2019 m. gruodžio 9 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

LRS ir LŽS nario Gedimino Jankaus ir Ko ,,Priesaika“ Kaune - spalio 25-ąją...Operai_Priesaika_n_diele.jpg


Nacionalinės roko operos ,,Priesaika“, kurios libreto autorius Lietuvos rašytojų ir žurnalistų sąjungų narys dramaturgas Gediminas Jankus, premjera Kauno ,,Girstučio“ kultūros rūmuose įvyks spalio 25-ąją (ketvirtadienį). Pasidalinkite, žurnalistai, šia žinia ir dalyvaukite premjeroje!

Roko opera „Priesaika“ – tai naujas patriotizmo gūsis Lietuvos muzikos padangėje, bendram kūrybiniam darbui apjungiantis ir roko muzikantus, ir garsius operos solistus. Ši istorija apie Partizanus, kurie pokario metais paliko savo gimtuosius namus ir pasitraukė į mišką, kad ten galėtų kovoti už tai kas brangiausia. Jie taip pat mylėjo, juokėsi, buvo kupini vilties, buvo jautrūs skausmui ir liūdesiui, bet nuo visų kitų skyrėsi tuo, kad turėjo savo gyvenime ypatingai kilnų tikslą, už kurį turime būti dėkingi kiekvienas. Apie ką Jie kalbėdavo?.. Ką mylėdavo?.. Ar tikėjo savo pergale?.. Ar bijojo mirties?.. Ar duota priesaika Jiems reiškė tai, dėl ko buvo verta paaukoti gyvybę?.. Tai gali atsakyti tik likę Jų pačių prisiminimai, kurių pagrindu ir buvo sukurta roko opera „Priesaika“. Tai kūrinys apie tikrus žmones, tikrus Jų likimus, apie tai kas dovanojo mums laisvą ir nepriklausomą Tėvynę.

Visos kūrėjų grupės vienas svarbesnių tikslų – pabandyti atsakyti į dažniausiai jaunimo (ir ne tik) tarpe kylančius klausimus ar net abejones – vardan ko, kodėl, kas juos skatino kovai, dažnai beviltiškai, su daug gausesnėmis priešo jėgomis, paaiškinti tą tuometinius vaikinus vedantį ryžtą, idealus. Taigi per trijų skirtingų, įvairia, bet jau itin skaudžiai gyvenimiška patirtimi pagrįstus herojų dialogus, monologus, pasakojimus, atskleidžiamas to meto dramatizmas, persekiojimai, išdavystės, priešų klasta ir žiaurumas. Taip, tie personažai labai skirtingi, kai kada netgi svyruojantys, abejojantys, pergyvenantys dėl persekiojamų savo artimųjų, tremiamų tėvų ir šeimų, tačiau po dvejonių ir silpnumo akimirkų, jie lieka ištikimi Priesaikai.

Kunigo personažas - kilninantis, taurinantis, visai partizanų kovai suteikiantis sakralumo ir pakylėjimo. Tokių Kunigų-Kapelionų partizanų tarpe buvo tik vienetai, bet tai iš tiesų pasišventėliai. Šio herojaus prototipas – žinomiausias partizanų gretose kovojęs kunigas, Tauro apygardos kapelionas Justinas Lelešius. Jis paliko s rašytą savo dienoraštį, kuriame daugybė ne tik partizaniškos kovos su rusų kariuomene ir stribais epizodų, bet ir gilių apmąstymų, kovos esmės atskleidimo ir ištikimybės idealams temų. 1947 m. rugsėjo 24 dieną partizanų bunkeris buvo išduotas ir apsuptas čekistų. Kapelionas Justinas Lelešius ir visi 6 priešui nepasidavę kovotojai susisprogdino.
„Garbė jiems – šauks tribūnose, -
Šventi jų idealai.
Kai pakelėse kūnai mūs
Seniai jau bus sušalę...“ – tai Poeto, mokytojo Jurgio Urbono eilės. Jis pasirinko mirtį – apsuptas nepasidavė ir nusišovė 1948 m., tesulaukęs 24-erių. Kitas pagarsėjęs partizanų poetas BroniusKrivickas, pasirinkęs kovos kelią, žuvo 1952 metais. 

Jo dramatiškos eilės ypatinga jėga atskleidžia kovotojų pasiryžimą ir tuo pačiu suvokimą, kad jie likę vienų vieni. Reikia paminėti ir tik 24-erių sulaukusią partizanę Dianą Romualdą Glemžaitę-Bulovienę, talentingą poetę, kuri su vyru partizanu susisprogdino bunkeryje, nepasidavė. Jos itin pranašiškas eilėraštis skamba operos finale. 
O jaunutis gimnazistas Juozas Nausėda, Tauragės gimnazijos abiturientas, su savo 11 bendraamžių-bendraklasių žuvęs išduotas, sulaukęs vos 15 metų... Jis spėjo užrašyti prieš mirtį šiuos žodžius: “Ir jau nebežinau, ar gyvi sulauksią švintančio Laisvės ryto? Kažin? Laisvė reikalauja aukų iš geriausių sūnų tarpo. Ir aš šventai pasiryžau – jei Tėvynei reikės ir mano aukos, aš tada nesusvyruosiu. Priesaikai liksiu ištikimas...“ 
Šie jaunojo pasiryžėlio žodžiai bene tiksliausiai apibūdina ne tik jį –visus visus roko operos PRIESAIKA herojus. 

Mokytojas, kunigas, studentas, ryšininkė – šie personažai iš naujo leis pažinti Partizanus, kurie širdyse karštai tikėjo, jog Jų kova nebus veltui. Ar mūsų jaunieji amžininkai suvokia tą pasiaukojimą, tą pralieto kraujo kainą? Ar žino, ar domisi Laisvės kovų istorija? Šiuos ir daugelį kitų retorinių klausimų į vieną, tikrai unikalų kūrinį, sudėjo visa kūrybinė komanda: libreto autorius Gediminas Jankus, muzikos autoriai: Laurynas Baškys ir Jonas Chockevičius, režisierius Nerijus Petrokas, scenografas Sergejus Bocullo ir atlikėjai - išskirtinį žanrą pasirinkusi, patriotinio roko grupė "Thundertale" ir operos solistai: Liudas Mikalauskas (bosas), Egidijus Bavikinas (tenoras) ir kylanti žvagždutė - Sandra Lebrikaitė (sopranas).

Intriguojanti kūrinio idėja, pasiūlyta atlikėjams solisto Liudo Mikalausko ir pastatymo prodiuserio Valdo Andriuškevičiaus, iškart įtraukė visą kūrybinę komandą į intensyvų kūrybinį procesą. Viso kūrybinio ir pastatyminio proceso metu sunkiausia buvo pasivyti vieniems kitus, nes iniciatyva ir idėja buvo užvaldžiusi besąlygiškai! Todėl nepaisant smulkių kūrybinių nesutarimų, kurie kilo tik dėl bendro tikslo kokybės, visas procesas vyko ypatingai sklandžiai! Gaila, kad šis mūsų kūrinys nesudomino rėmėjų ir Kultūros ministerijos kuruojamo Kultūros rėmimo fondo, tenka suktis investuojant ir tikėtis pilnų salių žiūrovų, kuriuos kviečiame į tautinio patriotizmo, muzikos ir dramos kupiną renginį", - sako pastatymo prodiuseris Valdas Andriuškevičius.

Ypatingai kviečiame jaunimą, nes roko operos kompozitorių Lauryno Baškio ir Jono Chockevičiaus dainos tikrai papildys jūsų muzikos kolekcijas nekasdien transliuojamomis melodijomis! Tikimės, kad jau galėsite įsigyti ir CD plokštelę su roko operos kompozicijomis. Laukiame Jūsų spalio 25 d. Kauno "Girstučio" kultūros rūmuose, 27 d. Alytaus kultūros ir komunikacijos centre. Lapkričio mėn.: 18 d. Mažeikių kultūros centre, 21 d. Plungės kultūros centre, 23 d. Tauragės kultūros centre. Gruodžio mėn. 6 d. Panevėžio muzikiniame teatre. 

Bilietus galime įsigyti koncertų vietose arba www.bilietai.lt Kviečiame į nacionalinės roko operos premjerą!

Nuotraukose: Scenos iš roko operos ..Priesaika"
Organizatorių nuotr.


Opera_Priesaika_2_didele.jpg

Virselis_1934_m._I.jpg

IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 85 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,PLUNKSNOS BROLIAI"

Žurnalistam Lietuvoje
visiškai neblogai klojas.
O jei kam kiaura alkūnė,
tai tas paslaptim tebūnie.

Žurnalistai  Eldorado
kolei kas mus nesurado
Ir už žodį, nors stiproką,
dar po dolerį nemoka.

Visų pirma labai svarbu,
kad visuomet yra darbo,
O jei ne visad sumoka,
dėl to liūst neapsimoka.

Sako, laikraščių tiražas
kolei kas dar esąs mažas.
Ir kol kas dar mūs tėvynėj,
sako, esą daug laukinių.

Jei jau šneka taip leidėjas-
padirbėkim iš idėjos.
Nors kitur tas nemadoje,
tegul liks dar bent spaudoje.

Šiais jau būklė mūsų svarbi,
Spaudos žmogų visi gerbia.
Jei svečiuose kur tenka būti,
užufundija čėrkutę.

Sako, spaudos pionierius
juk negali būt negėręs.
Taigi ši patieka
žurnalistui ir telieka.

Kolei kas pas mumis spaudą
su glėbiu dar nieks negaudo.
Pas mus, mat, kiti dalykai:
daug kas skaito tik dykai.

Šitokioj aplinkumoje
daugel kas patiestų kojas,
Bet lietuvis žurnalistas
dar bankrotų nepažįsta.

(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)