2019 m. birželio 19 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Kai kokiam nors senstelėjusiam žmogui švenčiant gimtadienį susirinkę draugai ima sakyti tostus, nuo to darosi tik graudžiau

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Valstybės dienos išvakarėse – almanachas “Žurnalistika” (2018 – I)

Almanacho ,,Žurnalistika" inf.


Almanachas_Zurnalistika_18.jpg


Lietuvos valstybės dienos išvakarėse išleistas  naujas 2018 metų almanacho  “Žurnalistika” numeris. 

“Šių metų pirmojoje knygelėje su šaunių autorių kolektyvu narpliojame žurnalistikos aktualijas, žvelgdami ne tik į dabartį, bet ir praeitį ir, žinoma, ateitį. Pagrindinė leidinio tema - žodžio laisvė - tai duotybė ar nuolatinė kova? Kalbiname daug žurnalistikos profesionalų, analizuojame, diskutuojame, pateikiame įdomių iliustracijų iš žurnalistų renginių“,- sako „Žurnalistikos“ almanacho redaktorė Jolanta Beniušytė.Apie leidinio turinį

“Žurnalistikos“ redaktorė Jolanta Beniušytė:
 „2018 – ieji Lietuvai ir visiems mums yra išskirtiniai – minime savo valstybės atkūrimo Šimtmetį. Simboliška tai, jog pagrindinis „Žurnalistikos” almanacho šių metų leitmotyvas – žiniasklaidos laisvės regionuose analizė. Žodžio laisvė - tai duotybė ar nuolatinė kova? Prieš 100 metų žodžio laisvė buvo labai aktualus klausimas, šiais laikais, jau kitomis aplinkybėmis, vėl kalbame apie tai. Ši tema kaip niekad aktuali, kadangi regionuose (ir ne tik) jaučiamas politikos ir verslo struktūrų spaudimas visuomenės informavimo priemonėms. Žurnalistas, uždavęs „nepatogų“ klausimą neretai apkaltinamas opozicinių politinių jėgų protegavimu. Vietos „karaliukai“ nebesugeba priimti kritikos, bando užvaldyti medijas savivaldos funkcijų viešinimui skirtomis lėšomis, didindami užsakomųjų publikacijų plotu arba įsigydami, įkurdami savo laikraščius, interneto portalus. Savo ruožtu kyla pilietinės iniciatyvos – kuriasi ir naujos medijos, skelbiančios laisvą žodį.

Gyvename moderniame amžiuje, tačiau sunku patikėti, kad dar kažkur valdžia sugeba pasodinti į kampą ir užtverti tvoreles žurnalistams, trukdydama jiems atlikti savo misiją – kuo geriau informuoti visuomenę, pateikti įvairias, o ne tik valdantiesiems palankias, nuomones, faktus. Valdžiažmogiai šios misijos nesupranta, numodami ranka: „ Piktos kalbos greitai pasimiršta, o nuveikti darbai džiugina kasdieną...“ 

Pasak Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininko Dainiaus Radzevičiaus, laisvė toks dalykas, jos nepaimsi padėtos ant lėkštutės. Jei gavai dovanų laisvę – greičiausiai tai valdovo dovana vergui. Tikra laisvė yra iškovojama ir privalu ją nuolat saugoti. 
„Per dvylika metų, kuriuos dirbu Širvintų rajono žiniasklaidoje, pastarieji treji panašūs į vieną ilgą karą. Esu persekiojama ir terorizuojama dėl savo darbo“, - teigia portalo „Krašto naujienos“ redaktorė Neringa Tuškevičienė. Tokia pat dalia ištiko ir jos kolegas – „Širvio“ laikraščio komandą. Širvis“ – nepriklausoma Širvintų krašto piliečių žiniasklaida. Taip save pristato prieš kelerius metus čia gimęs laikraštis. Jo komanda teigia kovojanti už teisę skelbti kritiką, laisvą žodį rajone. 

Kaip gyvena savaitraščio „Širvis“ ir tokio pat pavadinimo interneto portalo žurnalistai, kurie dažnai dirba be atlygio, tik iš idėjos? Sunku patikėti tuo, ką pasakoja širvintiškiai kolegos, tačiau kartais plaukai šiaušiasi. Klausiam: „Pas jus jau Baltarusija?“, atsako: „Ne, ne, Šiaurės Korėja pas mus“. Paskaitykite, leidinyje pateikiamos įdomios nuomonės apie valdžios ir žiniasklaidos bendravimo ypatumus rytų Lietuvos miestelyje, nutolusiame nuo šalies sostinės vos 50 km atstumu.

Pavojaus varpais muša ir kitų regionų visuomenės informavimo priemonių vadovai. Anot redaktorių, politikai labai aktyviai veržiasi į žiniasklaidą, nori ją valdyti, daryti įtaką, nedeklaruoja savo sąsajų kaip reikalauja įstatymus, pastato savo statytinius ir veikia. Pasinaudoja įstatymo spragomis, tačiau visi žino, kas už to laikraščio stovi. Ir tiems, kurie nori būti nepriklausomi, už kurių nestovi verslo grupė ar politinė partija, yra sudėtinga tiesiog išgyventi esamomis vos ne „karo“ sąlygomis.

Neužtenka konstatuoti esamos situacijos, todėl reikia kalbėti apie tai, kas padės išlikti žurnalistikai, kas mums labiausiai rūpi, kokiu keliu toliau eisime. Almanache pateikiame įdomią žurnalistų diskusiją, vykusią Kaune Europos Komisijos surengtame seminare bei mintis iš Nacionalinės žurnalistų kūrėjų konferencijos Vilniuje. 

„Mes privalome informuoti žmones, nors mūsų misija šiandien smarkiai keičiasi. Mobilumas lemia viską šios dienos pasaulyje. Slepiamės už socialinių medijų, nors tai ne kas kita, kaip tik nuomonių, o ne kokybiškos žiniasklaidos platforma. Jei nepadarysime ryžtingo žingsnio į kokybę ir mobilumą, – nebus ateities”, - teigia Vytauto Didžiojo universiteto Viešosios komunikacijos katedros profesorė Audronė Nugaraitė.

Apie pavojus pažeisti etiką, netekti reputacijos žurnalistus, norinčius pasukti į politiką, perspėja Visuomenės informavimo etikos komisijos pirmininkas Viktoras Trofimišinas. Atlikta apklausa parodė, jog kolegos nežino aiškių atsakymų į kai kuriuos su dalyvavimu partinėje veikloje susijusius klausimus. „Jei žurnalistas kartą perskaito pranešimą kurios nors partijos renginyje, tai to nevadiname dalyvavimu partinėje veikloje. Tačiau jei ši veikla įgauna nuolatinumo pobūdį (žurnalistas ne tik skaito pranešimus, bet ir veda spaudos konferencijas, kitus renginius), o kritika sutelkiama į konkuruojančias partijas, tuomet interesų konfliktas yra akivaizdus“,- teigia V. Trofimišinas.

Nuo žurnalistinių aktualijų – prie įdomių asmenybių. Daiva Červokienė pasakoja apie šių metų LŽS Vinco Kudirkos premijos laureatą kaunietį Juozą Kundrotą, pelniusį šį garbingą apdovanojimą už dvi knygas apie knygnešius, laisvo žodžio skleidėjus. Įdomu sužinoti, kad ir šimtmečio žmogumi dėl rasto Vasario 16 –osios Nepriklausomybės akto originalo pripažintas profesorius istorikas Liudas Mažylis ragavo žurnalisto duonos. 

Beniusyte_n._II.jpgLaura Sėlenienė primena, jog įkandin atkurtos Lietuvos šimtmečio minėjimo iškyla dar viena ypatingai svarbi šaliai data – 95-eri metų Klaipėdos kraštas prijungimo prie Lietuvos sukaktis. Prie šio įvykio prisidėjo ryški asmenybė Ernestas Galvanauskas, politikas, diplomatas, verslininkas, redaktorius, pasisakęs už laisvą ir atsakingą žiniasklaidą. „Griaunanti spauda tampa ne laisvos minties reiškėja, bet politinės kovos įrankiu“,- sakė E. Galvanauskas, vienu metu buvęs Klaipėdos „Vakarų“ laikraščio redaktoriumi. 

Klaipėdiečiai žurnalistai tuo metu buvo itin aktyvūs – Domijono Šniuko publikacijoje atskleidžiama, kaip tarpukariu kūrėsi LŽS Klaipėdos skyrius, kokius galingus spaudos balius keldavo klaipėdiečiai ir net priiminėdavo svečius Giruliuose prie jūros pastatytuose poilsio namuose žurnalistams.
Niūrius spaudos draudimo laikus prieš 130 metų pavyko išgyventi laikraščiui „Szviesa“- katalikiškos periodinės spaudos pradininkui. Kaip jam tai pavyko padaryti, skelbti laisvą žodį, analizuoja almanacho „Žurnalistika“ autorė Genovaitė Burneikienė. 

Dar viena graži sukaktis šiais metais - Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio trisdešimtmetis. Birželį Vilniuje atidengta atminimo lenta ir „Sąjūdžio žinioms“. „ Kuklus Sąjūdžio leidinys atvėrė vartus į naują epochą – Kremliaus ir jo statytinių Lietuvoje akylai kontroliuojamai propagandinė žiniasklaida žlugo, žodžio ir spaudos laisvė tapo ne tuščia deklaracija, o mūsų gyvenimo tikrove ir vienu svarbiausiu demokratijos garantu“,- rašo Gediminas Pilaitis. Tą demokratijos garantą, laisvą, valdžios nevaržomą žiniasklaidą, akylai visi turime sergėti iki šiol.

Pirmajame šių metų almanacho „Žurnalistika“ numeryje kaip visada neapsieisime be žurnalistų kūrybos, kelionių, švenčių. Leidinio vidiniai viršeliai papuošti Alberto Vaidilos sukurtais originaliais žurnalistų portretais, taip pat almanache rasite įdomių nuotraukų albumų iš šių metų žurnalistų renginių, skirtų Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti. 

Tad malonaus skaitymo ir gražios vasaros visiems jums, mieli skaitytojai! Nepamirškime užsiprenumeruoti almanacho „Žurnalistika” – vieną ar geriau abu šių metų numerius iš karto! Labai ačiū visiems, autoriams, fotografams, leidėjams, spaustuvininkams, finansuotojams, prisidėjusiems prie "Žurnalistikos" 2018 (I) gimimo! Gražios, mielieji, jums vasaros, o rudenį vėl smailinsime plunksnas, ir rengsime antrąją šių metų "Žurnalistikos" knygelę“.

Prenumeruokime „Žurnalistiką“!

130 puslapių almanacho „Žurnalistika“ leidybą finansuoja Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija ir Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, spaudai rengia leidybos įmonė „Kriventa“, spausdina „Petro ofsetas“. Vienintelis profesinis žurnalistų spausdintas periodinis leidinys išeina 600 egz. tiražu. du kartus per metus. 

Primename, kad almanachą "Žurnalistika" galima įsigyti jį prenumeruojant: (leidinio indeksas 5329) Lietuvos pašto skyriuose arba internetu, užpildžius prenumeratos kvitą adresu: http://www.prenumeruok.lt/NewSubscription.aspx 

Metinė prenumerata kainuoja 5,79 Eur, vieno numerio kaina 2,90 Eur.
Visus "Žurnalistikos" almanachus PDF formatu galima rasti Lietuvos žurnalistų sąjungos svetainėje www.lzs.lt

Nuotraukose: Almanachas ,,Žurnalistika" (2018 I) ir leidinio redaktorė klaipėdietė Jolanta Beniušytė

Nuotr. iš asmeninio albumo


Virselis_1934_m._I.jpg

IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 85 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,PLUNKSNOS BROLIAI"

Žurnalistam Lietuvoje
visiškai neblogai klojas.
O jei kam kiaura alkūnė,
tai tas paslaptim tebūnie.

Žurnalistai  Eldorado
kolei kas mus nesurado
Ir už žodį, nors stiproką,
dar po dolerį nemoka.

Visų pirma labai svarbu,
kad visuomet yra darbo,
O jei ne visad sumoka,
dėl to liūst neapsimoka.

Sako, laikraščių tiražas
kolei kas dar esąs mažas.
Ir kol kas dar mūs tėvynėj,
sako, esą daug laukinių.

Jei jau šneka taip leidėjas-
padirbėkim iš idėjos.
Nors kitur tas nemadoje,
tegul liks dar bent spaudoje.

Šiais jau būklė mūsų svarbi,
Spaudos žmogų visi gerbia.
Jei svečiuose kur tenka būti,
užufundija čėrkutę.

Sako, spaudos pionierius
juk negali būt negėręs.
Taigi ši patieka
žurnalistui ir telieka.

Kolei kas pas mumis spaudą
su glėbiu dar nieks negaudo.
Pas mus, mat, kiti dalykai:
daug kas skaito tik dykai.

Šitokioj aplinkumoje
daugel kas patiestų kojas,
Bet lietuvis žurnalistas
dar bankrotų nepažįsta.

(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)