2019 m. birželio 19 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Kai kokiam nors senstelėjusiam žmogui švenčiant gimtadienį susirinkę draugai ima sakyti tostus, nuo to darosi tik graudžiau

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

,,Žurnalistas“ Simonas Zagurskas, tapęs ,,smuikininku“ – groja rusų kompozitorių kūrinius

Zagurskas_lr.__didele.jpgRugsėjo trečiąją, pirmadienį, Šiaulių apylinkės teisme bus toliau nagrinėjama ,,žurnalistu“ save prisistatančio Simono Zagursko (Kroydono) baudžiamoji byla. 

Tikėtina, kad salėje vėl bus ne daugiau kaip trys kaltinamojo ,,fanai“, tiek, kiek jį atėjo palaikyti rugpjūčio 30-ąją, kai iš Švėkšnos kilęs, o dabar Didžiojoje Britanijoje gyvenantis Lietuvos pilietis savo feisbuke posėdžio išvakarėse
rašė:

,,Kviečiu visus pasižiūrėti politinio cirko. (...) Iki kokio absurdo priėjome mielieji mano. Nebėra nusikaltimų Lietuvoje, kad Šiaulių teisėsauga turi tirti štai tokias nesąmones. (...) Teismas viešas ir visiškai nemokamas.“

,,Cirko“ Šiauliuose nebuvo, kaip ir ,,spektaklio“, kurį bandė sukurti S.Zagurskas ir jo bylos liudininkas Laurynas Ragelskis bei vienas iš rėmėjų. Kaltinamasis viską neigė, tačiau turėjo drąsos prisipažinti ir pasakyti:

,,Aš simpatizuoju Rusijai, jos politikai. Esu laikomas vienu iš neformalių lyderių“.(...) Aš esu smuikininkas ir su didžiausių malonumu groju rusų kompozitorių kūrinius“. (...) ,,Aš nesu Lietuvoje dirbęs, nieko bendro neturiu su Lietuva. Ir neturėsiu...“

Kažin, ar jis užmirš savo gimtinę ir nustos ją, kaip ir savo pasirinktus žinomus žmones, niekinti. Didžiojoje Britanijoje transporto vadybininku dirbančiam lietuviui, atrodo, labai trūksta dėmesio ir saviraiškos. Tam Zagurskas panaudoja savo feisbuką, kuriame Simono Kroydono slapyvardžiu parašytus melagingus ir šmeižikiškus straipsnius publikuoja mažai kam žinomas portalas www.ldiena.lt .

Pateikiame  ,,Lietuvos ryto“ korespondento Šiauliuose Ričardo Vitkaus  rašinį apie rugpjūčio 30-ąją įvykusį S.Zagursko teismo posėdį:


,,FACEBOOK“ PURVAIS BESIDRABSTANTIS EMIGRANTAS: ,,TAI LAISVAS ŽODIS, KURIS YRA PO JAV JURISDIKCIJA“
Zagurskas_l.r._4_II.jpgDėl Lietuvos laisvės kovotojų atminimo menkinimo ir žinomo žurnalisto Vido Mačiulio šmeižimo prieš Šiaulių apylinkės teismą stojęs viešoje erdvėje Simono Kroydono slapyvardžiu žinomas 35 metų Simonas Zagurskas neigė visus jam mestus kaltinimus.

 S.Zagurskas aiškino jam inkriminuotų paskvilių nerašęs, ir nepublikavęs, o jei ir būtų tai padaręs savo feisbuko profilyje, tai būtų „laisvas žodis, kuris patenka po JAV, o ne Lietuvos jurisdikcija“. 

Pastaruosius 18 metų Didžiojoje Britanijoje praleidęs, tačiau Lietuvos piliečiu dar tebesantis S.Zagurskas teisme Lietuvą ne kartą išvadino bananų respublika.

Pagrasino išsireikalauti žalą

Simpatijų Rusijai neslepiantis S.Zagurskas į Lietuvą trumpam sakė sugrįžęs tik tam, kad pasikeistų galioti besibaigiantį pasą ir susitiktų su politinių partijų vadovais, nes turi ambicijų tapti Europarlamento nariu. Vyras piktinosi, kad Lietuvoje buvo sulaikytas ir pasodintas į teisiamųjų suolą ir grasino po teismo proceso būtinai išsireikalaus jam padarytą žalą.

 Per teismo posėdį S.Zagurskas elgėsi laisvai lyg dalyvautų diskusijų šou, o ne sėdėtų teisiamųjų suole. Daug daugiau streso per teismo posėdį patyrė nukentėjusiuoju pripažintas žinomas žurnalistas 72 metų V.Mačiulis, kuris turėjo aiškintis, kad nebuvo nei KGB agentu, nei seksualiniu iškrypėliu, kaip buvo rašoma S.Kroydono vardu publikuotame paskvilyje.
Rašeivą demaskavo „Jorkšyrų elfai“

Didžioje Britanijoje transporto vadybininku dirbęs, aštriais pasisakymais apie Lietuvą bei žymesnius jos žmones savo feisbuko paskyroje pasižymėjęs S.Zagurskas baudžiamojon atsakomybėn buvo patrauktas po rašinio apie 1991 metų sausio 13-osios įvykius. Emigrantas pažėrė kaltinimų, kad faktai buvo klastojami, patikino žinąs, kad lietuviai šaudė į lietuvius, o kaltė buvo suversta sovietų kariams. Neva į minią šaudė lietuviai snaiperiai, tarp kurių būta ir moterų. Šį rašinį aptiko ir apie jį teisėsaugai pranešė feisbuko „Jorkšyrų elfų“ grupės narys. „Jorkšyrų elfų“ grupės nariai feisbuke ieško smurtą ar rasinę nelygybę propaguojančių straipsnių ir apie juos informuoja policiją

. Davė interviu Rusijos žurnalistams

Gavę tokį pranešimą teisėsaugininkai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl viešo pritarimo tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams Lietuvos Respublikai ar jos gyventojams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo. Netrukus prie šios bylos buvo prijungta ir byla dėl žurnalisto V.Mačiulio šmeižimo. 


Viename internetiniame portale S.Zagursko vardu išspausdintame straipsnyje garbaus amžiaus žurnalistas buvo ne tik apkaltintas bendradarbiavęs su KGB, bet ir seksualiai priekabiavęs prie Lietuvos krepšinio legendų, girtuokliavęs su žymiais krepšininkais. Interneto gaidelis į savo paskvilį įpynė tokius garsius krepšininkus kaip Romanas Brazdauskis, Arvydas Sabonis, Šarūnas Marčiulionis, Valdemaras Chomičius, Artūras Karnišovas. Įtariamuoju šioje byloje tapęs S.Zagurskas buvo sulaikytas Lietuvos oro uoste, kai iš Didžiosios Britanijos sugrįžo pasikeisti pasą. Sulaikytasis buvo uždarytas į areštinę, tačiau už grotų neužsibuvo – paėmus pasą jis buvo išleistas į laisvę. Žinia apie šio „kovotojo už teisybę“ Lietuvoje patirtus vargus netrukus pasklido Rusijoje – vos išėjęs į laisvę S.Zagurskas davė interviu Rusijos televizijos žurnalistams.

Psichikos ligomis nesirgo 

Per pirmą teismo posėdį, kuris Šiaulių apylinkės teisme vyko liepos 26-ąją, buvo suabejota S.Zagursko psichine būkle. Skirti rašeivai psichiatrinę ekspertizę teismo paprašė V.Mačiulis, nes suabejojo, kad tokius kliedesius gali rašyti psichiškai sveikas žmogus. Teismas šį prašymą patenkino iš dalies – apie psichikos ligas nusprendė paklausti paties teisiamojo, pasiuntė užklausas į psichiatrijos ligonines. Iš psichiatrijų ligoninių gautas atsakymas, kad S.Zagurskas ten nebuvo gydytas. Per pirmąjį teismo posėdį taip pat buvo suabejota, ar šios bylos nereikėtų nagrinėti uždaruose posėdžiuose. Viešai nagrinėti bylą paprašė nukentėjusiuoju pripažintas V.Mačiulis, pareiškęs, „kad visa tai yra nesąmonės ir tegul visi sužino tiesą“.

Apie straipsnį sužinojo po operacijos

Ketvirtadienį Šiaulių apylinkės teisme liudyti stojęs V.Mačiulis sakė, kad viskas, kas rašoma S.Zagursko straipsnyje, yra melas ir įžeidinėjimai nuo pirmos iki paskutinės eilutės. „Apie šį straipsnį sužinojau pernai. Paskambino pažįstamas ir pranešė, kad mane šmeižia kažkoks Simonas Kroydonas. Sveikau po sudėtingos stuburo operacijos ir ne tai buvo galvoje. Suklusau tik tuomet, kai negavau finansavimo savo projektams 2018 metams. Kai ėmiau domėtis, kodėl taip nutiko, sužinojau neva esu KGB agentas. Jei tokiu būčiau buvęs, gal būčiau tylėjęs, bet aš kreipiausi į teisėsaugą“, – per teismo posėdį sakė V.Mačiulis. 

Žurnalistas sakė, kad būti KGB agentu ar anais, ar šiais laikais yra nusikaltimas ir tvirtino nenurimsiąs, kol kiekvienas, kuris įžeidžia žmogų, lenda į jo asmeninį gyvenimą, liks nenubaustas. „Prašiau, kad teismo posėdis būtų atviras, kad visi pamatytu kokie žmonės gyvena užsienyje, niekina mūsų valstybę, bet nepaisant to prašo išduoti jos pasą“, – sakė V.Mačiulis.

Prašė šmeižiką pasodinti už grotų

Prieš teismą liudyti stojusiam žymiam žurnalistui teko aiškintis, kad jis netvirkino A.Sabonio vaikų, nėra sukaupęs žymių sportininkų „triusikų“ kolekcijos ir jų neuosto, kad nėra bekiaušis kastratas, pederastas, pedofilas ir girtuoklis. V.Mačiulis sakė, kad tokių nesąmonių prikūręs šmeižikas akivaizdžiai mini nebūtus dalykus. „Rašoma, kad A.Sabonis mane prižiūrėti vaikų į JAV pasikvietė 1992 metais, o A.Sabonis ten žaisti išvyko 1995 metais. Rašoma neva prie A.Karnišovo lindau per Barselonos olimpiadą, o aš tuomet Barselonoje net nebuvau – reportažus apie olimpiadą rengiau būdamas Lietuvoje. 

Neva savo „triusikų kolekcijoje“ turiu ir Dejano Bodirogos „triusikus“, bet aš šio žaidėjo nesu sutikęs, o tik mačiau jį per televiziją. Rašoma neva su Laimonu Tapinu įkūriau žurnalistų organizaciją, kad gaučiau pinigų pagėrimams, bet aš negeriu“, – teisme liudijo V.Mačiulis. Žurnalistas sakė, kad dėl šio šmeižikiško straipsnio patyrė ir moralinę, ir turtinę žalą: „Kūrybinė grupė, kuriai vadovauju, šiems metams negavo nė euro. Sutriko miegas, sutriko sveikata. Tie, kurie mane pamato, klausia, kas man nutiko, nes stipriai sublogau“. Liudyti baigęs V.Mačiulis išreiškė viltį, kad S.Zagursko veikla bus įvertinta realiu laisvės atėmimu.

Publikacijomis portale nesidomi 

Liudyti buvo iškviestas ir interneto portalą, kuriame buvo publikuotas V.Mačiulį šmeižiantis straipsnis, administruojantis Laurynas R. 8 nuotr. V.Mačiulis išreiškė viltį, kad S.Zagursko veikla bus įvertinta realiu laisvės atėmimu. „Aš valdau šį domeną pagal panaudos sutartį, koordinuoju to domeno nustatymus ir jo techninį veikimą, tačiau ne visada domiuosi, kas jame publikuojama“, – teisme tvirtino Laurynas Ragelskis. Pasak domeno valdytojo, IP adresai prie straipsnių nėra saugomi, nes taip būtų pažeistas anonimiškumo principas, o IP adresai pagal bendrus nustatymus yra saugomi serveryje esančiame Ukrainoje. Paklaustas, ar įmanoma nustatyti, kas talpino straipsnį į portalą, Laurynas Ragelskis atsakė, kad tai galima padaryti, jei yra išsaugotas žurnalo įrašas, tačiau susikaupus įrašams senieji yra trinami lauk, todėl šansų atsekti metų senumo duomenis nėra.
Zagurskas_0_II.jpg
\Nėra galimybės indentifikuoti autoriaus 

Pasak Lauryno Ragelskio, skelbti savo surinktus duomenis jo portale gali kiekvienas asmuo: „Norintis užsiregistruoti informacijos talpinimui, turi susigalvoti slaptažodį ir nurodyti elektroninį paštą. Jei nori rašyti ir publikuoti savo pavarde ar pseudonimu, turi užpildyti autoriaus anketą, jei ne – esi publikuojamas kaip anoniminis.“

 Domeno, kuriame buvo publikuotas V.Mačiulį šmeižiantis straipsnis, valdytojas sakė, kad už kokia nors pavarde pasivadinusio autoriaus gali stovėti ir visai kitas asmuo. „Aš neturiu galimybės indentifikuoti autoriaus. Internete esu radęs gal septynis profilius su savo vardu ir pavarde“, – paaiškino teisme liudijęs Laurynas Ragelskis.

Piktinosi, kad buvo sulaikytas

S.Zagurskas parodymus teisme sutiko duoti tik išklausęs visus liudytojus. Prieš teismą stojęs kaltinamasis iškart pažėrė priekaištų dėl jo sulaikymo – vyras piktinosi nežinojęs, kad yra ieškomas, piktinosi, kad buvo sulaikytas vos nusileido oro uoste. 

„Nežinau, kodėl esu kaltinamas. Sausio 13-osios tematika esu rašęs, bet ne tai, kuo esu kaltinamas. Tai vertinu, kaip bandymą susidoroti su žurnalistu, nes sąsajų su mano feisbuko paskyra čia nėra. Sausio 13-osios yra politinė byla, o V.Mačiulio – tik prieskonis, jei toji nepasisektų. Esu feisbuko naudotojas. Anketų mano vardu yra ne viena. Mano paskyra yra blokuojama. Prašau nustoti persekioti už laisvą žodį. Aš tų postų nerašiau“, – teisme tvirtino S.Zagurskas.

Pagarsino anksčiau duotus parodymus

Dar kartą perklaustas, ar nerašė į teisėsaugos akiratį patekusio straipsnio apie sausio 13-osios įvykius, S.Zagurskas atkirto negalįs visko fiziškai prisiminti, nes jo straipsniai yra trinami. „Esu įsitikinęs, kad to nerašiau, bet jei ir būčiau rašęs feisbuke, tai yra laisvas žodis, kuris yra po JAV jurisdikcija“, – pareiškė S.Zagurskas. 

Tuomet teisme buvo pagarsinti per ikiteisminį tyrimą duoti S.Zagursko parodymai – tuomet rašeiva prisipažino straipsnį apie sausio 13-osios įvykius parašęs remdamasis anoniminiais šaltiniais ir publikavęs jį savo feisbuko paskyroje Simono Kroydono slapyvardžiu. 8 nuotr. Prieš teismą stojęs S.Zagurskas kaltę neigė. Tuomet S.Zagurskas tvirtino nesupratęs, kad už tai gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, nes gyveno Didžiojoje Britanijoje.

Tvirtino žurnalisto nešmeižęs 

Vėliau S.Zagurskas jau ėmė aiškinti nebeprisimenąs, ar rašė tą straipsnį, o pirminiai parodymai, pasak kaltinamojo, gali būti netikslūs, nes jie buvo duoti dar nespėjus atsigauti po sulaikymo. V.Mačiulį šmeižiančio straipsnio S.Zagurskas tvirtino internetiniame tinklapyje nepublikavęs ir nežinąs, kas tai galėjo padaryti. „Nelabai suvokiu, kodėl esu čia ir negaliu grįžti į Didžiąją Britaniją“, – teisme aiškino S.Zagurskas.

Nustebino prokurorės žingsnis

Teisme atvertus Simono Kroydono paskyrą feisbuke ir paklausus S.Zagursko, ar tai jo paskyra, kaltinamasis įdėmiai pažiūrėjęs į atvaizdą pareiškė, kad ji labai panaši į jo paskyrą, bet tai ne jo paskyra. Nors šioje paskyroje buvo daug asmeninių S.Zagursko nuotraukų, kaltinamasis atkirto, kad jo nuotraukų internete yra daug, todėl bet kas be vargo jų gali gauti. „Mano kompiuterio apžiūra atlikta, į užklausas dėl feisbuko profilių jūs nelabai ką gausite – JAV ir Didžiojoje Britanijoje yra žodžio laisvė, o čia bananų respublika. Aš neįsivaizduoju, kas sukėlė daug nuotraukų. Galima sukurti dešimt tokių paskyrų su dešimtimis nuotraukų“, – teisme postrigavo S.Zagurskas.

 Kaltinamasis sutriko tik tada, kai prokurorė per teismo procesą savo mobiliojo ryšio telefone atsivertė Simono Krydono paskyrą fesibuke, kuri kaip du vandens lašai buvo panaši į tą, dėl kurios buvo diskutuojama teisme ir kurioje buvo išplatintas kvietimas ateiti į teismą „pažiūrėti cirko“ bei publikuoti bylos dokumentai. 

Postrigavo apie JAV jurisdikciją

Pakomentuoti, kaip šioje paskyroje atsirado bylos duomenys ir ar ši paskyra yra jo, S.Zagurskas nepanoro. Tai išgirdęs teisėjas paskelbė pertrauką, per kurią teismo IT specialistas padarė šiame feisbuko profilyje publikuotų medžiagų kopijas. Po pertraukos S.Zagurskas vėl tvirtino nežinąs kas sukūrė šią feisbuko paskyrą, kad „viskas, ką parašai feisbuke yra po JAV jurisdikcija, kad apie V.Mačiulį jis nerašęs ir nežinąs, kas čia vyksta“. 
Zagurskas_l_r__3__II.jpg
Teismas lauks vaizdo įrašų

„Jaučiuosi politinio susidorojimo auka. Nežinau, ar beturiu darbą Didžiojoje Britanijoje, nes esu prievarta laikomas čia. Grįžęs į Britaniją pateiksiu ieškinį dėl politinio persekiojimo“, – teisme grasino S.Zagurskas, pareiškęs, kad turi ambicijų kandidatuoti į Europarlamentą.

 Prieš teismą stojęs S.Zagurskas kaltę neigė. Dar viena nemalonia staigmena paskvilio apie V.Mačiulį autorystę neigiančiam S.Zagurskui tapo nukentėjusiojo priminimas apie internete publikuotą videomedžiagą, kur interviu duodantis S.Zagurskas šmeižia šį žymų žurnalistą ir mini apie jį rašytą straipsnį. Teismas V.Mačiulio paprašė minėtą videomedžiagą pateikti per kitą posėdį. Lietuvos laisvės kovotojų atminimo menkinimu ir žurnalisto šmeižimu apkaltintam rašeivai gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Šmeižikus patupdė už grotų 

Šmeižikų taikiniu žurnalistas V.Mačiulis tapo jau ne pirmą kartą. 1996 metais šmeižto kampaniją prieš V.Mačiulį pradėjo iš Žurnalistų sąjungos pašalinti „Europos“ laikraščio vadovai Jaroslavas Banevičius ir Povilas Gončaras. Neapsikentęs šmeižikiškų straipsnių V.Mačiulis J.Banevičių ir V.Gončarą padavė į teismą, o teismas išnagrinėjęs bylą abiem šmeižikams skyrė po vienerius metus nelaisvės.

,,Lietuvos rytas"

www.kaunozurnalistai.lt  ir  www.lrytas.lt nuotr.


Virselis_1934_m._I.jpg

IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 85 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,PLUNKSNOS BROLIAI"

Žurnalistam Lietuvoje
visiškai neblogai klojas.
O jei kam kiaura alkūnė,
tai tas paslaptim tebūnie.

Žurnalistai  Eldorado
kolei kas mus nesurado
Ir už žodį, nors stiproką,
dar po dolerį nemoka.

Visų pirma labai svarbu,
kad visuomet yra darbo,
O jei ne visad sumoka,
dėl to liūst neapsimoka.

Sako, laikraščių tiražas
kolei kas dar esąs mažas.
Ir kol kas dar mūs tėvynėj,
sako, esą daug laukinių.

Jei jau šneka taip leidėjas-
padirbėkim iš idėjos.
Nors kitur tas nemadoje,
tegul liks dar bent spaudoje.

Šiais jau būklė mūsų svarbi,
Spaudos žmogų visi gerbia.
Jei svečiuose kur tenka būti,
užufundija čėrkutę.

Sako, spaudos pionierius
juk negali būt negėręs.
Taigi ši patieka
žurnalistui ir telieka.

Kolei kas pas mumis spaudą
su glėbiu dar nieks negaudo.
Pas mus, mat, kiti dalykai:
daug kas skaito tik dykai.

Šitokioj aplinkumoje
daugel kas patiestų kojas,
Bet lietuvis žurnalistas
dar bankrotų nepažįsta.

(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)