2020 m. lapkričio 28 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Virginija Grigaliūnienė. Apie ligą patarė „pasigooglinti“, arba akmenėlis į Lietuvos gydytojų daržą...

Virginija GRIGALIŪNIENĖ, LŽS Kauno apskrities skyriaus valdybos narėGrigaliuniene didele nauja_2.jpgNeketinau nieko apie tai rašyti – prieš keletą dienų tiesiog pabandžiau pasiteirauti šalies gydytojų nuomonės vienu man rūpimu klausimu. Tačiau nelauktai netikėtai viskas išsirutuliojo į gydytojų mundurą nelabai puošiantį straipsnį...

Vieno socialinio tinklo medikų paskyroje pasiteiravau šalies gydytojų nuomonės – ką jie manytų apie konkrečios ligos gydymą. Trumpai išdėsčiau situaciją: pagyvenęs žmogus jau keletą metų serga Krono liga, tačiau gastroenterologė per konsultaciją tik išrašo trijų rūšių stiprių vaistų ir skubina pacientą lauk, nes už durų – eilutė... Žmogui ligą suvaldyti pavyko, simptomų jau apie pusę metų nebėra, o stiprius vaistus reikia gerti toliau... Informaciniame lapelyje apie tuos vaistus rašoma ne itin palankiai – veikia ir širdį, ir kepenis, ir inkstus, todėl, jei simptomų nėra, galbūt būtų galima gydymą koreguoti, skiriant mažiau vaistų? 

Taigi gydytojų norėjau tik pasiteirauti, ar Krono liga – tai liga visam gyvenimui, ir ligonis pasmerktas stiprius vaistus vartoti iki iškeliavimo į Anapilį, ar vis dėlto, savijautai pagerėjus, galima vaistų kiekius ir dozes koreguoti? Ne konkretaus gydymo teiravausi, ne konkrečios konsultacijos klausiau – tik norėjau išgirsti gydytojų informaciją, ar, susirgus Krono liga, vaistus teks vartoti iki mirties.

Ir štai pasirodė pirmieji toje grupėje užsiregistravusių šalies gydytojų komentarai. 
„Aš nesuprantu iš kur toks nepasitikėjimas. Jeigu gydytojas paskiria gydymą kodėl dar reikia konsultuotis pas kitus gydytojus!“ – pasipiktino gydytoja Aistė.
„Tai pasiklauskit gastroenterologės, o ne socialiniame tinkle konsultuokitės“ – tėškė gydytoja Ingrida.
„Jei pacientui kyla vienokių ar kitokių klausimų apie jo ligą bei jos kontrolę ir gydymą, pirmiausia reiktų tai aptarti su gydančiu gydytoju. Na o jei yra pasitikėjimo klausimas, visuomet yra galimybė išgirsti kitą nuomonę privačioje gydymo įstaigoje“, – dar konkrečiau „bedė“ gydytoja N., aiškiai duodama suprasti, kad už dyką patarimų dalinti nesiruošia.

Negana to, toji pati N. dar pateikė pavyzdį: „Prieš porą dienų turėjau palikti automobilį autoservise patikrinimui. Į mano klausimą kur galėtų būti problema, gavau keletą atsakymų variantų ir kad turėtų paaiškėti po apžiūros“.
Suprantu, be abejo, kad ligonio apžiūra, skiriant gydymą, būtina, bet poniai N. atrašiau, jog prašau ne gydymą skirti, o atsakyti – jei nesunku, ir tik tą žinančių medikų – į neraminantį klausimą, ar, diagnozavus Krono ligą, žmogus turi visą gyvenimą vartoti stiprius vaistus.
Netrukus į mūsų virtualųjį pokalbį įsijungė ponas Kęstutis, kuris „sužibėjo“ dar „aukštesne“ bendravimo kultūra: „Virginija tu esi svaigalu svaigals“. Ir pasiūlė mano pageidaujamos informacijos... pasigooglinti! 

Kiek žinau, gydytojai kaip tik piktinasi pacientais, kurie savo sveikatos negalavimus jie bando įveikti googlindamiesi – esą tai gali būti pražūtinga! Juk internete apstu ir didžiausių nesąmonių, kvailų patarimų, kurie gali būti mirtinai pavojingi! Taigi ačiū ponui Kęstučiui, bet jo pasiūlymas – jei Kęstutis tikrai gydytojas - itin neprofesionalus…

Komentarai pilasi toliau.

„Kiek žinau, čia ne virtualioms konsultacijoms skirta mūsų paskyra“ – rėžia gydytoja Lina. O jos kolegė Milda – dar atviresnė: „Jei norite gero patarimo, tai žinokite, kad lengvai dalijami patarimai nieko nekainuoja, bet jų vertė yra lygi jų kainai  Norite tokios vertės patarimo?“ 
O visų labiausiai nustebina gydytoja (ar slaugytoja?) Diana, kuri savo komentare mano adresu panaudoja viešai necituotinus sinonimus ir palyginimus. Neiškenčiu neatsikirtusi – jei Diana taip bendraujanti ir su savo pacientais, gal išties geriau jau emigruotų… O ji iškart suraito atsakymą: „Aš ir emigravus“…

Nepasitenkinimą neutraliu mano klausimu išreiškė ir daugiau šios medikų grupės narių. Esą kodėl čia kažkas kažko drįsta klausinėti, kodėl neina pas savo gydytoją, kodėl trukdo medikams brangų laiką, nes jie sėdi darbe ir turi gaišti laiką atrašinėdami, ir taip toliau, ir panašiai. 
O juk aš ir neklausinėjau kiekvieno jūsų, gerbiami gydytojai, atskirai! Nerašiau nė vienam asmeninių žinučių. Nežinote atsakymo – ir nesitrukdykite, nekreipkite dėmesio į mano žodžius, toliau dirbkite savo sunkų ir atsakingą darbą! Bet, kaip matyti, jūs ir konsultuodami pacientą suspėjate įlįsti į socialinį tinklą, ir dar įžeidžiais žodžiais išplūsti jums neįtikusio komentaro autorę! 

Išvada daugiau negu aiški: dauguma medikų už dyką nė burnos nepravers! Kol tuo pati neįsitikinau, viešumoje pasirodžius medikų elgesį smerkiantiems straipsniams mūru stodavau būtent medikų pusėn. Dabar jau būsiu atsargesnė. Panašu, kad pacientų nusiskundimai - ne iš piršto laužti…
Beje, iš gausybės po mano klausimu pasirodžiusių atsakymų atsirado tik keli gydytojai, kurie – susidarė toks įspūdis - nuoširdžiai stengėsi paaiškinti, atsakyti į man rūpimą klausimą.

„Liga neišnyko, tik simptomai išnyko. Džiaukitės tuo. Ne visiems pacientams taip lengvai pavyksta parinkti tinakmą gydymą. Krono ligai priežastinio gydymo nėra, tik simptominis. Vienokio ar kitokio gydymo reikės visa gyvenimą“, – parašė užsienio gydymo įstaigoje dirbanti Rūta Rakevičiūtė. Ačiū jai!
„Reikia rasti ir šalinti priežastį“ – nemokamo patarimo nepagailėjo ir Alytaus St. Kudirkos ligoninės gydytojas Albinas Krušinskas. Nuoširdus ir didelis „Dėkui“. 
O Klaipėdoje dirbanti šeimos gydytoja Aleksandra Smolij – irgi esu labai dėkinga – net pabandė mane, klausimo autorę, aršiai užpultą medikų, užstoti!

„Ko jūs taip užsipuolėt žmogų, žmogus pasimetęs, jam nepaaiškino gydytojas apie gydymą ir ligą, o liga visam gyvenimui. Labai gaila, kad specialistai neranda laiko paaiškinti nors ir trumpai pacientui, dažniausiai tai darom mes, šeimos gydytojai... Deja, vaistus tam ligoniui teks gerti visą laiką, bet simptomams dingus po kurio laiko skiriamas tik palaikomasis gydymas, tai tablečių sumažės. Liga gali paūmėti bet kada, tuomet vėl reikės didinti vaistų dozes. Čia labai trumpai, pasikonsultuokite su šeimos daktaru, jis tikiuosi papasakos daugiau“. 

Beje, Aleksandrai iškart oponavo mano jau minėtasis Kęstutis, pareiškęs, kad „ne FB reik ligas aiškintis“, o Aleksandra jam korektiškai atsakė: „Gal ir ne FB. Bet nors žmogus paklausė medikų forume, o ne super mamyčių, kur dažniausiai ir teiraujamasi, kai normalios konsultacijos iš gydytojo negaunama“. 

Manau, kad pastarieji gydytojos Aleksandros žodžiai simbolizuoja dabartinę padėtį sveikatos apsaugos sistemoje, kai dauguma medikų – „pikti ir įsiutę“ (nes greičiausiai netenkina darbo krūvis ir atlyginimas už darbą), tačiau savo pyktį nukreipia niekuo dėtiems pacientams, tai yra visai ne tuo adresu. 

Būtent tai ir akcentavo dar vieno mano adresu palankaus komentaro autorė gydytoja Audronė: „Jei medikai daugiau bendrautų su ligoniu ir atsakytų į klausimus, tai nebūtų ir klausimų FB, bet deja nėra tam skirta laiko priėmimo metu... ir SAM tame problemos nemato...“
O jau seniai būtų laikas SAM praregėti!

Nuotraukoje: Komentarų autorė Virginija Grigaliūnienė


Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)