2023 m. kovo 31 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

 

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?

 

 

Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas Snarskis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Lietuvos kūrybinės organizacijos paskelbė bendrą pareiškimą DĖL PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO ĮSTATYMO PATAISŲ NETOLYGUMO


Lietuvos kūrybinės organizacijos su pareiškimu kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą, Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, Lietuvos Respublikos Ministrę pirmininkę Ingridą Šimonytę, Lietuvos Respublikos Finansų ministrę Gintarę Skaistę bei Lietuvos Respublikos Kultūros ministrą Simoną Kairį, taip pat į Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komitetą bei Lietuvos Respublikos Seimo kultūros komitetą ir šalies žiniasklaidą dėl pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisų netolygumo.

Vilnius, 2022 10 31

DĖL PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO ĮSTATYMO PATAISŲ NETOLYGUMO

2021 m. birželio 22 d. LR Seimas priėmė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas kuriomis iki 2022 m. gruodžio 31 d. nuspręsta laikinai išplėsti lengvatinio PVM tarifo taikymą. Šiuo metu svarstoma neterminuotai pratęsti lengvatinio 9 proc. PVM taikymą maitinimo paslaugoms, visų rūšių meno ir kultūros įstaigų, meno ir kultūros renginių, sporto renginių, sporto klubų lankymui bei atlikėjų teikiamoms atlikimo paslaugoms.

Džiaugiamės daliai kultūros ir meno sektoriaus suteiktomis galimybėmis išgyventi ekonominio sunkmečio metu, tačiau esame nustebę jog pratęsiama lengvata ir toliau vykdomas diskriminacinis netolygumas ir skirtingų meno sričių kūrėjų supriešinimas. Dar 2021 m. liepos 5 dieną dėl šio Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisų netolygumo Lietuvos meno kūrėjų asociacija kreipėsi į Lietuvos Respublikos Ministrę pirmininkę ir Seimo Biudžeto ir finansų komitetą. 2022 m. gegužės 11 dieną buvo kreiptasi su siūlymu atlikti išsamų tyrimą, apimanti įvairias meno sritis ir kūrybos formas, kaip PVM lengvatos meno kūriniams ar jų atlikimui galėtų suteikti abipuses naudas ir valstybei, ir kūrėjams. Deja, dabartinį sprendimą numatoma priimti neatsižvelgiant į visų kultūros ir meno lauko dalyvių situaciją, lengvatą taikant tik daliai jų, kitus ignoruojant, tarsi sunkmečio pasekmės jų nepalietė.

Iš priimto Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 19 straipsnio pakeitimo įstatymo: „8) iki 2022 m. gruodžio 31 d. atlikėjų (aktoriaus, dainininko, muzikanto, dirigento, šokėjo ar kito asmens, vaidinančio, dainuojančio, skaitančio, deklamuojančio arba kitaip atliekančio literatūros, meno, folkloro kūrinius ar cirko numerius) teikiamoms atlikimo paslaugoms." Šios apimties PVM lengvatą, skirtą fiziniams asmenims, ir numatoma pratęsti.

Siūloma pratęsti ar neribotam laikui patvirtinti fiziniams asmenims skirtą PVM lengvatą, kuri taikoma tik atlikėjams, juos išskiriant iš kitų menininkų, tarsi nepastebint, kad ir kitų meno sričių kūrėjai vienodai patiria sunkmečio negandas, kurių švelninimui ir skirtas šis sprendimas. Menininkai ir menas yra visuomenės inovacijų ir transformacijų variklis, kuriantis mūsų kasdienę ir sociokultūrinę aplinką.

Norime priminti, kad pandeminiu laikotarpiu ir kitų meno kūrėjų veikla, leidžianti tinkamai siekti atlygio už jų kūrybą, taip pat buvo suvaržyta. Neigiama įtaka kūrėjų paslaugų teikimui buvo maksimali, nebuvo vykdomi meno kūrinių užsakymai, konkursai, peržiūros ir parodos. Pavyzdžiui, kompozitorių kūryba nebuvo atliekama dėl masinių renginių draudimo, rašytojai negalėjo rengti savo knygų pristatymų bibliotekose, kultūros centruose ar kitose vietose, kur skaitytojai dažniausiai įsigydavo jų knygas. Knyga ar kino filmas dažnai būna kuriamas 5 metus, o honoraras už visus šiuos metus išmokamas per vienerius. Kai knyga išleidžiama ar filmas pasirodo kino teatrų ekranuose ir jei pardavimai būna sėkmingi - kūrėjas gali tapti PVM mokėtoju, nors per metus gautą sumą iš tiesų reikėtų padalinti iš visų knygos ar filmo kūrimo metų. Tokiu būdu kūrėjui tapus PVM mokėtoju ir kitos jo pajamos už kūrybą tampa apmokestinamos PVM, nors už jas visas sumokami kiti priklausantys mokesčiai. Dailininkų galimybė gauti atlygį už kūrybą taip pat buvo apribota, nes vizualaus meno kūrinių sukūrimo užsakymai dėl karantino nebuvo vykdomi, parodų erdvės ir galerijos buvo uždarytos, kontaktas su užsakovu ribojamas. Pabrėžtina, kad unikalūs vizualaus meno kūriniai neįgyjami internetu kaip masinės produkcijos prekės. Unikalūs kūriniai yra sukuriami, eksponuojami ir tuomet parduodami pirkėjui ar užsakovui, tokiu būdu atsiskaitant su kūrėju už įgyvendintą kūrybinio darbo paslaugą. Lengvatos rėmus nustato Europos Sąjungos PVM direktyva (2006/112/EC), kurios 3 priede yra pateiktas tiekimų, kuriems valstybės narės gali taikyti lengvatinius tarifus, sąrašas. Jame nurodoma, kad lengvatinis tarifas gali būti taikoma paslaugoms. Vadinasi meno kūrinio sukūrimo paslauga patenka į lengvatinių tarifų sąrašą. Kūrėjai gauna pajamas už kūrinio sukūrimą, unikalios meninės idėjos realizavimą. Meno kūrinio pagrindinė vertė ir savybė yra, kad jis yra unikaliai sukurtas.

Argumentas apie „solidarumą" mokant mokesčius, tapus PVM mokėtoju, dažniausiai argumentuojamas statistiškai - skaičiuojant tik metines pajamas, nuo kurių asmuo tampa PVM mokėtoju, neįvertinus meno kūrinio gamybos kaštų, kurie būna ir kartais didesni nei atlygis kūrėjui. Tarkime: skulptoriai gavę vieną didelį užsakymą skulptūrai jau tampa PVM mokėtojais, nes didesnės skulptūros gamybos kaštai viršija metinę sumą, nuo kurios asmuo tampa PVM mokėtoju. Tai aktualu ir kitiems kūrėjams, kai kūrinių sukūrimui reikalinga brangi kompiuterinė įranga ar programos, ar kitos gamybos išlaidos, nes dažniausiai menininkas atsakingas ne tik už idėjos sukūrimą bet ir už pilną, galutinį, jos įgyvendinimą.

Prašome šį netolygumą skubiai ištaisyti, siekiant tolygios meno kūrėjų ir atlikėjų gerovės.

 
Lietuvos meno kūrėjų asociacija
Lietuvos meno galerininkų asociacija
Lietuvos architektų sąjunga
Lietuvos chorų sąjunga
Lietuvos dailininkų sąjunga
Lietuvos fotomenininkų sąjunga
Lietuvos kinematografininkų sąjunga
Lietuvos kompozitorių sąjunga
Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga
Lietuvos rašytojų sąjunga
Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija
Teatro sąjungos meno kūrėjų asociacija
Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija
 
Parengta pagal LZS.LT informaciją

 


 
 
Virselis_1934_m._I.jpg
 
 
IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS
 
PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"
 
 
Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.
 
Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.
 
Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.
 
Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.
 
Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...
 
 
(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)
 
 
KLAUSIMĖLIS


Warning: include(/usr/home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/apklausa.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/shonas.php on line 15

Warning: include(): Failed opening '/usr/home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/apklausa.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/shonas.php on line 15

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)