2020 m. liepos 13 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

P.A.Kaunas. Žurnalistinis tyrimas. Kaip aižomi pasitikėjimo pamatai


Delfi_1_Didele.jpgNepolitizuota, ,,objektyvi" reklama...

Norėdamas išlikti objektyviu ir kad nebūtų galimybių nuslysti į bet kokio lygio politizavimą, žurnalistiniam tyrimui pasirinkau...  reklamą, talpinamą ne kokiame nors eiliniame leidinėlyje, bet save tituluojančiame objektyvia ir pagrindine mūsų šalies masine informacijos priemone – DELFI!

Delfi_4_II.jpg
Jau praėjusių metų vasarą, skaitant DELFI talpinamus probleminius, kitus įdomius, didesnės apimties straipsnius, dėmesį patraukė tekstuose retkarčiais iššokantys nedideli kvadratėliai, kuriuose dažniausiai pulsuodavo ne tik pensinio amžiaus sulaukusio skaitytojo dėmesį patraukiantys reklaminiai teksteliai, agituodami paspausti nuorodą ir toliau domėtis, kokį dabar siurprizą ir kokią tiesiog neįtikėtiną nuolaidą jie siūlo skaitytojui. 

Tuomet susidomėjau ir dabar domiuosi medicinos „atradimais“ ir dabar eiliniam mirtingajam siūlomomis paslaugomis. O tuose kvadratėliuose lakoniški teksteliai tikrai intriguojantys: 

„Pigus būdas nuo klausos problemų. Įsikiškite tai į ausį ir...“, „Senesnė moteris su jaunuolės klausa. Močiutė iš Jonavos atskleidžia nemokamo klausos sustiprinimo paslaptį, apie kurį dar nežino daug žmonių... ,,Spauskite čia" (nuorodą), norėdami gauti terapiją su finansavimu ir atgauti gerą klausą“, „Antsvorio eros pabaiga! Lietuvis sukūrė terapiją, kuri sumažina svorį – 14 kg per 1 mėnesį be bado, be pratimų, be jo – jo efekto“, „Reikia skirti truputį laiko, kad atsikratyti skausmo (pėdose). Terapija kainuoja centus, o skausmas gali išnykti visam laikui“, „Dietologai šokiruoti! Nukaręs pilvas ir šoniukai išnyks akimirksniu, jeigu į patiekalą įdėsite...“, „Stiklinė degina riebalus nuo pilvo kaip beprotė!“ ir t.t., ir t. t.

Aš spaudžiu pirmą pasitaikiusią nuorodą. Kompiuteris per visą langą atidaro „SVEIKATOS PORTALĄ" ir po šiuo pavadinimu smulkesnėmis raidėmis: „Tik patvirtintos informacijos!“ (atžymos, kad čia reklamos tęsinys jau nėra). Teksto daug, tačiau jį atidžiai skaitant, labai greitai pradedi abejoti siūlomais gydymo metodais ir „aliejukais“, už kurių kelis gramus atvežusiam kurjeriui reikės mokėti ... 30 – 40 eurų! Tai tik centai, tikina šio „stebuklingo gydymo“ išradėjas, prisistatantis profesoriumi Romualdas Kosinskis. Ir rašo, kad „šiuo metu dideli formacijos koncernai iš JAV ir Japonijos kovoja dėl mano makro – molekulinės formulės patento. Kai parduosiu patentą, formulė bus prieinama visame pasaulyje, bet bus brangi“. Todėl nedelskite, nes dabar šį „aliejuką“ įsigysite, dalyvaudami nuolaidų klube, net 75 proc. pigiau!
Kitame puslapyje prisistato ir jis pats, makro – molekulinės formulės „išradėjas“. Net savo nuotrauką įkelia: „Mano vardas prof. Romualdas Kosinskis, esu mokslininkas, molekulinės biologijos specialistas. Šiame puslapyje noriu parodyti Jums didžiausią savo gyvenimo pasiekimą, už kurį aš buvau nominuotas Nobelio premijai. Aš sukūriau metodą, kuris leidžia kiekvienam atgauti klausą natūraliu ir paprastu būdu per 28 dienas.“

Neįtikėtina, 40 – 45 metų mokslininkas jau Nobelio premijos laureatas? Ir dar lietuvis!?„Mokslininkas“, matyt, po kurio laiko supratęs, kad per daug išsišoko, šį tekstą truputį pakoregavo. Ir dabar, vėl save pristatydamas, jau rašo: „Šiame puslapyje norėčiau Jums pristatyti didžiausią mano gyvenimo pasiekimą, už kurį neseniai gavau BEST HEARING CUSTOMER CHOICE AWARD APDOVANOJIMO NOMINACIJĄ“.


Užbėgant įvykiams už akių noriu, mieli skaitytojai, jus nustebinti ir dar vienu „mokslininką“ demaskuojančiu faktu – tokį savo prisistatymą jis jau paskelbęs Lenkijos masinės informacijos priemonėse, kitose Europos sąjungos šalyse, tik dabar save įvardindamas ne Romualdu Kosinskiu, bet... „HAJDU RICHARD (viršutinė nuotrauka )

O DELFI portalo reklamose, matyt, kad vėl per daug neišsišoktų, kitų ligų gydymo metodus ir tam skirtus „vaistus“ pristato jau kitais asmenimis – prof. Karoliu Maciejausku, Simonu Nordvilu, bet po jų nuotraukomis... labai mažai pakeitęs savo pristatymo tekstą.! (Lietuvos mokslų akademijos duomenimis, tokių profesorių šalyje iš vis nėra! O dar lietuvių, Nobelio premijos laureatų! (apatinė nuotrauka).

Ir dar viena šiuos „profesorius – išradėjus“ demaskuojanti klaida – savo „SVEIKATOS PORTALE“, įvardytame, kad jame spausdinama tik patikrinta informacija, pristatydami klausos, antsvorio, skausmo gydymo, „terapijas“, daug nesivargindami, naudoja tos pačios auditorijos nuotrauką, tik jos gilumoje labai nesunkiai kompiuterio pagalba pakeisdami aprašomų organų ligų iliustraciją.

Žmonių mulkinimas, tyčiojimasis iš jų, sergančių vienokiomis ar kitokiomis ligomis,, net finansinis apiplėšimas vidury šviesios dienos, vyksta jau ne pirmus metus. O policija, atseit, nepradeda ikiteisminio tyrimo, nes apgautieji tyli, nenori savęs tituluoti paskutiniais mulkiais.


Bet žurnalistai netyli

Kadangi Nobelio premijos „laureato“ R. Kosinskio daugiausia „išgydyti“ žmonės – šalies rajonų gyventojai, ryžausi pavartyti rajonų laikraščių praėjusių metų komplektus. Tikėjausi, kad tokie neeiliniai faktai ir žmonių dėkingumas už grąžintą sveikatą (ko neįstengė padaryti mūsų medicina), bus tikrai pagarsinti jų puslapiuose. 

Po ilgų paieškų pagaliau mano dėmesį patraukė 12 puslapių spalvotas, du kartus per savaitę išleidžiamas Širvintų miestui ir rajonui laikraštis „Širvintų kraštas“. Jo puslapiuose talpinami įdomūs, nuolat keliantys ir analizuojantys opiausias miesto bei rajono kasdienybės problemas, straipsniai. Nemažai vietos skiria širvintiškių poilsio, užimtumo, medicinos klausimams. 

Vartant šį komplektą, pagaliau mano dėmesį patraukė 2018 metų rugsėjo 25 dienos numeryje patalpinto straipsnio pradžioje „Ką reklamuoja virėjas iš Kernavės?“ nemažas reklaminis kvadratas. Jame prie vaikino su ausiniais nuotraukos parašyta: 

„NEĮTIKĖTINAS TRIUKAS. Ir smulkesnius šriftu “Virėjas iš Kernavės atrado keistą būdą klausai pagerinti. „Netikėjau, kad tai ką nors padės. Tačiau mano klausa taip pagerėjo, kad girdžiu net šnibždesį iš 60 metrų atstumo...“. Grįžęs į namus kompiuteryje susiradau šią reklamą ir spustelėjau nuorodą „eiti toliau“. Ir... per visą kompiuterio ekraną atsidarė vėl to paties „profesoriaus“ R. Kosinskio „SVEIKATOS PORTALAS“, siūlantis „pigias ir labai efektyvias“ savo paslaugas !
Delfi_3_II.jpg
Nemažai sužinojau apie Nobelio premijos „laureato“ veiklos erdvę, bet dar daugiau man gyvu žodžiu papasakojo šio straipsnio autorius ir laikraščio redaktorius Gintaras Bielskis, pats atlikęs šio „veikėjo“ ir jo jau išgydytų pacientų paieškas.

 Pasirodo, spausdinama jo nuotrauka yra tiesiog pavogta iš nuotraukų saugyklų, kurioje ji įvardijama kaip „verslininkas“, bet ne kažkoks R. Kosinskis. O ponas Jonas Motiejauskas iš Kauno, kaip teigiama R. Kosinskio SVEIKATOS PORTALE, kad vienas pirmųjų pasinaudojęs „profesoriaus“ sukurtu preparatu, nėra joks Jonas. Angliškuose portaluose su šia nuotrauka iliustruojami straipsniai apie senatvinę dimensiją (silpnaprotystę}!

Ar DELFI tikrai ,,MelaSklaida"?

Virtualioje erdvėje vis dažniau pasigirsta priekaištai DELFI portalui, kad ši skaitytojams pateikia abejotinos vertės reklamų ypač daugelį dominančia medicinos paslaugų tema. 

Štai, R. Matonis, atlikęs nedidelį tyrimą DELFI puslapiuose pulsuojančios reklamos „Priemonė nuo nutukimo“ pastebi, kad, įvedus profesoriaus Karolio Maciejausko pavardę į paiešką, tokio žmogaus nepavyko rasti. „Neegzistuoja ir nurodytos puslapyje institucijos. Dar daugiau abejonių dėl preparato tikrumo sukelia tai, kad lenkiškame variante jau nurodomas kitas profesorius, sukūręs tokį pat metodą. O žmonių, kurie neva numetė svorio, nuotraukos lietuviškame ir lenkiškame portaluose tokios pačios, tik skiriasi jų vardai ir metai“ (nuotrauka prie skyrelio ,,Visi keliai veda į ... Googl). Ir be didelių išlygų DELFI jis pakrikštija – „MelaSklaida".

Suprantu R. Matonio nusivylimą DELFI ir jo kategoriškumą. Bet iš karto klijuoti tokią etiketę pagrindiniam naujienų portalui Lietuvoje gal nereikia. Reikėtų daugiau įsigilinti ir išsiaiškinti, kas tokios reklamos kūrėjai ir tikrieji autoriai, ko jie siekia apgaudinėdami skaitytojus. Be to juk daugelis spaudos leidinių, pateikdami ne savo reklamą pažymi, kad „už reklamos turinį neatsako“. Be abejo, tokios nuostatos laikosi ir kitos masinės informacijos priemonės. Nors...

 Principingų žurnalistų, siekiančių išsaugoti pasitikėjimą savo spaudos leidiniu ar virtualioje erdvėje jau tvirtas pozicijas išsikovojusiu portalu, tokie faktai seniai turėjo atkreipti dėmesį. Ir sulaukti griežtos reakcijos. Tokios, kokią parodė Širvintų rajono laikraštis „Širvintų kraštas“ ir jo vadovas Gintaras Bielskis.
Delfi_5_II.jpgVisi keliai veda į ...GOOGL

Nuolatinis interneto skaitytojas gali nesunkiai pastebėti, kad panašios reklamos, propaguojančios ir siūlančios įvairias ligų gydymo „paslaugas“ , pulsuoja ne tik DELFI straipsniuose. Jų gausu ir kituose į Google iškeltose publikacijose. Netgi man skaitant „Širvintų kraštas“ puslapiuose išspausdintą ir į virtualę erdvę iškeltą straipsnį „Ką reklamuoja virėjas iš Kernavės“, labai įtikinamai, konkrečiais faktais demaskuojantį R. Kosinskio aferą, netikėtai jį vėl papuošė pulsuojantis reklamos kvadratėlis ir įrašas jame: 

„Močiutė iš Jonavos atskleidžia nemokamo klausos sustiprinimo paslaptį...“ O spustelėjus nuorodą „Eiti toliau“ , per visą kompiuterio langą atidaro tą patį, mums jau labai gerai pažįstamą, „SVEIKATOS PORTALĄ“, agituojantį nedelsiant pasinaudoti to paties „profesoriaus“ sukurtu gydymo metodu! 


Prieš gerą savaitę, tik įjungus kompiuterį, „Google“ dešiniajame kampe, kur dažnai reklamuojami naujausių ir sensacingiausių straipsnių pavadinimai, lyg pasityčiodamas iš manęs, Google vėl kyštelėjo „supersensaciją“ – nedidelį kvadratėlį su tekstu „Šokas! Tai atstato klausą“. Spustelėjau tą kvadratėlį, kad iš mano akiračio kuo greičiau pasitrauktų. jis ir vėl per visą kompiuterio langą atidarė... R. Kosinskio SVEIKATOS PORTALĄ!

Kas yra GOOGL?

Tai – JAV, Kalifornijoje, įsikūrusi tarptautinė korporacija, besispecializuojanti teikti interneto paslaugas ir gaminti su jomis susijusius produktus. Mums, gyvenantiems Europos ekonominėje erdvėje, paslaugas teikia „Google“ Ireland Limited“ bendrovė, įsteigta ir veikianti Airijoje pagal šios šalies įstatymus. Šiemet, sausio 22 dieną ji vėl atnaujino kuriamų produktų ir teikiamų paslaugų sąlygas, su kuriomis vartotojai būtinai turėtų susipažinti ir atsakingiau pirkti abejotinos vertės arba jau sugedusius produktus, kurie net labai kenkia skaitytojų „virškinamam traktui“ – smegenims, keičiančioms požiūrį į sveiką, objektyvią šalies žiniasklaidą. 

Ne taip seniai pranešime Europos komisijai „Google EMEA“ prezidentas Mattas Bittinas teigė, kad „Google“ turi apie 10 000 darbuotojų, kurie operatyviai šalina netinkamo pobūdžio turinio tekstus, ir jų per prabėgusį laikotarpį jau pašalinta 72 proc. Europos Komisijos skaitmeninių rinkų viceprezidentas Andrus Ansipas tai teigiamai vertindamas akcentavo, kad tokie geri rezultatai pasiekti dėl IT įmonių ir visuomenės bendradarbiavimo, nes internetas nėra vieta neapykantai reikšti...

O ar vieta talkinti sukčiams, apgaudinėjantiems žmonių mases nebūtais išradimais ir išgalvotais gydymo metodais, dargi juos finansiškai apiplėšiant? Žinoma, „Google“ nuolat apie tai turėtų informuoti patys paslaugų vartotojai, visuomenė, ypač žurnalistai, nes labai svarbu išsaugoti žmonių pasitikėjimą žiniasklaida – tikrų faktų ir melo bendrystė ypač virtualioje erdvėje labai gera dirva po skaitytojų pasitikėjimo žiniasklaida pamatais bujoti piktžolėms , kurios juos, tuos pamatus, tik aižo!

Publikacijos autoriaus P.A.Kauno nuotraukos ir reprodukcijos


Delfi_2_Didele.jpgVirselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)