2022 m. spalio 2 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

„Traukinys į mirtį pėdsakais“ – dėdės, V.Kudirkos premija – dukterėčios...


Kauno apskrities skyriaus trisdešimtame „Spaudos baliuje“ prestižinė Lietuvos žurnalistų sąjungos Vinco Kudirkos premija buvo įteikta kaunietei LŽS narei Virginijai Skučaitei už knygą „Traukinio į mirtį pėdsakais“ ir dokumentinio filmo „Traukinys į mirtį“ pirmąją dalį. Buvusi ilgametė „Kauno dienos“ žurnalistė V.Skučaitė  mūsų svetainei  www.kaunozurnalistai.lt  dar prieš gaunant apdovanojimą parašė, kodėl ją domina mūsų šalies praeitis.

Visą pasaulį šiurpina Rusijos klastos, melas, jos kariaunos žiaurumai Ukrainoje, tačiau ar ne panašiai raudonieji okupantai elgėsi Lietuvoje 1940, 1941 ir pokario metais?   Gal net ir žiauresni buvo – pakanka prisiminti, pvz., Rainių miškelį...  Tačiau ir kiti minėto laikotarpio mūsų istorijos faktai patvirtina buvusios SSRS klastingą politiką ir jos vykdytojų nuožmumą. Štai kad ir lietuvių tremtinių „gyvenimas“ šalčio kamerose prie ledjūrio ar tarpukario Lietuvos saugumo bei žvalgybos pareigūnų, ministrų žiaurūs likimai.  Būtent jais man ir teko domėtis.

Prieš 30 metų mano tėvas, pagaliau sulaukęs iš SSRS karinės prokuratūros pranešimą apie tikrąją jo brolio – paskutinio tarpukario Lietuvos Vyriausybės vidaus reikalų ministro brg. gen. Kazimiero Skučo  – mirties priežastį (sušaudytas) ir datą (1941.07.30), paprašė manęs padaryti viską, kad būtų atstatyta jo brolio Kazimiero garbė – visą sovietmetį jis buvo vadinamas tėvynės išdaviku, kraugeriu ir pan., kad būtų išsiaiškinta, kur jis užkastas, kad būtų įamžintas jo atminimas. Tėvo priesakui įvykdyti aš paskyriau 30 savo gyvenimo metų, rinkdama po kruopelę bet kokią ikonografinę medžiagą (neturėjau nė vienos K. Skučo nuotraukos, jokio dokumento ir pan.), prisiminimus apie jį, straipsnius ir pan.

Per tris dešimtmečius įvairiose vietose (Kaune, Mauručiuose, Veiveriuose) įvairiais būdais įamžinau K.Skučo atminimą, kelis kartus skridau į Maskvą, susitikau su Maskvos vyriausybės, dabar jau sunaikinto  Maskvos „Memorialo“ atstovais, lankiausi buvusiame specialiajame NKVD objekte „Komunarka“, kur užkastas K.Skučas („Komunarkoje“ suradau ir iki tol buvusias nežinomas tarpukario Lietuvos ministrų J.Čapliko bei A.Tamošaičio palaikų užkasimo vietą), kalbėjausi su „Memorialo“ istorikais, peržiūrėjau Centriniame FSB archyve baudžiamąją K.Skučo bylą ir kt. Visa tai ir dar daugiau 2021 m. sugulė į knygą „Traukinio į mirtį pėdsakais. Kazimieras Skučas istorijos akivaruose“.

2020 m. parašiau scenarijų pirmajai dokumentinių filmo ciklo „Traukinys į mirtį“ daliai, skirtai K.Skučui su A.Povilaičiu tragiškiems likimams. Antrosios ciklo dalies montavimą sutrikdė karantinas, todėl pridedu tik tai, kas spėta padaryti (suplanuota ir trečia dalis). Parašiau visų ciklo dalių scenarijus, suradau ir kalbinau įvairius pašnekovus, ieškojau nuotraukų ir kt.  Antroji ciklo dalis skirta tarpukario Lietuvos saugumo pareigūnams, kuriems per stebuklą pavyko išlikti gyviems Maskvoje, į kurią jie pateko drauge su K.Skuču ir A.Povilaičiu, kai 1940 m. liepos 23-ąją buvo slapta enkavedistų išvežti iš Kauno. Tuo metu mūsų šalyje dar galiojo (iki lapkričio 30-osios) nepriklausomos Lietuvos teisė…

Ir dar. K. Skučo ir A.Povilaičio suėmimas, kurį sankcionavo pati tarpukario Lietuvos vyriausybė – tai viena didžiausių išdavysčių to meto istorijoje. Knygoje pateikta nuomonių įvairovė šiuo iki šiol skaudžiu pražudytų pareigūnų artimiesiems klausimu. Iki šiol delsiama pripažinti, kad tarpukario Lietuvos vyriausybės veiksmai prieš minėtus pareigūnus buvo ne tik neteisėti, bet ir pražūtingi K. Skučui ir A. Povilaičiui.

 
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS


Warning: include(/usr/home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/apklausa.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/shonas.php on line 15

Warning: include(): Failed opening '/usr/home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/apklausa.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/fs/www/templates/zurnalistai/modules/shonas.php on line 15

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)