,,Nuoga tiesa“ su ,,Patriotais“ – palauks. TV žurnalistė R.Janutienė dabar – teisme…

www.lrytas.lt

Janutiene_didele.jpg


Dėl laidų apie galimą korupciją Lietuvos banke „Lietuvos ryto“ televizijos žurnalistė Rūta Janutienė jau du kartus aiškinosi teismuose. Baigiantis vienam teismo posėdžių policijos pareigūnė jai įteikė šaukimą į apklausą baudžiamojoje byloje. Netrukus laidos vedėja sulaukė įtarimų dėl šmeižto.

Įžeistas žmogus į teismą turi kreiptis privataus kaltinimo tvarka. Visai kitaip į įstatymus žiūrima, kai įžeistas pasijunta Lietuvos banko šulas. Tuomet jam į pagalbą iškart šoka ir policininkai, ir prokurorai.

– Nuo ko prasidėjo ši istorija? – „Lietuvos rytas“ paklausė iš apklausos policijoje grįžusios R.Janutienės: 

,,Tai nutiko maždaug prieš pusantrų metų, kai į kredito uniją Centro taupomąją kasą paskambino vyras, prisistatęs Valdemaru Aleksiuku, ir pradėjo reikalauti 50 tūkst. eurų kyšio. Jis gyrėsi pažintimi su Lietuvos banko Priežiūros tarnybos viršininku Vytautu Valvoniu ir jo bičiuliu tenisininku Andriumi Labunsku. Tuomet Centro taupomosios kasos vadovai kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT). Pareigūnai pradėjo taikyti nusikalstamos veiklos imitavimo modelį: kredito unijos apsaugos vadovas vedė derybas su V.Aleksiuku, spaudusiu greičiau sumokėti pinigus, kurie esą bus perduoti V.Valvoniui. Priešingu atveju unija esą bus uždaryta. STT užfiksavo, jog V.Aleksiukas bendrauja su A.Labunsku, o derybos jau buvo priartėjusios prie momento, kai turėjo būti perduoti pinigai.

Mūsų žiniomis, tarpininkui jau buvo perduota ir kortelė, į kurią reikėjo pervesti pinigus. Tačiau tuo metu Centro taupomosios kasos vadovas Kazys Ratkevičius nuėjo pas Lietuvos banko valdybos pirmininką Vitą Vasiliauską ir pareiškė: „Mes pinigų nemokėsime.“ Taip Lietuvos bankas sužinojo, kad vyksta veiksmas, kuris gali blogai baigtis. Nusikalstamos veiklos imitavimo modelis netrukus buvo nutrauktas – pinigai gavėjo nepasiekė, o Lietuvos bankas ir net Generalinė prokuratūra paskelbė, kad su banko veikla tai neturi nieko bendra. Tai vyko kaip tik tuo metu, kai V.Vasiliauskas turėjo būti tvirtinamas antrai kadencijai. Manau, todėl buvo priimtas tvirtas politinis sprendimas tyrimą nutraukti. Visą šią istoriją aprašė „Lietuvos rytas“. Surinkę papildomų liudijimų ir komentarų mes tai parodėme laidoje „Patriotai“. Negaliu sau už tai prisiimti laurų, nes šį tyrimą darė mano kolegė“.

– Kaip iš šios istorijos atsirado net kelios bylos? 

,,Į teismą atskirai kreipėsi ir V.Valvonis, ir V.Vasiliauskas. Lietuvos banko vadovas laidoje išsakytus teiginius priėmė asmeniškai – juk jis neliečiamas, globojamas pačios prezidentės. Abi civilinės bylos jau baigiamos išnagrinėti pirmosios instancijos teismuose. V.Vasiliauskas ir V.Valvonis į teismą atsiveda po tris advokatus, iš jų patiriame milžinišką puolimą. Baigiantis vienam neviešam teismo posėdžiui, kuriame buvo nagrinėjamas V.Valvonio skundas, į salę staiga įėjo uniformuota pareigūnė, priėjo prie manęs ir visų akivaizdoje pareiškė, kad aš esu įtariamoji ir turiu atvykti į apklausą.“
– Ar jūs jau žinote, kuo esate įtariama?
,,Šmeižtu. Bet keisčiausia tai, kad tyrimas buvo pradėtas 2016 metais, kai dėl šmeižto į teismą reikėdavo kreiptis privataus kaltinimo tvarka. Šiuo atveju bylą perėmė prokuratūra, ir ne bet kuri, o apygardos. Policijoje ta byla priskirta Sunkių nusikaltimų tyrimo skyriui, kurio pareigūnai turbūt turėtų gaudyti žmogžudžius. Jei šis nusikaltimas ir būtų padarytas, pagal Baudžiamąjį kodeksą jis nėra laikomas sunkiu. Vadinasi, valstybė V.Valvonį laiko tokiu svarbiu asmeniu, kad jam ginti pasitelkiamos kone visos teisėsaugos institucijos. Išsiaiškinau, kad tam tyrimui vadovauja prokurorė, kurios sūnus anksčiau buvo įkliuvęs dėl kyšio, buvo teisiamas, o vėliau tapo verslininku. Štai tokia įdomi kompanija. O patys įtarimai surašyti taip klampiai ir tokia keista kalba, kad sunku net suprasti, apie ką jie“.

– Ko jūsų buvo klausiama per apklausą? 

,,Mano apklausa buvo nutraukta jai net neprasidėjus. Į apklausą Vilniaus 3-iajame policijos komisariate nuėjome su advokate, ir aš nusprendžiau viską tiesiogiai transliuoti socialiniame tinkle feisbuke.“

– Kodėl, juk tai ikiteisminis tyrimas? 

,,Tai, kas vyksta, aš laikau persekiojimu už profesinę veiklą. Už tai, kad pranešėme apie galimą korupciją Lietuvos banke. Pasirodo, kad jo negalima net paliesti. Kaip ir kitų institucijų, kurias prižiūri prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tokios taisyklės. Ilgą laiką mes per sieną žiūrėjome į Rusiją ir stebėjomės, kaip persekiojami žurnalistai. Pasirodo, dabar politinis persekiojimas už profesinę veiklą be jokios vizos jau persikėlė į Lietuvą. Dabar pas mus vyksta tokie pat procesai. Aš tikrai esu įsitikinusi, kad mane persekioja už profesinę veiklą. Šiuo metu likau vienintelė įtariamoji, nors mano vaidmuo buvo minimalus. Aš – tik viena laidos vedėjų. Taip, aš domėjausi, kaip vyksta šis tyrimas, patardavau kolegei, ką dar būtų galima pakalbinti“

 – Grįžkime prie jūsų apklausos. Kaip į bandymą ją transliuoti tiesiogiai reagavo pareigūnai?

,, Iš pradžių tyrėja, jos žodžiais, žadėjo pasikviesti vyrų, kad atimtų iš manęs telefoną, tačiau vėliau nusprendė viską filmuoti pati. Kolegė jai atnešė vaizdo kamerą, bet ji nesugebėjo jos įjungti. Pasisiūliau padėti, bet ji mano pagalbos atsisakė. Tyrėja ant stalo tiesiog sumetė popierius: „Čia įtarimas“, „Čia – jūsų teisės“ – ir liepė pasirašyti. Man su lęšiais sunkoka skaityti, todėl paprašiau, kad juos perskaitytų garsiai, tačiau man šiurkštokai buvo atsakyta: „Grįšite namo ir paskaitysite.“ Aš išties buvau pasiruošusi duoti parodymus, tačiau tokia teisė iš manęs buvo atimta. Tyrėja žadėjo mane apklausti tuomet, kai garantuosiu, kad nefilmuoju. Istorija apgailėtina, tačiau ji sudomino daugybę žmonių. Socialiniame tinkle apie 50 minučių trukmės įrašą iš policijos kabineto iki galo peržiūrėjo daugiau kaip 41 tūkstantis lankytojų.“


Nuotraukoje: ,,Lietuvos ryto” televizijos laidų ,,Nuoga tiesa”, ,,Patriotai”, ,,Skinsiu raudoną rožę ” autorė ir vedėja, žurnalistė Rūta Grinevičiūtė – Janutienė

www.15min.lt nuotr.

Panašūs straipsniai