Virginija Grigaliūnienė: Invazinis grožis. Kas turi teisę teikti tokias paslaugas ir... kas jas teikia?
Virginija Grigaliūnienė
Kuri mergina/moteris nenori gražiai atrodyti! Žurnalistės – ne išimtis! Tik va prieš priimdamos sprendimus pasigražinti žurnalistės – neabejoju - įdėmiau už kitų profesijų damas pasigilina, kokiems specialistams tokias procedūras patikėti.
Grožio fiasko

Mano vaikystės laikų draugei (ne žurnalistei) labai nepasisekė – po tokio pasigražinimo ji ilgai ir piktai spjaudėsi... Tai kas gi nutiko? Ogi užuot pasidailinusi veido bruožus, draugė po lūpų paryškinimo (spalvos įvedimo – taip tiksliau ta procedūra vadinasi) buvo priversta apatinę veido dalį slėpti po maskuojančios pudros sluoksniu ir skubiai kreiptis į rimtus specialistus (plastikos chirurgus) pagalbos... Nes medicininio išsilavinimo neturinti „permanentinio makiažo meistė“ draugės lūpas ne pagražino, o... subjaurojo. Tiesa, net ir nebūdama medike, ji rekomendavo klientei po procedūros „dėl visa ko“ pavartoti stiprių vaistų nuo skausmo ir alergijos.
Aišku, draugę išbariau, kodėl ši prieš tai neišsiaiškino, kokia gi specialistė jai tą procedūrą atliks ir apskritai ar ji turinti teisę tą daryti. Nustebau, kodėl draugė nepareikalavo, kad susimovusi meistrė grąžintų pinigus (procedūros kaina – 150 eurų) ir padengtų su tuo susijusius papildomus nuostolius (plastikos chirurgas savo darbą įvertino 120 eurų).
Pasirodo, draugei minėtą procedūrą atliko ne gydytoja ir ne klinikoje, o „permanentinio makiažo meistrė“ grožio salone, todėl klientė esą turėjo iš anksto apsispręsti, ar rinktis grožio saloną, ar – kliniką, kur dirba gydytojai.
Tokiu atveju galima visus taškus ant „I“ bandyti sudėlioti teismo salėje, bet draugė tam neturėjo nei laiko, nei atliekamų pinigų (advokato paslaugos nėra pigios). Nusispjovė, ir tiek.
Todėl svarbią žinutę siunčiu damoms, kurios dar tik svarsto apie savojo grožio levelio padidinimą.
Grožio procedūras gali atlikti kad ir virėja!
Pabandžiau pasiaiškinti, kas turi teisę atlikti invazines grožio procedūras. Pasirodo, lūpų paryškinimo ar antakių permanento procedūras, kurių metu adatėlėmis badoma oda ir į poodį švirkščiami dažai, gali atlikti medicininio išsilavinimo neturinti darbuotoja!
Su klientėmis gali eksperimentuoti netgi pradedančioji permanentinių makiažų specialistė, tai yra mokinė! Tiesa, prieš tai palankiusi kelių (!) dienų „bazinius mokymus“, kad įgytų elementarių žinių. Tarkim, nesumaišytų antakių su akių vokais…
Be abejo, nepasimokęs, kaip tokias procedūras atlikti, šio subtilaus amato neišmoksi. Vis dėlto keista, kad tiek draudimų prikepantys valdininkai šitą dalyką pražiopsojo. Tereiktų, mano nuomone, bent jau vienos korekcijos teisės aktuose – kad visas procedūras, kurios susijusios su invazija į odą ar poodį, turėtų teisę atlikinėti tik medicininį išsilavinimą įgijusios specialistės. O jei tai mokinės – joms taip pat turėtų būti taikomas reikalavimas – medicininis išprusimas. Ir ne kelių mėnesių trukmės kursų pažymėjimas, o bent jau aukštesniosios mokyklos diplomas. Turėdama rankose tokį popierių, eik kur tik nori, lankyk kokius tik nori kursus ir mokykis, mokykis, mokykis...
Išsiaiškinkite, kol laikas, ar jūsų grožiu rūpinsis turinčios tam teisę
O gal aš neteisi? Gal vėluoju susipažinti su naujausiais teisės aktais? Tegul viską išaiškina Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorė Nora Ribokienė.
Štai jos atsakymas:
Ilgalaikis (permanentinis) makiažas nepriskiriamas asmens sveikatos priežiūros paslaugoms ir jį gali atlikti medicininio išsilavinimo neturintys asmenys, pavyzdžiui, kosmetikės. Kosmetikės taip pat gali atlikti higieninį, profilaktinį odos valymą, sveikų nagų manikiūrą, sveikų kojų pirštų ir nagų pedikiūrą, įvairiais būdais pašalinti plaukus, naudoti vaistažoles kosmetikoje, naudoti vietinės ir užsienio gamybos kosmetikos ir dekoratyvinės kosmetikos priemones, pasigaminti ir naudoti dezinfekcinius tirpalus, pradurti ausis, prižiūrėti įvairią odą įvairiu metų laiku ir kita. Paminėtina, kad kosmetiko kompetenciją ir funkcijas, kurias gali atlikti kosmetikas, apibrėžia Lietuvos sveikatinimo norma SN 1:1995 „Kosmetikė (kosmetikas). Funkcijos, pareigos, teisės, kompetencija ir atsakomybė“. Pabrėžtina, kad kosmetikai, teikdami savo kompetencijai priskirtas grožio paslaugas, privalo vadovautis Lietuvos higienos normos HN 117:2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ nuostatomis.
Tuo tarpu tokios procedūros, kaip lūpų putlinimas įvairiais užpildais, mezoterapija, biorevitalizacija, trombocitais papildytos plazmos užpildų injekcijos, mezosiūlai, botulino toksino injekcijos bei kitos estetinės ir korekcinės procedūros, yra teisės aktų priskirtos asmens sveikatos priežiūros veiklai, kuria gali užsiimti tik sveikatos priežiūros specialistai: gydytojai dermatovenerologai, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai ar kiti gydytojai, o slaugytojai gali atlikti tam tikras procedūras, vykdydami gydytojų paskyrimus. Šios paslaugos gali būti teikiamos tik sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose licenciją.
Pasitaiko, kad šias invazines procedūras atlieka kosmetikai ar kiti įvairius kursus pabaigę „specialistai“, tačiau tai yra neteisėta veikla.
Rekomenduoti, skirti vaistinius preparatus išimtinai gali tik sveikatos priežiūros specialistai ir tik tie, kuriems tokius įgaliojimus suteikia jų medicinos normos.
Primintina, kad Akreditavimo tarnyba, patikrinusi ir surinkusi kosmetikų ar kitų „grožio specialistų“ neteisėtos asmens sveikatos priežiūros veiklos įrodymų, įspėja ir surašo asmenims administracinio nusižengimo protokolus, kurių pagrindu paskiriamos 600–1140 Eur baudos.
Šio komentaro autorė yra LŽS narė, medicinos leidinio emedicina.lt redaktorė Virginija Grigaliūnienė.