2020 m. rugsėjo 24 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

N.Kesminas niekada nešauks ,,Goooool !"

Darius SĖLENIS, ,,TV DIENA"


Kesminas_II.jpgPrie televizoriaus ekranų sėdintys pasaulio futbolo čempionato žiūrovai išgirsta: „Kampinis ir skolose vėl skęsta Portugalija, o ne Vokietija. Viskas kaip Europoje." Vienas geriausių futbolo komentatorių Lietuvoje Nerijus Kesminas šypsosi iš savo frazės ir tikina: „Taip, ji linksma ir pasakyta sąmoningai."
- Artėja pasaulio futbolo čempionato kulminacija. Tai penktasis čempionatas, kurį komentuoji. Kokį įspūdį paliko šis, vykstantis Brazilijoje?

- Įdomus čempionatas. Tačiau dažniausiai staigmenos baigiasi ketvirtfinalyje. Pusfinaliuose - logiškos komandos. (Su Nerijumi kalbėjomės prieš Brazilijos ir Vokietijos rungtynes.) Jei kas prieš čempionatą įvardytų šias poras, nesakytume, kad sensacingas ketvertas. Tai - komandos, įprastai skiriamos prie favoritų, kovojančios dėl aukščiausių vietų.

- Tačiau šįkart ketvertukas - be netikėtumų. Pavyzdžiui, tokių kaip 2002 m., kai dėl trečios vietos rungėsi Pietų Korėja ir Turkija.

- Ko gero, tas čempionatas ir buvo vienintelis, kuriam įtakos gal turėjo ir neįprastos sąlygos - jis vyko Azijoje.

- ... ir teisėjas, kuris „nužudė“ italus, žaidusius su šeimininkais korėjiečiais?

- Taip, patempė ir teisėjas. Nors šiame čempionate teisėjai tempė brazilus. 
Prieš čempionatą prognozavau, kad pirmą vietą iškovos Vokietija. Po rungtynių su Gana šiek tiek suabejojau, bet paskui vėl grįžau prie savo nuomonės. 
2006 m. Jurgeno Klinsmano komanda žaidė gražiai. Už gražų žaidimą galime ją pagirti ir 2010 m. Vis dėlto Vokietijos stiprybė - ne išorinis blizgesys, o drausmė, nugalėtojų mentalitetas. 2010 m. jie buvo jauni, ištroškę, o dabar tai yra subrendusi komanda.

- Girdamas Vokietiją nori įtikti komentatoriui Linui Kunigėliui ir prodiuseriui Rolandui Skaisgiriui, kurie yra dideli šios rinktinės gerbėjai?

- (Juokiasi) Aha, uždėk prieš juos man pliusą.

- Tačiau tu nesergi už vokiečius.

- Sergu už gerą futbolą. Mano komanda gali pasikeisti 30 minutę. Žinau, kad sunku patikėti, bet sergu tik už vieną komandą - Lietuvos rinktinę. 
Nenorėjau, kad šiame čempionate laimėtų brazilai. Negražios tos istorijos su Kroatija, Kolumbija. Kalbu ne apie žaidėjus, bet apie teisėjavimą. Per daug politikos, šlykštoka, nors ir nesu nusiteikęs prieš futbolininkus.

- Komentatorius N.Kesminas 1998 metų pasaulio futbolo čempionate ir šiame - pasikeitęs.

- Žinoma! Žmonės keičiasi, jau nekalbant apie komentavimą. Kuo pasikeičiau? Dabar esu brandesnis, nors apie save kalbėti sudėtinga. Stengiuosi tobulėti, atrasti gerų dalykų. Negali ištisai kartoti tų pačių frazių. Įdomu būtų paklausyti, kaip komentuoja anas 1998-ųjų Kesminas.

- Vieni dabar giria žodžių žaismą ir linksmas frazes naudojančius Rusijos, kiti - solidžius ir puikiai futbolą išmanančius britų komentatorius.

- Stengiuosi pasiimti, kas man atrodo gražu, iš rusų, anglų ir, beje, iš vokiečių komentatorių. Nemanau, kad nėra absoliučiai geriausių. Žinoma, yra mokyklos, nacionalinė stilistika. Rusai dažnai kalba, kas ant seilės užeina, ir tai skamba gana smagiai. Stengiuosi adaptuoti lietuviškam kontekstui geriausius dalykus. Bet smagiau, kai 
pats galiu linksmai perteikti kokį epizodą.

- Vargu ar išgirsime tave tarsi Lotynų šalių komentatorių rėkiantį „gooooool“, „gol, gol, gol, gol, gol“ ar „gooolaaaa- zoooo“?!

- (Šypsosi) Ar mums to reikia? 
Be to, rėkti „įvartis“ sudėtingiau nei „gooool“.

- Ką gero galima pasakyti apie komentatorių N.Kesminą?

- (Juokiasi) Girtis? Stebuklingų dalykų nėra. Stengiuosi mažiau klysti, o klaidas vertinu rimtai.
O blogo? Neskaitau komentarų apie save. Bet turbūt teisybę komentaruose rašo futbolą išmanantys kritikai. Žinoma, neteisybė, kad esu „gaidys“ ar kaip ten dar piktai įžeidinėjami varžybų komentatoriai. 
Bet ar verta skaityti komentarus internete, kai iš 70 - tik du bus protingi ir privers susimąstyti. Per pasaulio čempionatą tai yra tik laiko gaišinimas. Galbūt vėliau paskaitysiu.

- Bet futbolo rungtynes žiūri 120 min., nors nėra įvarčių.

- (Juokiasi) Su futbolu kitaip. Kartais jis būna labai gražus, nors rezultatas 0:0.

- Ką gali gero ir blogo pasakyti apie konkurentą Tautvydą Meškonį?

- Jis kolega, o ne konkurentas. Labai atsakingai rengiasi rung
tynėms. Aš į tai žvelgiu šiek tiek atsainiau. Ir man užtenka kompiuterio ekrano, o jis būna prisirinkąs šūsnis informacijos, popierių. Išgirdąs išsprūdusią klaidelę, brūkšteliu jam žinutę. 
Kalbininkai mums siunčia klaidų sąrašus. Padiskutuojame ir su komentatoriais Maksimu Vojevodinu, Romanu Buršteinu. Pavyzdžiui, teisingai man sako: „Tu 30 kartų kartoji, kad tai geriausios belgų rungtynės, o turinys kur?“

- Beje, kas tau nutiko per Prancūzijos ir Hondūro rungtynes? Oi, kiek komentarų buvo internete.

- Aha, pats jaučiau, kad plaukiu. Nuovargis. Reikėjo komentuoti rungtynes išvakarėse 19 ir 4 val. Būna, kad jauti, jog dėl nuovargio plauki ir nelabai ką gali padaryti.

- Kiek kavos ar energinių gėrimų išgeri per bemiegą naktį?

- Prieš rungtynes - puodelį kavos ir dar vieną - per pertrauką. Tą sunkią naktį, kai komentavau 19 ir 4 val. ryto, išgėriau daugiau kavos. Bet jei gerai pailsiu, kavos nereikia.

- Kas yra sunkios rungtynės komentatoriui?

-Nuobodžios. Tu esi žaidimo dalis, gyveni emocija, kuri ateina iš žaidimo. Jei rungtynėse aistros 
verda, verdi ir tu. Kai nuobodu, esi priverstas lipti per save.

- Prisimink komentuotų įspūdingiausių rungtynių trejetuką.

- 1999 m. Čempionų lygos finalas tarp „Bayern“ ir „Manchester United“, kai Mančesterio futbolininkai per teisėjo pridėtą laiką pelnė du įvarčius ir laimėjo 2:1. 
Dar vienas finalas, kai po pirmo kėlinio „Milan“ pirmavo 3:0, „Liverpool“ išlygino ir laimėjo po baudinių. Na, ir tebūnie šviežios, praėjusių metų nacionalinės emocijos tarp Vilniaus „Žalgirio“ ir Poznanės „Lech“.

- Ir, be abejo, buvo rungtynių, kai jauteisi puikiai atlikęs savo darbą.

- Būna, kelias dienas jauti emocijas. Tačiau jei komentatorius nuolat vaikšto galvą iškėlęs, kaž¬kas jam blogai. 
Komentatoriai, kurie man pavyzdžiai? Turbūt tie, su kuriais augau. Tuo metu galėjome žiūrėti Rusijos televiziją, todėl išskirsiu legendinius Nikolajų Ozerovą, Vladimirą Maslačenką ir gruziną Kotė Macharadzę. Lietuvis Vladas Janiūnas įdomiai komentuodavo. Ir dabartiniai NTV komentatoriai, kuriuos gerai pažįstu. Retkarčiais susitinkame žurnalistų futbolo turnyruose. Pakalbame ir apie komentavimą. Tik jie nieko negali pasakyti apie mūsų, lietuvių, komentavimą, nes jiems tai - paukščių kalba.

- Išdrįsi pasakyti, koks geriausias lietuvis futbolo komentatorius?

- Savęs nevertinsiu. Ir niekada nesakyčiau, kad tai - N.Kesminas. Bandė futbolą komentuoti ir Linas Kunigėlis, Robertas Petrauskas - neblogai sekėsi. Man patinka ir jaunieji - Gediminas Rėklaitis, M.Vojevodinas, puikus - Žydrūnas Grudzinskas, nors jis vadinamas ,,antru numeriu". Puikius duomenis turi Paulius Jakelis. Visi turi gerų pusių.

- Tačiau net ir geriausi pridaro kvailysčių. Kad ir minėtas N.Ozerovas, riebiai nusikeikęs, regis, per ledo ritulio rungtynes. 

-Visada pasakoju tą pačią istoriją, kai žaidė „Chelsea“ su „Liverpool“. Komentavau su Vytaru Radzevičiumi. Skubėjau iš darbo, paprašiau jo pradėti prieš reklamą, paskui prisijungsiu aš. Įbėgau komentuoti, o man pamiršo įjungti mikrofono garsą ir žiūrovai girdėjo tik Vytarą. Kalbu daug, Vytaras pasako, ką reikia, todėl - trys minutės tylos, paskui Vytaro komentaras tarsi iš kosmoso. Regis, dešimtą minutę - įvartis. Pusantros minutės 
komentavau, rėkiau, o draugai vėliau pasakojo: „Po įvarčio - pusantros minutės tylos ir staiga Vytaras sako: „Taip, iš tikrųjų gražus įvartis.“ 
Ir tik paskui pradėjo skambinėti: ar Kesminas yra?

- Turbūt jau žinai savo šio čempionato perliukus?

- Komentarų internete nepažadu perskaityti, bet apie perliukus - būtinai. Gali kelis paskaityti?

- „Taip, be abejo, kairė koja, kitos kojos A.Robbenas kaip ir neturi“, „Kampinis ir skolose vėl skąsta Portugalija, o ne Vokietija. Viskas kaip Europoje“, „Buvo matoma Brazilijos ir Kroatijos rungtynėse, kad teisėjas norėtų bėgti į rubiną ir ten užsirakinti“...

- Linksma. Tokios frazės sakomos sąmoningai.

- Kiek šalių tau leido aplankyti futbolas?

- Daugybą, nors ne visos darbo komandiruotės susijusios tik su komentavimu. Europoje nebuvau tik Maltoje, San Marine, Lichtenšteine.

- Neabejoju, kad komentavimas studijoje ir stebint rungtynes gyvai skiriasi kaip dangus ir žemė.

- Oi, žinoma. Komentuodamas futbolo rungtynes stadione į monitorių beveik nežiūriu. Gyvai matau išsidėstymus, kaip žaidėjai juda, o ekrane nematau futbolo - tik tiek, kiek rodo vaizdo kamera, kur juda kamuolys. Kas yra buvęs stadione, supranta, koks skirtumas žiūrėti rungtynes gyvai ir per televizorių.

- Kokiame stadione norėtum komentuoti rungtynes?

- Iš visų stadionų, kuriuose buvau, geriausia atmosfera Lisabonos „Estadio Jose Alvalade“, kur žaidžia „Sporting“. Nuostabi akustika, nors ten yra tik apie 40 tūkst. vietų. Patiko ir Niukaslo „St.James Park“ stadionas, kur
 žaidžia „Newcastle United“. Praėjusiais metais buvau Miuncheno „Allianz Arena“ - irgi patiko.

- Koks keisčiausias matytas stadionas? Angoloje ar mažame Venesuelos miestelyje?

- Ne, Lotynų Amerikoje nebuvau. Didžiausia egzotika galbūt buvo Turkijos „Trabson“ komandos stadionas. Turkų reagavimas j svetimą komandą ir savotiškas grėsmės jutimas suteikė egzotiško prieskonio.

- Neabejoju, kad pamatą tave, ypač apšilę žiūrovai, nori pakalbėti ir sužinoti, už ką serga N.Kesminas.

- Kai jie sako, ar galima paklausti, pasakau, kad neklaustų tik vieno - už ką sergu. Nes tokių klausimų šimtai ir jie vargina. Pastaruoju metu atsakau - už Lietuvą.

- Paskui turbūt klausia, kas geresnis - Lionelis Messi ar Cristiano Ronaldo?

- Irgi labai populiarus klausimas. C.Ronaldo - genialus futbolininkas, bet man labiau imponuoja L. Messi. Nepatinka Ronaldo elgesys, povyza, dešimt kartų per rungtynes demonstruojama kankinio veido išraiška.

- Kas geriausias šio čempionato žaidėjas? FIFA šokiravo, kad pirmauja prancūzas Karimas Ben- zema.

- Oi, nejuokauk. Geriausią įspūdį palieka Arjenas Robennas. L. Messi? Iš Argentinos komandos labiau čempionate patiko Angelas de Maria ir maloniai nustebino belgas Kevinas de Bruyune. Nesitikėjau, kad jis taip suspindės, toje komandoje yra ne vienas puikus futbolininkas.

- O kur puikiai žaidžiantys vartininkai?

- Patiko Meksikos rinktinės vartininkas Guillermo Ochoa, geras Kosta Rikos Keyloras Navas. Tačiau geriausias - Vokietijos Manuelis Neueris. Jis gali siautėti ir baudos aikštelėje, gali žaisti ir abiem kojomis, ir galva.

- Skaičiau vieną komentarą apie Kesminą: jis taip mėgsta futbolą, kad dėl jo pražilo - plaukai jau seniai baltutėliai kaip sniegas.

- (Šypsosi) Anksti pražilo mano tėtis, anksti - brolis. Futbolas dėl to nekaltas.Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)