2023 m. gruodžio 3 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188


 

 VLADIMIRAS 

 BERESNIOVAS:

,,GYVENIMAS VLABERIO ŽVILGSNIU "

             

 

 

 

 

 

 

 

 

Būsiu teisingas ir doras
Keisčiau lytį į Vytį,
Tėvynę į kavinę,
Bet... kad toks geras oras –
Būsiu teisingas ir doras...

***

Pasirinkimas
Kam – kairieji,
Kam – dešinieji,
Kam – centristai,
O kam – aferistai.

***

Buvo rimta priežastis
Kai mūsų krepšininkai pralaimėdavo,
gerdavom iš nevilties.
Kai laimėdavo – iš džiaugsmo...

***

Čia Lietuva...
„Čia Lietuva,
Čia lietūs lyja“.
Čia painiava, Čia velniava, Čia juokas
Ašaras praryja...

Gyvenimas – „kakus“...
Katinas pieną laka,
Širdis smarkiai plaka.
Nuo kaukolinės apakus,
Gyvenimas tapo... „kakus“.

***
Katinas – „Miau“,
Šuo – „Au, au“.
Jis – „Aū- ū !
Ji – “ I love You!“

LDS ir LŽS nario Vladimiro Beresniovo piešiniai  ir vlaberizmai specialiai www.kaunozurnalistai.lt svetainei

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

POLA vadovė: bendruomenės padeda nelikti vieniems su onkologine liga


Gavome elektroninį laišką, kuriame POLA vadovė Neringa Čiakienė dalinasi patarimais, kaip išgyventi turbūt vieną labiausiai bauginančių ligų. Kadangi onkologinės ligos yra užklupusios ne vieną kolegą, dalinamės šia informacija, tikėdamiesi, kad kažkam ji bus labai naudinga. Nesvarbu - dabar ar ateityje.

 

Susidūrus su vėžio diagnoze, vienas svarbiausių dalykų yra nelikti vienam naujos realybės akivaizdoje. Išbūti ir kovoti su liga gali padėti onkologinių pacientų bendruomenės. Tos pačios ligos kelyje esantys asmenys noriai dalijasi savo patirtimi ir patarimais, taip pat palaiko vienas kitą psichologiškai, o pasveikę neretai jaučia pareigą padėti naujai diagnozę išgirdusiems pacientams.

Pasak Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorės Neringos Čiakienės, išgirsti onkologinės ligos diagnozę yra sukrečianti patirtis. Nors niekas nuo šios ligos neapsaugotas, tai visgi dažniau yra vyresnių žmonių liga.

„Dažnai vyresnio amžiaus žmogus, išgirdęs vėžio diagnozę, yra fiziškai vienas – tai reiškia, kad sutuoktinis būna iškeliavęs anapilin, vaikai – užsienyje, anūkų nėra ir pan. Bendruomenių teikiama pagalba yra svarbi visiems sergantiems onkologine liga, tačiau vienišiems žmonėms ji tampa dar svarbesnė. Pavyzdžiui, skatiname juos prisijungti prie mūsų bendruomenės, kad neliktų vieni ligos akivaizdoje“, – sako ji.

Dėl šios priežasties 34 tūkst. žmonių vienijančios organizacijos pagrindinis tikslas – ne tik pagalba palengvinti dėl onkologinės ligos išaugusią finansinę naštą, bet ir įtraukti pacientus į bendruomenę, kad šie nesijaustų vieniši.

„Žmogui yra labai svarbus faktas, kad jis kažkam rūpi – tai jis gali pajusti iš artimųjų arba prisijungęs prie pacientų bendruomenės. Žmonėms net nėra būtini kasdieniai susitikimai. Juos gelbsti vien pats priklausymas grupei, žinojimas, kad kažkas atsiųs žinutę, laišką su naudinga informacija ar pakvies į renginį“, – komentuoja N. Čiakienė.

Bendruomenės suteikia vilties

Įvairios onkologinių pacientų draugijos, įkurtos arba regionų, arba ligos pagrindu, veikia kaip savitarpio palaikymo grupės, tvirtina POLA vadovė.  

„Tokios grupės pacientams suteikia tikrą gyvą bendravimą. Be kartu praleidžiamo laiko, sergantiems vėžiu, ypač diagnozę sužinojusiems neseniai, labai svarbu pamatyti, kad kažkas tą patį kelią jau ėjo, jį įveikė ir gyvena visavertį gyvenimą. Tai uždega vilties žiburį ir padeda galvoti, jog nesvarbu, kad dabar yra sunkus etapas, tačiau ir aš jį įveiksiu“, – atkreipia dėmesį pašnekovė.

Be emocinės paramos, pacientai iš bendruomenių gauna ir patarimų įvairiomis temomis, paaiškinimų, kaip veikia sistema ir kaip joje orientuotis, į kokius simptomus negalima nekreipti dėmesio, ko paklausti ir ką pasakyti gydytojui.

„Atrodo, išgirdus diagnozę, viskas labai tamsu. Bet pabendravus su onkologiniais pacientais galima pamatyti, kiek iš tiesų juose yra daug šviesos. Jie moka pajusti gyvenimą čia ir dabar. Visi suprantame, kad nereikia gyventi nei vakar, nei rytoj. Onkologiniai ligoniai arba jau įveikusieji ligą pajaučia kiekvienos dienos skonį. Jie gyvena šia diena, jei šiandien skauda mažiau nei vakar – jau yra laimingi“, – teigia N. Čiakienė.

Mityba – vienas svarbiausių klausimų

Anot pašnekovės, mityba – viena iš pagrindinių temų, kuria žmonės bendruomenėse ieško patarimų, kaip sau padėti, kaip ligos keliu eiti lengviau, kaip negrįžti atgal į ligą ir išlikti remisijoje arba padėti vėžiu sergančiam artimajam.

„Visada labai akcentuojame, kad apie 50 proc. sveikatos yra žmogaus rankose – gyvensena ir įpročiai yra labai svarbūs gydymosi procese. Nemažai dalykų pacientai suvaldyti negali, bet mitybą kontroliuoti jie gali. Turime labai daug seminarų pacientams ir jų artimiesiems, taip pat siūlome individualias konsultacijas. Dažnai tik išgirdę diagnozę, žmonės puola domėtis mityba ir mano, kad reikia kardinaliai ją keisti, tačiau svarbu pažymėti, kad onkologinės ligos gydymas reikalauja iš organizmo daug resursų, svarbu, kad kūnas nebūtų nualintas dietų. Tačiau iš raciono išimti sveikatai kenkiančius saldumynus, alkoholį ir pan. – patartina ir sveikiems žmonėms“, – kalba N. Čiakienė.

Gydytojai dietologai su onkologiniais pacientais kalba ne tik apie mitybos subalansavimą, bet ir mitybos nepakankamumą.

„Kai kurie žmonės net negali keliauti per gydymą, mat jų kraujo ir kepenų fermentų rodikliai prasti. Dėl dalies onkologinių susirgimų būna sudėtinga įprastai maitintis, kai kurie gali vartoti tik skystą maistą, tenka pereiti prie enterinės ir parenterinės mitybos. Šiuo ir kitais atvejais jėgas atstatyti padeda medicininės paskirties gėrimai. Viskas tam, kad pacientas neprarastų galimybės gauti gydymą dėl fizinio nusilpimo“, – akcentuoja pašnekovė.

Pasveikus – noras padėti kitiems

Grįždama prie bendruomeniškumo svarbos, N. Čiakienė džiaugiasi, kad įvairių grupių ar draugijų nariai nuolat vienas kitam pataria, nuramina ir palaiko – viso to ir reikia kovos su liga metu.

„Savo moderuojamose „Facebook“ grupėse pastebime, kad kiekvienas naujai prisijungęs žmogus savo klausimais iliustruoja tipines patirtis, viena jų – vėžio baimė po to, kai kažką galimai užčiuopė ar pajuto nerimą keliančius simptomus. Tuomet bendruomenės nariai pradeda raminti naujokus, kad negalima užsiimti savidiagnostika ir būtina kreiptis pas gydytoją, mat vėžio diagnozę gali parodyt tik biopsijos rezultatai, o jei tikrai vėžys – padrąsina nebijoti ir tikėti, kad pavyks ligą įveikti“, – bendruomeniškumo pavyzdžiu dalijasi ji.

POLA vadovės teigimu, ligą nugalėję žmonės dažnai nori tarsi atsidėkoti gyvenimui – įveikę šią kelionę ir gavę antrą gyvenimo šansą jie teigia jaučiantys poreikį padėti kitiems pacientams.

„Viena moteris pasakojo, kad susirgus mamai, ėmė ją vežioti į chemoterapiją bei ėmė jaudintis, kaip užvesti pokalbį dėl kepuraitės, kuri paslėptų slenkančius plaukus. Vieno iš tokių vizitų metu jos mamai ligoninės darbuotoja pasiūlė išsirinkti iš savanorių atneštų kepurėlių. Moteris prisipažino, kad šis savanorių sumanymas jai taip palengvino būties sudėtingumą, kad atrodė, jog akmuo nuo krūtinės nukrito. Čia tik viena iš daugelio buvusių pacientų iniciatyvų, keičiančių sistemą“, – pažymėjo N. Čiakienė.

 

Nuotraukoje - N. Čiakienė

 


 

AUDRONE NUGARAITĖ

Gerumas kaip išteklius keisti mūsų gyvenimą. Gerumas kaip kiekvienos dienos norma ir siekiamybė. Visa tai pasiekti gali padėti gerumo komunikacija.

Būkime raštingi ir dalinkitės savo gerumo kompetencija su kitais.

GERUMO KOMUNIKACIJA

Gruodžio 3 diena, sekmadienis

Advento pradžia. Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena

Susikaupimo laikas džiaugsmingai laukti ir ramiai bendrauti. Save įvertinti ir apsivalyti. Tobulėjimo šviesa atnaujina mūsų dvasinį pasaulį, kuriame gerai jaučiamės ir ten šviečia mūsų norima saulė.Tai svarbu, kai kasmet einame brandos keliu ir žodis negalia gali tapti varžančia galia. Fizinė, protinė, įgimta, įgyta, pastovi, laikina ji mažina, neleidžia, atima iš mūsų galimybes būti savimi. Todėl turime nuolat daryti tai, kas padeda ne tik jos išvengti, bet ir susitikus būti tam pasirengus. Būkime.

Gruodžio 1 diena, penktadienis

Dar vienas metų laikas įžengė į sceną. Jis svarbus, nes pasitikę šventes, baigsime senus metus. Atėjo žiema - permaininga ir šalta - šilta. Su ledu, speigu, lijundra. Su atodrėkiu ir sniego pūga. Todėl svarbiausia turėkime šilumą savyje, kad būtų saugu dvasioje ir gera žiemos kelionėje. Einame drauge.

Lapkričio 30 diena, ketvirtadienis

Ruduo vėl palieka mus vienus su viltimi po metų susitikti. Dabar toliau mokysimės bendrauti žiemos ritmu, valdyti emocijas tokiu rezultatu, kad aplankytų jausmai, leidžiantys pasijusti patenkintu ir džiaugsmingu.

***

Lapkričio 29 diena. trečiadienis

Nauja diena. Ko gero baltu sniegu papuošta. Ir vėl svarbu mūsų vidinė nuostata. Ką jaučiame viduje ir ką komunikuosime išorėje? Turime save nuteikti ir įvertinti, kuo džiugina ši diena, o praradimai -tik išmokta pamoka.

***

Lapkričio 28 diena, antradienis

Mūsų kasdienybė nerimo ir nežinios sklidina. Paros erdvė vis naujomis tamsos valandomis pildoma. Todėl svarbu rutinoje turėti simbolius, kaip savo vidinius šviesulius. Pražydo mano gėlė ir suteikė stiprybės paversti nerimo ir nežinios tamsą dvasine gerove.

Lapkričio 27 diena, pirmadienis

Paskutinė rudens savaitė, atėjo su žinia, kad savo šalta temperatūra ji nori būti žinoma. Kai norima išsiskirti, reikia turėti aiškių lūkesčių ir atsarginių išeičių. Tada netikėtas šaltis ar šiluma, bus tik galimybė vėl patobulinti save.

***

Lapkričio 25 diena, penktadienis

Šv. Kotrynos, Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris, Pasipriešinimo pirkiniams diena

Puokštė progų pagalvoti apie mūsų kelionę gyvenimo keliu. Ne tik Šv. Teresė mokslą globoja. Ačiū jai. Bet ir smurtas vis dažniau mūsų gyvenseną žaloja. Visa tai susiję ir su pasipriešinimu pirkti. Kai pirkimas nustelbia reikmę įsigyti tik būtinų daiktų, o tampame vartojimo aukų būriu. Būkime išmanūs ir savyje galingi, galėdami pasidžiaugti, kad esame laimingi.

Lapkričio 23 diena, ketvirtadienis

Rudens diena, pabalinta sniegu ir vėjo genama pūga. Ryto oras keičia mūsų nuotaiką. Kur svyra pasitenkinimo rodyklė: gerai, kad atėjo žiema ar vėl šalta, slidu ir nesaugu? Svarbu pasakyti sau: naujos galimybės-aš einu toliau.

***

Lapkričio 21 diena, antradienis

Bėga laikas į gyvenimo lankas, apeidamas sėkmių kalnus ir nevilties duobes. Svarbu, kad jis pildytų mūsų svajones, kauptų energiją ir duotų tai, kai gali sau pasakyti: aš gyvenu laimingai ir gerai, ir negaliu daryti kitaip.

***

Lapkričio 20 diena, pirmadienis

Savaitės išmintis. „Įvykiai neturi kitokios prasmės negu ta, kurią jiems suteikiame. Aš sustojau ir paklausiau savęs, kuri iš daugelio galimybių man tinkamiausia, naudingiausia? Kai šitaip pakeičiame mąstyseną pradeda vykti nuostabūs dalykai: ieškome teigiamų įvykių ypatybių, pastebime vieni kitų energingumą, matome aplink vykstančius stebuklus. Tai sudaro mūsų gyvenimą, ateitį, pasirinkimą ir daro poveikį, keičia gyvenimą.“ D. Taylor

***

Lapkričio 19 diena, sekmadienis

Sekmadienis. Kaip jį įvertinsime, didžia dalimi nuo to priklausys jo nauda. Paskutinė savaitgalio diena, liūdna, rytoj vėl veikla. Dar sekmadienis - šaunu, toliau ilsimės, darome su meile kas patinka, rytojų pildome gerumu

***

Lapkričio 18 diena, šeštadienis

Sėkmės veiksniai. Kas tai? Žinios, vertybės, asmeninės savybės, įgūdžiai, padedantys atlikti darbą, pasiekti norimą rezultatą ir gerą saviraišką. Be technologinių gebėjimų labai svarbus veiksnys yra mūsų bendravimo pavyzdys. Kompetencija ir elgesys- tai raktas atidaryti sėkmės duris.

Lapkričio 17 diena, penktadienis

Tarptautinė studentų diena
Studentija, tai ne tik puikus pasirinkimas būti išsimokslinusiu profesionalu. Tai viso gyvenimo kodas nuolat augti ir džiaugtis savo tobulėjimo procesu. Būkime.

***

Lapkričio 16 diena, ketvirtadienis

Tarptautinė tolerancijos diena

Daug žodžių su ta pačia pabaiga: arogancija, elegancija, tolerancija. Visi jie turi savo sritis ir poveikius tam, kas susiję su mumis. Todėl būkime išmanūs, kad jau žodžio pradžia vestų į norimą pabaigą. Toleruokime.

***

Lapkričio 15 diena, trečiadienis

Kėlimosi ryte procedūra, pakeitus laiką, vis dar yra aktualija. Vieniems žiemos laikas yra atgaiva, nes viskas vėl stojo į savo vietas. Kiti kas rytą nelaimingi, nes jiems vasaros laikas buvo sėkmingas. Būkime laike laimingi.

***

Lapkričio 14 d., antradienis

Savaitės išmintis. "Švietimas veikia kaip vienijanti visuomenę jėga perduodant vertybes, jungiančias skirtingas visuomenės dalis." J. Grigas

***

Lapkričio 13 d., pirmadienis

Pasaulinė Gerumo diena

Metai sezonų ciklą apsuko ir vėl atėjo ši diena. Ji mūsų paklausia, kiek gerumo puoselėjame savyje ir kaip tuo turtu dalinamės išorėje? Gerumas ir mes. Pasižiūrėkime, kaip mūsų asmeninėje erdvėje pasiskirsto gerumo linksniai: Kas? Gerumas; Ko?Gerumo; Kam? Gerumui; Ką? Gerumą; Kuo? Gerumu; Kur? Gerume; Ir šauksmininkas mums sako: Gerume, būkime visada drauge ir bėdoje, ir džiaugsme. Tu esi mūsų gyvenimo prasmės ir laimės raiška. Sveikinimai visiems Gerumo komunikacijos nariams. Einame toliau gerumo keliais ir dalinamės Gerumo vaisiais. Švęskime.

***

Lapkričio 11 d., šeštadienis

Mūsų nuotaika. Nuo ji priklauso? Kodėl vieną rytą ji puiki, o kitą- subjurusi? Gera-bloga, pakili-prislėgta. Ir aplinka lemia mūsų šitą emocinę būseną. Tegul šiandiena būna paženklinta nuotaika puikia ir norima laikysena

***

Lapkičio 8 d., trečiadienis

Europos sveikos mitybos diena

Valgome, nes norime būti sotūs. Gaminame, nes turime progą pasidžiaugti skaniu maistu. Viskas būtų puiku, jeigu visa šita maisto veikla būtų ne tik pavadinta sveika mityba, bet ir užtikrintų mūsų geros savijautos ir dvasinio meniu darybą. Skanaus.

***

Lapkričio 7 d., antradienis

Eilinė metų diena. Jokių oficialių progų minėti nėra. Todėl padarykime ją švente, kad vaivorykštė spindėtų mūsų viduje, nes kas gera ir gražu pirmiausia jaučiame širdyje. Įsimintina diena, kuriai pavydės vakardiena. Va taip.

***

Lapkričio 6 d., pirmadienis

Savaitės išmintis

"Lapkritis verčia jaustis, kad gyvenimas bėga greičiau. Valandas stengiuosi užpildyti prasmingiau, kad jas pristabdyčiau." H. Rolins

***

Lapkričio 4 d., šeštadienis

Puikiai žinome, kas mums nepatinka/patinka. Kas gražu/negražu. Ar turime atsakymą į klausimą ne tik šio žodžio prasme, bet ir savo būsena, kas mums yra GERA kūne ir dvasioje? Kaip visa tai daliname savo viduje ir išorėje? Kad savo likimą sietume su sėkmės taku ir laimės žvaigždės siekiu. Gera, gerai, gerumas.

 

Lapkričio 3 d., penktadienis

Šventės praėjo. Paminėjome, prisiminėme, susitikome. Ką jos paliko, kas vertinga ir stabilu? Kam dar reikia aktyvaus bendravimo ir daugiau realių veiksmų? Švenčių dvasia - tai kasdienybės energijos šviesa.

***

Lapkričio 2 d., ketvirtadienis

Emocinė stiprybė - tai ne piktintis sunkiais jausmais ir jais atsikratyti. Tai geba įveikti juos sveika reakcija ir sau aiškiai pasakyti: nebėgu nuo sunkių jausmų, juos žinau, dėmesį valdau ir savo atsparumą šitaip ugdau.

***

Lapkričio 1 d., trečiadienis

Lapkritis atėjo su Visų Šventųjų diena. Vėlinių dvasios šviesa. Proga ne tik pagerbti, prisiminti išėjusius, bet ir aktyviau su jais mintyse pabendrauti. Tai mūsų vidinio pasaulio vertybių sistema- įvertinti save ir pasakyti nesantiems šalia, kad gyvenimas teka norima vaga. Esame kartu ir atskirai - mes čia, o jūs tenai. Būkime.

***

Spalio 30 d. antradienis

Paskutinė spalio mėnesio diena. Sutinkame ją su nuotaika gera. Ji patvirtina mūsų išmoktas pamokas, suteikia norimą jauseną. Laukia mūsų rudens tęsinys. Žiemai pasirengti taip, kad kojos ant ledo tvirtai laikys ir neslys.

***

Spalio 30-oji, pirmadienis

Savaitės išmintis

"Gamta - vienintelė knyga, kurios kiekvienas puslapis prasmingas." J. V. Gėtė

***

Spalio 29-oji, sekmadienis

Ir vėl pasikeitė laikas. Tai kaip naujas veiklos saikas. Nors turi patirties ir žinai, reikia mokyti save gyventi naujai. Dieną neišsimiegojus baigti žvaliai. Tai detalės, jų nesunku išvengti ir gyvenimo sėkmės keliu žengti.

***

Spalio 28-oji, šeštadienis

Mūsų nusiteikimą ir keli žodžiai gali parodyti. 300 dienų praėjo, metai į pabaigą pajudėjo. 300 dienų į laiko bedugnę nugarmėjo. 300 dienų į patirties ir sėkmės bokštą ant sparnų nuskrido ir suteikė mums galimybę tobulėti.

***

Spalio 26-oji, ketvirtadienis

Mūsų asmens skirtumai-tai daigai ir želdiniai, kurios turime pirmiausia atpažinti ir žinoti. Skirtumas kaip galimybė išreikšti save, parodyti savo kūrybines puses. Išnaudoti savo originalumą ir nekonkuruoti, o mielai bendrauti

***

Spalio 25-oji, trečiadienis

Kai protas ir kūnas įsitempę, išeitis slypi mūsų viduje. Pabūti gamtoje, pasirūpinti minčių, jausmų ir kūno derme. Tikėjimas savimi, noras duoti kitiems, yra vidinės energijos harmonija, potencialas džiaugtis kasdiena.

***

Spalio 23-oji, pirmadienis

Savaitės išmintis

"Norint būti lydimam sėkmės, privalu kliautis tik savimi. Viskas, ko reikia siekiant tikslo, slypi jumyse, tereikia naudotis." D. Taylor

Spalio 22-oji, sekmadienis

Apsikabinimo galia, susijusi ne tik su gera nuotaika. Jis padrąsina ir padeda įveikti baimę. Gesina streso ir pykčio laužą, padeda pajusti meilę. Apsikabinimas viena iš ryšio priemonių, suprantama geriau nei daug gražių žodžių. Net ir pačiam save reikia apsikabinti, nes per dieną, mokslininkų teigimu, tai reikia 4 kartus patirti. Apkabinimas virtualus - tai irgi pojūtis puikus. Apsikabinkim

 

KLAUSIMĖLIS


Warning: include(/usr/home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/apklausa.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/shonas.php on line 15

Warning: include(): Failed opening '/usr/home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/apklausa.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/shonas.php on line 15

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)