2020 m. rugsėjo 24 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Žurnalisto Povilo Sigito Krivicko pastebėjimai: Biodinaminė žemdirbystė? Taip, Ilzenbergo dvarebioukis_4_II.jpgAr norie gyventi sveikai ir ilgai? Negana vien teigiamo atsakymo, dar reikia žinoti, kaip tokio tikslo siekti. Patikimas kelias – per biodinaminę žemdirbystę. Kokia ji?

Biodinaminis ūkininkavimas yra aukščiausia ekologinio ūkio pakopa. Pats ūkis veikia kaip uždara natūrali ekosistema, netoleruojanti jokio išorinio įsikišimo ar priedų. Augalai trešiami tik mėšlu, mulčiu, ūkyje pagamintais natūraliais puviniais ir silosais. Todėl kuo mažiau į ūkį turi patekti išorinių dalykų, kad minimaliai jų būtų atiduodama ir į išorę. Dėl to biodinaminiuose ūkiuose turi būti laikomi gyvuliai. Užaugintas derlius naudojamas gyvulių pašarui ir žmonių maistui. Toks uždaras ūkis pats pasigamina jam egzistuoti reikalingą energiją. 

Homeopatija dirvožemiui

Labai svarbus dalykas – specialių biodinaminių preparatų, aktyvinančių augalus, dirvožemį ar kompostą, gamyba bei naudojimas. Biodinaminiai preparatai gaminami iš galvijų įvairių organų, vaistažolių, kai kurių mineralų. Kaip gaminti šiuos preparatus, būtina išmokti tiems, kas nori imtis biodinaminio ūkininkavimo. 

Iš karvių ragų, prikimšus į juos karvių mėšlo, yra paruošiamas preparatas dirvai. Preparatai, skirti pagerinti kompostui ir dirvai, gaminami iš sudrėkintų ramunėlių žiedų, kurie kemšami į žarnas ir iš kiaulpienių žiedlapių, kurie sugrūdami į maišelį, susiūtą iš pilvaplėvių. Visi pagaminti preparatai užkasami į žemę per rudens lygiadienį ir ten turi išbūti žiemą. Per pavasario lygiadienį yra iškasami ir iš jų daromi tirpalai dirvai bei kompostui pagerinti. Tai panašu į homeopatiją, kai itin maži tam tikrų medžiagų kiekiai naudojami ligoms gydyti.Bioukis_3_II.jpgBiodinaminė žemdirbystė ir filosofija

Austrų mokslininkas Rudolfas Šteineris buvo paprašytas, kaip filosofas, įvertinti žemės ūkį. 1924 m. vasarą jis skaitė aštuonias paskaitas tuometės Vokietijos mieste Breslau (dabartiniame Vroclave, Lenkijoje) įsikūrusiems pažangiems ūkininkams, daugiausia dvarininkams. Filosofas aiškino apie žemės ir kosminių jėgų sąveiką, patarė, kaip atsakingai ūkininkauti remiantis dvasiniais ir kosminiais pagrindais.

 Po Pirmojo pasaulinio karo žemė buvo nualinta, dirvonavo, todėl reikėjo rasti kažkokių ypatingų būdų, kaip atgaivinti ūkius. R. Šteinerio mokymai tapo pagrindu atsirasti biodinaminei žemdirbystei, kurios idėjos dabar žinomos visame pasaulyje. Biodinaminis ūkis suvokiamas kaip atskiras, individualus, save išlaikantis gyvas organizmas. Biodinaminio ūkio gyvybingumą palaiko nuolatiniai žemės, augalų, gyvūnų, žmogaus ir kosmoso jėgų tarpusavio ryšiai bei jų bendra plėtotė.

Biodinaminis ūkis šiandien atlieka ir šviečiamąją misiją – priima moksleivius, kuriuos supažindina su ūkininkavimu ir įvairiais žemės ūkio darbais. Pavyzdžiui, moko mušti sviestą. Ūkyje įrengiama didelė žaidimų aikštelė, kurioje vaikai leidžia laisvą laiką. Už tokią šviečiamąją programą ūkininkai gauna pajamų, tai remia Europos Sąjunga. 

Biodinaminių produktų krepšeliai

Pirmosios žinios apie biodinaminę žemdirbystę pasiekė Lietuvą prieš du dešimtmečius. Prieš trejetą metų devyni Lietuvos ūkiai pateikė prašymus tarptautinei „Demeter“ organizacijai dėl noro pereiti į biodinaminį ūkininkavimą. Į tą organizaciją kreipėsi ir žemės ūkio bendrovė „Ilzenbergo dvaras“ iš Juodupės seniūnijos Rokiškio rajone. Ji 2013 m. lapkritį sulaukė „Demeter“ organizacijos atstovo vizito į ūkį. Nuo tada prasidėjo ūkio sertifikavimo procedūra. Bioukis_1_II.jpg„Pasienyje su Latvija esantis Ilzenbergo dvaras – puiki vieta biodinaminiam ūkiui, nes čia anksčiau buvo ribojama žemdirbystė, todėl žemė yra švari ir pailsėjusi nuo bet kokių priedų ar chemijos“,– sumanymą įkurti biodinaminį ūkį dėsto Ilzenbergo dvarvietės savininkas Vaidas Barakauskas. Jis sako, kad rinkoje labai trūksta šviežių biodinaminių produktų. „Taip pamažu ir gimė idėja eiti visiškai nauju keliu – atstatytą dvarvietę skirti ne vien poilsiui ar pramogoms, o naujam atsakingam požiūriui į mūsų maistą, žemdirbystę ir pačią žemę“.
Nuo pat pirmojo veiklos sezono Ilzenbergo dvaro biodinaminis ūkis sveikuoliams pateiks rinkos naujieną – biodinaminių produktų krepšelius, kurie bus atvežami tiesiai į namus. Krepšelių sudėtyje – visi įprastiniam stalui reikalingi produktai: duona, pienas, sviestas, mėsa, paukštiena, kiaušiniai, žuvis, daržovės. Vasarą krepšelį papildys vaisiai, uogos, žiemą – džiovinti, rauginti produktai, medus. Vokietijoje ekologiški produktai yra maždaug 10 proc. brangesni negu chemizuoti, o biodinaminių kaina dar bent 5 proc. didesnė už ekologiškų. Tiesa, biodinaminiai produktai yra kokybiškesni, jų suvartojama mažiau norint gauti reikiamą energijos kiekį. Galop išeina, kad maitintis tokiais produktais nėra pernelyg brangu. 

Labai tinkama vieta

Per pirmąjį sezoną Ilzenbergo dvaro biodinaminis ūkis ketina įsigyti 50 mėsinių galvijų, 5 melžiamas karves, 15 ėriavedžių avių, 2 alpakas, 50 žasų, 150 vištų dedeklių ir 1000 mėsinių vištų. Daržams numatytas iki 5 hektarų plotas, o 1,5 ha dydžio sode jau auga per 500 obelų, kriaušių, slyvų, vyšnių, trešnių ir abrikosų, serbentų, agrastų, šilauogių, aviečių, gervuogių. Iš viso Ilzenbergo dvaro biodinaminiam ūkiui priklauso 463 hektarai žemės.

Apie 15 hektarų plotą užimančią dvarvietę ir kartu dar apie 150 hektarų žemės jaunas gabus verslininkas nusipirko 2003 metais. 200 kilometrų – tik tokiu atstumu nuo Vilniaus pavyko rasti nesugadintą, tai yra, neišgriautą, neperstatytą ir dešimčių savininkų neišsidalytą dvarvietę. Ilgio ežeras, kurio pusė priklauso jau kaimynams latviams, matomas pro rūmų langus. 

Sukurti harmoningą augalų, gyvūnų ir žmonių sugyvenimą garantuojančią sistemą Ilzenbergo ūkiui prireikė ne vienų metų analizės ir skaičiavimų. Reikėjo išsiaiškinti, pavyzdžiui, ar nebus nusižengta biodinaminio ūkio filosofijai įrengiant laistymo sistemą ar naudojantis traktoriumi. Antrus metus Ilzenbergo dvarvietėje nuolat dirba 4–15 darbininkų, rangovų įmonės samdomos tik konkretiems specializuotiems darbams: vandentvarkos, elektros ir kt. „Kam reikalingi savi darbininkai? Nes darbai padaromi greičiau, kai turi šalia komandą, kuriai gali iškart pasakyti ar parodyti, ką reikia padaryti, o ne skelbti konkursus“, – aiškina V. Barakauskas.


Bioukis_2_II.jpg* * *
Ilzenbergo dvaras įkurtas 1515 metais. Pirmieji dvaro savininkai buvo iš vokiečių bajorų Kersenbrockų giminės. Tekant amžiams, keitėsi dvaro savininkai 1863-1896 m. Ilzenbergo dvarą valdė N.N.Fuchsas. Jis perstatė dvaro rūmus, kurie iš esmės nepakeisti išliko iki mūsų dienų. 1896 m. dvarą nusipirko Lietuvos bajoras inžinierius Eugenijus Dimša. Po jo mirties 1918 m. Ilzenbergo dvaro savininkėmis tapo jo iš Rumunijos kilusi žmona Livija, dukros Janina Klara ir Livija Emilija. 1940 m. Ilzenbergo dvarą nacionalizavo sovietų valdžia. 2003 m. sunykusią ir apleistą dvarvietę įsigijo Vaidas Barakauskas. 2012 m. gruodžio 20 d. paskelbta apie dvarvietės atstatymą. Per pusantrų metų iš griuvėsių prikeltos dvaro arklidės, amatų namas, rekonstruotas gyvenamasis namas, svirnas, iš naujo atstatytos vištidės, žąsidės, ledainė, malkinė, sutvarkytos komunikacijos ir atsodintas sodas. Saulėtą šiemečio kovo pabaigos ketvirtadienį, dalyvaujant gausiems svečiams, Ilzenbergo dvare iškilmingai paskelbtas pirmasis jo veiklos sezonas. Tarp į šventę pakviestų svečių buvo ir gražus būrys rajonų bei miestų žurnalistų.


Nuotraukose: Pasienyje su Latvija esantis Ilzenbergo dvaras, kuriame puiki vieta biodinaminiam ūkiui; Rokiškio rajono savivaldybės meras Vytautas Vilys (kairėje) ir bendrovės “Ilzenbergo dvaras” savininkas Vaidas Barakauskas pradeda pirmąjį biodinaminio ūkio sezoną.

Publikacijos autoriaus Povilo Sigito Krivicko nuotr.


Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)