLIS


Warning: include(/usr/home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/apklausa.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/shonas.php on line 15

Warning: include(): Failed opening '/usr/home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/apklausa.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/shonas.php on line 15

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)