2019 m. lapkričio 22 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Žurnalistas Povilas Sigitas Krivickas. Lombardija - didžiųjų talentų kraštas

Povilas Sigitas Krivickas, www.lzinios.lt


Lombardija_didele.jpg


Į Italiją yra tekę keliauti įvairiai. Sausuma – autobusiuku per Lenkiją, Čekiją Austriją. Arba, kaip šį kartą, oru – tiesiai į Bergamo oro uostą netoli Milano. Antras pagal didumą Italijos miestas mums tapo atspirties vieta išvykoms į didesnes ir mažesnes šiaurinės Italijos – Lombardijos regiono – gyvenvietes, susijusias su įdomių asmenybių atminimu. Pradedame nuo viduramžių miesto, davusio vardą vieniems didžiausių Europos oro vartų. Bergamas turi du pagrindinius centrus. Aukštutinis miestas (Città alta), kalvos viršūnėje, apsuptas XVII amžiaus šešių kilometrų gynybine siena, ir Žemutinis miestas (Città bassa). Šios dvi miesto dalys yra sujungtos funikulieriumi, keliais ir pėsčiųjų takais. 

Du renesanso bokštai 

Pasirenkame prašmatniausią priemonę pakilti – funikulierių. Nuo jo viršutinės aikštelės siaurų gatvių tašytų akmenų grindiniu netrunkame nužingsniuoti iki Senamiesčio aikštės. Čia, Aukštutinio miesto centre, kyla nuostabus architektūros ansamblis – XII amžiaus Komunos bokštas su laikrodžiu ir varpu, kuris kas vakarą muša 22 valandą. Šalia yra XVI amžiaus Miesto biblioteka ir nuostabūs Teismo rūmai. Juose viduramžiais buvo įsikūrusi visa miesto valdžia. Fasadą puošiantis liūtas tik patvirtina kadaise stiprią Venecijos įtaką. Dabar čia vyksta parodos. Viena tą dieną buvo sudaryta iš senovinių žemėlapių, kurių gamyba Bergamas garsėja nuo senų laikų. Buvo verta aplankyti nedidelę baltą Šv. Mikalojaus bažnyčią, pastatytą XII amžiuje. Čia galima pamatyti daugybę XII ir XVI amžiaus freskų, tarp jų – ir su Lorenzo Lotto (1480−1556) piešiniais. Šis italų renesanso dailininkas, priskiriamas Venecijos dailės mokyklai, keliavo po įvairius Italijos miestus ieškodamas užsakymų. 1508 metais Lorenzo persikėlė į Romą. Buvo pasamdytas darbams Vatikano apaštališkuosiuose rūmuose. Romoje Lorenzas susipažino su Raffaelio ir Michelangelo darbais. Nuo 1513 metų jis dirbo Bergame ir pirmiausia nutapė Šv. Baltramiejaus bažnyčios altorių. Bergame dailininkas praleido apie 14 metų, čia tobulino savo stilių, derindamas Romos ir Venecijos mokyklų įtaką. Jo tapybos darbai artimi ekspresyvesniems vėlesnių kartų manierizmo ir baroko kūriniams.

 Voltos stulpas ir filosofija 

Vėl kylame funikulieriumi – tik kitu ir kitur, bet pakilę irgi akipločiu matome visą raudonstogį viduramžių miestą. Šį kartą – Komą. Jis yra Šiaurės Italijoje, prie Komo ežero, Lombardijos Alpių papėdėje. Jame daug XI-XVIII amžiaus architektūros paminklų. Komas – daugelio Italijos istorinių asmenybių gimtinė. Čia išvydo pasaulį poetas Cecilijus, kurį mini jo amžininkas, kitas antikos poetas Katulas pirmajame šimtmetyje prieš Kristų. Kome yra gimę rašytojai Plinijus Vyresnysis ir Plinijus Jaunesnysis, popiežius Inocentas XI, mokslininkas Alessandro Volta (1745–1827). Vienam garsiausių pasaulio fizikų pastatytas paminklas miesto centre. Prie jo kiek ilgiau sustosime ir prisiminsime mokslininko nuopelnus žmonijai. Iš technikos srities daugeliui girdėtas Voltos lankas, nors jį sukūrė kiti mokslininkai, naudodamiesi savo amžininko iš Komo išradimu. Taip italų fiziko garbei pavadintas reiškinys, kai atsiranda elektros išlydis veikiant žemai įtampai, tačiau srovės stiprumas turi būti didelis. Elektros lanko temperatūra siekia iki 4000 laipsnių Celsijaus. Tokioje temperatūroje visos žinomos medžiagos lydosi arba net virsta garais. Elektros lankas naudojamas metalams lydyti, pjaustyti ir suvirinti. 

Tai galingiausias šviesos šaltinis prožektoriams ir kino projektoriams. Šiam išradėjui tiesiogiai priklauso jo sukurtasis Voltos stulpas, pademonstruotas pora metų anksčiau už bendravardį lanką. Kas tai? Šiandien tuo išradimu naudojasi šimtai milijonų žmonių – nuo „pirštukinių“ elementų iki milžiniškų akumuliatorinių. Be šio komponento neapsieina nė vienas automobilis. Pirmąjį tokio komponento prototipą ir pademonstravo A. Volta 1800 metais. Tai buvo pirmoji pagaminta baterija, kartais ji dar vadinama Voltos stulpu. Susideda iš sidabro ir cinko diskų, perskirtų sūriame vandenyje išmirkytu kartonu arba audeklu. Tokia pati ir kartu sujungta paprastųjų elementų konstrukcija. A. Volta 1769 metais paskelbė savo pirmuosius fizikos darbus, praplėtė Benjamino Franklino aiškinimą apie Leideno stiklinę (pirmapradį žaibų išlydžių kondensatorių). 1775 metais ėmė garsėti išradęs greitai visoje Europoje pradėtą naudoti elektroforą (elektrostatinę mašiną vieno ženklo elektros krūviams gauti ir demonstruoti). 1778 metais jis tapo Pavijos universiteto profesoriumi. Įdomu tai, kad A. Volta vadovavo Filosofijos fakultetui. Taip jis savitai tiesė kelią ateities teorinės fizikos atstovams, tarp kurių radosi vis daugiau linkstančiųjų į filosofinius apibendrinimus.

 Didžiojo atnaujinimo pėdomis 

Ne tik įvairias mokslo, technikos, bet ir meno sritis savo veikloje siejo universalusis renesanso genijus Leonardo da Vinci. Stovime prie jo impozantiško paminklo priešais garsųjį Milano teatrą „La Scala“. Postamento plokštėje skaitome: „AL RINNOVATORE DELLE ARTI E DELLE SCIENZE“ („Visokių menų ir visokių mokslų atnaujintojas“). Iš istorijos žinome, kad nuo XV amžiaus vidurio Milane įsigalėjo Sforzų dinastija. Jų palikuonė Bona, ištekėjusi už Žygimanto Senojo, tapo Lenkijos karaliene ir Lietuvos didžiąja kunigaikštiene. Didžiausią paminklą sau Sforzų dinastija paliko apie 1450–1468 metus, pastatydama milžinišką kompleksą – Sforzų pilį (Castello Sforzesco). Tai viena prašmatniausių Italijos pilių. Joje vykusiose kunigaikštytės Bonos krikštynose 1494 metais dalyvavo L. da Vinci. Jis gyveno pilyje valdovo pageidavimu, kad sukurtų jam milžinišką nirtaus žirgo skulptūrą, tačiau užsakymo neįgyvendino. Liko tik genijaus eskizai. Pagal juos jau mūsų laikais iškilo septynių metrų žirgas netoli Milano hipodromo. Kitą didžiojo meistro dailės kūrinį galima pamatyti Milane nebe atvirame ore, o gerokai iš anksto, prieš keletą dienų užsiregistravus į eilę.

 Freską „Paskutinė vakarienė“ L. da Vinci kūrė nuo 1495 iki 1498 metų, ji nutapyta ant siauros sienos didžiulėje pailgoje salėje – Šv. Marijos Maloningosios bažnyčios vienuolyno valgomajame. Freskos figūros pusantro karto didesnės už natūralias. Dailininkas tapė ant drėgnos sienos – ši pradėjo blukti ir trupėti dar kūrėjui esant gyvam, nes vienuolynas įsikūręs pelkėtoje žemumoje. „Paskutinė vakarienė“ galėjo sunykti nuo pelkių drėgmės ir nuo sklindančių iš virtuvės garų, kūrinys apsitraukė pelėsiais. Kristaus kojų vietoje vienuoliai iškirto duris, kad būtų patogiau nešioti valgį. Nuo drėgmės rietėsi ir krito plonas dažų sluoksnis. Restauravimas padėjo labai menkai.

 Per Antrąjį pasaulinį karą, 1943 metais, vienuolyną beveik visiškai sugriovė bomba. Išliko tiktai apsauginiais smėlio maišais apkrauta siena su „Paskutinės vakarienės“ freska. Po karo vėl imtasi restauracijos. Darbas truko septynerius metus, iki 1954-ųjų. Vietomis sužalota freska vėl sutvirtinta. Net ir gerokai nukentėjusi „Paskutinė vakarienė“ palieka neišdildomą įspūdį. Milane L. da Vinci gyveno nuo 1482 iki 1499 metų, kol miestą užėmė įsiveržę prancūzai. Menininkas pasitraukė į Florenciją, pakviestas tarnauti despotiškajam regentui Liudvikui, kuris jau vėliau tapo ir Milano kunigaikščiu. Jo nurodymu, L. da Vinci projektavo tiltus, konstravo patrankas ir „ginkluotus vežimus“ – tankų prototipus. Apie daugybę jo padarytų technikos išradimų – nuo vandens malūnų iki parašiuto – šį kartą plačiau nekalbėsime. Beje, daugelio jų veikiančius maketus buvo galima pamatyti ir Vilniuje – „Ozo“ prekybos centre vykusioje parodoje, kurią gausiai lankė sostinės gyventojai, ypač jaunos šeimos ir jų vaikai.

 Dykai – į Šveicariją 

Savo klajonių centre Milane turėjome laikiną pastogę – mūsų prašymu kolegų italų išnuomotą butą. Visko, ko reikia, jame buvo (net kavos, arbatos) ir gerokai pigiau atsiėjo, nors ir niekas nepatiekdavo iš ryto pusryčių, kaip įprasta viešbučiuose. Bet intensyviai keliaujant ne valgis pirmiausia rūpi. Norisi kuo daugiau pamatyti ir sužinoti. Kartais patraukia prie linksmesnių ir – ne paslaptis – pigesnių pagal kišenę pramogų. Vieną tokių pasiūlė jau dešimtį metų Milane gyvenanti tautietė vertėja Monika. Ji mus pamokė, kaip gražią dieną veltui nuvykti į netolimą užsienį. Reikia iš ryto nevėluojant atkakti prie Milano centrinės geležinkelio stoties. Nuo vakarinės jos pusės lygiai vienuoliktą išvyksta autobusas į Pietų Šveicarijos miestą Luganą. Veža veltui iki municipalinio kazino, kad nuvykėliai galėtų smagiai palošti – praturtėti arba netekti krūvos pinigų. Kur kas realesnis yra antrasis variantas. Tačiau tramdant godumą atsiranda gera proga kitaip maloniai leisti laiką. Jau vien ko verta pati kelionė – žaliosios Alpių priekalnės, vienas po kito besidriekiantys jaukūs, švarūs miesteliai ir pagaliau visu grožiu atsiveriantis Lugano ežeras, telkšantis jau pietinėje Šveicarijos dalyje. Jos nuo Italijos seniai neskiria jokia pastebima siena, o gyventojų dauguma tebekalba itališkai. Ežeras tyvuliuoja 274 metrai virš jūros lygio, tai yra aukščiau negu aukščiausias Lietuvos Juozapinės kalnas. Didžiausias gylis – 288 metrai, krantai aukšti, skardingi, ežero bangas skrodžia įvairūs laivai. Aplink įsikūrę daug kurortų. Jų lankytojai mėgsta užsukti į municipalinį kazino. Tai privalome padaryti ir mes, kai autobusas sustoja jam skirtoje aikštelėje. Čia turėsime grįžti po šešių valandų. Su kitais bendrakeleiviais būtina „užsiregistruoti“ lošimo įstaigoje: įeidami vidun pagal asmens dokumentą gauname juodą kortelę su vardu ir pavarde bei brūkšniniu kodu. 

Erdvių salių prietėmyje mirksi ir skimbčioja įvairiausi automatai. Tik kišk kortelę ir lošk į valias, o prie išėjimo bus kuo gražiausiai atsiskaityta pagal lošėjo banko elektroninį dokumentą – arba „į pliusą“ jam, arba „į minusą“. Mes su keliais išvykos bičiuliais susiturėjome nuo pagundos praturtėti (arba prasilošti) ir pusvalandį paspoksoję į automatus bei lošėjus ramiai „išsiregistravome“ prie išėjimo. Taip laimėjome penketą valandų pasivaikščioti nuostabia Lugano paežere, aplankyti keletą vietos istorinių ir architektūros įžymybių, skaniai ir gana nebrangiai papietauti. Sukirtome po gerą gabalą kumpio su melionu ir užgėrėme nestipriu vietos vynu. Vakarop nemokamas autobusas parveža mus ten, kur ryte įsėdome. Dar kartą grįžtame į didžiausią miestą Lombardijoje, nuo kurios pavadinimo istoriškai yra kilęs terminas „lombardas“ – įmonė, už užstatomus daiktus skolinanti pinigus. Pirmieji lombardiniai kreditai dar viduramžiais paplito iš Lombardijos, kur pirkliai už daiktinį užstatą teikdavo pinigines paskolas. Tačiau geriau neturėti finansinių reikalų nei su lombardu, nei su kazino – išskyrus nemokamą išvyką.

Nuotraukoje: Komas yra Šiaurės Italijoje prie to paties pavadinimo ežero, Lombardijos Alpių papėdėje

visitaly.com nuotr.

Virselis_1934_m._I.jpg

IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 85 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,PLUNKSNOS BROLIAI"

Žurnalistam Lietuvoje
visiškai neblogai klojas.
O jei kam kiaura alkūnė,
tai tas paslaptim tebūnie.

Žurnalistai  Eldorado
kolei kas mus nesurado
Ir už žodį, nors stiproką,
dar po dolerį nemoka.

Visų pirma labai svarbu,
kad visuomet yra darbo,
O jei ne visad sumoka,
dėl to liūst neapsimoka.

Sako, laikraščių tiražas
kolei kas dar esąs mažas.
Ir kol kas dar mūs tėvynėj,
sako, esą daug laukinių.

Jei jau šneka taip leidėjas-
padirbėkim iš idėjos.
Nors kitur tas nemadoje,
tegul liks dar bent spaudoje.

Šiais jau būklė mūsų svarbi,
Spaudos žmogų visi gerbia.
Jei svečiuose kur tenka būti,
užufundija čėrkutę.

Sako, spaudos pionierius
juk negali būt negėręs.
Taigi ši patieka
žurnalistui ir telieka.

Kolei kas pas mumis spaudą
su glėbiu dar nieks negaudo.
Pas mus, mat, kiti dalykai:
daug kas skaito tik dykai.

Šitokioj aplinkumoje
daugel kas patiestų kojas,
Bet lietuvis žurnalistas
dar bankrotų nepažįsta.

(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)