Istorinių įvykių vietos ir statiniai naujoje Jono Lukšės knygoje
LŽS narė Dalia Poškienė
Baigiantis 2019-tiesiems, dailininkas – architektas Jonas Lukšė padovanojo naują leidinį knygą “Sovietų genocido aukų atminimo ženklai Kaune. Piešiniai”. Leidinyje vizualiomis formomis įamžintos istorinių įvykių vietos ir statiniai, atspindintys XX a. vidurio sovietų okupacijos, represijų ir naikinimo mastą buvusioje Laikinojoje sostinėje.
Jau daugiau nei pusę amžiaus nutolo Lietuvos tragiški įvykiai – nurimo skausmas, apraudotos netektys. Išlieka tik gyvųjų atmintyje. Gyvoji atmintis senka, ir laiko tėkmė nusineša išgyvenimus… Ilgam išliks tik užrašytas žodis, iškaltas granite vaizdas ar sukurtas koplytstulpyje tikėjimas ir viltis, – knygos įvade rašo autorius.
J.Lukšė šiai knygai piešinius pateikė jau metų pradžioje. Keli šimtai piešinių sudaro knygos turinį – jie pasiskirtę į skyrius: Paminklai. Kryžiai, koplytstulpiai, Memorialinės lentos, Atminimo ženklai pastatuose, Muziejai ir ekspozicijos, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro informaciniai ženklai, Represuojamųjų sutelkimo vietos, Antkapiniai paminklai, Nepaženklinti atmintini pastatai, vardai, įamžinti pavadinimuose. Autorius pateikia piešinių aprašus, didesnė dalis grafiškai nupieštų paminklų pažymėti pridedamame žemėlapyje.
Knyga, menanti okupacijų metus, ne tik pažintinė, bet ir mokomoji, turėtų būti įdomi tiek jaunimui, tiek vyresniesiems, tiek miesto svečiams.
Plačiau apie knygą ir jos turinį autorius kalbėjo sutiktuvėse LPKTS salėje, kur susirinko nemažai Kauno tremtinių, įvairių organizacijų atstovų. Apie J.Lukšės darbus, jo nepailstamą gebą fiksuoti mus supančią aplinką ir bylojimus, kalbėjo buvęs aktyvus sąjūdietis Algirdas Babrauskas. Tai jis, nebodamas draudimų, 1988 m. spalio mėn. Vytėnų g. 20, pastatė pirmąjį paminklą, skirtą Lietuvos atgimimui ir represuotai šeimai.
Renginyje dalyvavo Kauno anykštėnų draugijos vaižgantiečių klubo nariai, kalbėjo ir mintimis apie autoriaus darbus dalijosi Valerijonas Senvaitis. Autorių pasveikino ir palinkėjo toliau rašyti istoriją Valdas Pukas, LPKTS Kauno filialo pirmininkas Vladas Sungaila.

Apie savo sumanymą piešiniais įprasminti XX a. istorinę atmintį, kalbėjo pats autorius. J.Lukšė yra parengęs ir išleidęs knygas “Kauno šventovės”, “Aleksoto kultūros paveldas”, “Kryždirbystės kūriniai ir mediniai paminklai” (išleido XXVII knygos mėgėjų draugija), “Kauno tvirtovės atlasas”, “Atmintis atgijusi paminkluose”, “Už teisę išlikti” (apie gimtojo Traupio kaimo Anykščių raj. žmonių likimus). Kaip knygos bendrauautorius J.Lukšė daug prisidėjo prie silidžios knygos “Didžiosios tremtys. Buriatija” parengimo ir išleidimo, o 2019 metų pabaigoje išleista akademiko Romualdo Grigo knyga “Lietuvos piliakalnių paslaptys ir jų atodangos” su 51 J. Lukšės piliakalnių piešiniais.
Nepailstantis Kauno ir Lietuvos istorijos fiksuotojas J.Lukšė ne tik detaliai įamžina vaizdiniais, bet ir parengia aprašus, eksponuoja parodose seniūnijose, bibliotekose, muziejuose. Kalbėdamas apie naujausią knygą, autorius išreiškė susirūpinimą dėl jaunosios kartos – per mažai skirta dėmesio pažinimui, kultūros paveldo saugojimui.
Nedideliu tiražu išleistą J. Lukšės naująją knygą galima įsigyti LPKTS knygynėlyje.