2020 m. rugsėjo 24 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

S.Aksomaitis. Teismas įsako išduoti, kam nepatinka valdžia

Sidas AKSOMAITIS, „Respublikos“ žurnalistas

Vertelis_IIa.jpgTeisėsaugai kovojant su žiniasklaida prieita prie visiškų absurdų: Šiaulių apylinkės teismas įpareigojo dienraščio „Šiaulių kraštas“ redakciją atskleisti, kokie savivaldybės valdomu Pabalių turgumi nepatenkinti prekeiviai po skundu surinko 140 parašų ir kreipėsi į žurnalistus. 

Jei Vilniuje teismas įpareigoja žurnalistą atskleisti informacijos šaltinį - skandalas. Jei taip atsitinka toli nuo centro - visiškai normalu.


Šiaulių apylinkės teismo teisėja Lina Muchtarovienė, priėmusi nepatenkinto straipsniu UAB „Pabalių turgus“ ir šios bendrovės direktoriaus Žydrūno Augustino ieškinį, įpareigojo UAB „Šiaulių kraštas“ atskleisti informaciją, kas ir kokia forma kreipėsi į redakciją ir pateikė informaciją straipsniui „Pabalių prekybininkai: „Bijome, kad mus išvarys“.

Ko verta EŽTT praktika?

Ar neperlenkė lazdos teisėja L.Muchtarovienė, įpareigodama UAB „Šiaulių kraštas“ atskleisti informacijos šaltinį, jei pagal Lietuvos Konstitucinio Teismo doktriną ir EŽTT praktiką teismo įpareigojimas atskleisti informacijos šaltinį prieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos ginamai teisei laisvai reikšti savo mintis ir įsitikinimus, skleisti informaciją bei idėjas? Ko verta Lietuvos Konstitucinio Teismo doktrina ir EŽTT praktika, jei priimant nutartis Lietuvos teismuose jos paminamos?

Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas Vytautas Jončas „Respublikai“ teigė, kad šioje situacijoje svarbu nustatyti atsakovą, kuris, ieškovo manymu, įžeidė jo garbę ir orumą dienraščio publikacijoje. Todėl, anot V.Jončo, teisėja, vadovaudamasi pasirengimo bylos nagrinėjimui procedūromis ir patenkino ieškovo prašymą įpareigoti redakciją atskleisti šaltinį.

„EŽTT minima konvencija nepanaikina Lietuvos civilinio proceso kodekse numatytų procedūrų“, - įtikinėjo V.Jončas.

Reikalauja 12 tūkst. litų

Straipsnyje „Pabalių prekybininkai: „Bijome, kad mus išvarys“ minimi smulkieji verslininkai vasaros pabaigoje kreipėsi į „Šiaulių krašto“ žurnalistus, mat išsigando turgavietės administracijos planų dvigubai išplėsti prieš porą metų Pabalių turguje įrengtą 300 vietų automobilių pardavimo aikštelę, o smulkiųjų verslininkų prekybos aikštelę iškelti prie administracijos pastato. Prekeivių teigimu, prie administracijos pastato vietos visiems neužteks, todėl be darbo gali likti keli šimtai prekybininkų.

Žmonės guodėsi, kad susikalbėti su UAB „Pabalių turgus“ direktoriumi Ž.Augustinu nepavyksta. „Jo sprendimai nesuprantami, neperspektyvūs, įtartini“, - teigė „Šiaulių kraštui“ dėl savo ateities sunerimęs vienas prekeivių.

Ž.Augustinas jau tada prekeivių kalbas vadino šmeižtu ir žadėjo kreiptis į teismą. „Bendrovė yra šmeižiama, kad varo prekybininkus, meta juos lauk. Tai melas, už kurį gresia teisinė atsakomybė“, - kalbėdamas su „Šiaulių kraštu“ grasino savivaldybės įmonės vadovas.

140 žmonių pasirašytą raštą, kuriame išdėstyti turgaus prekeivių būgštavimai dėl ateities, vienas jų atstovas pristatė ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriui. Šio rašto rengėjas ir turėtų tapti atpirkimo ožiu, mat Ž.Augustinas pasijuto įžeistas ir kreipėsi į teismą. Už paskleistus duomenis, esą menkinančius UAB „Pabalių turgus“ dalykinę reputaciją bei paties Ž.Augustino garbę ir orumą, iš atsakovu pripažinto rašto rengėjo (jo duomenis ir verčiami atskleisti „Šiaulių krašto“ žurnalistai) reikalaujama 12 tūkst. litų neturtinei žalai atlyginti.

Meras: „Atvejis beprecedentis“

Pasak Šiaulių mero Justino Sartausko, savivaldybėje iki šiol niekas nematė Ž.Augustino ieškinio, nežinojo ir apie teismus. Ar normalu, kad savivaldybės įmonės vadovas tampo po teismą mokesčių mokėtojus, kurie ir išlaiko tą savivaldybės įmonę? Ir tai daro bendrovės vardu, nors nei bendrovės valdybos nariai, nei savivaldybės vadovai apie jokius teismus teigia nežinantys?!

„Reikalauti ne tik sau, bet ir bendrovei moralinės žalos atlyginimo be bendrovės valdybos žinios - na, tokio precedento aš dar neturėjau, - prisipažino „Respublikai“ J.Sartauskas. - Dabar valdyba aiškinsis, kaip viskas nutiko. Įpareigojau administraciją sukviesti Pabalių turgaus valdybą ir apsvarstyti klausimą dėl bendrovės ieškinio tikslingumo. Rekomendavau, kad ieškinyje bendrovės vardo nebūtų. Jei žmonėms kyla neaiškumų, vadinasi, mūsų bendrovė turėjo daugiau viešinti, kas vyksta, kokios pertvarkos planuojamos, kokie galimi padariniai. O dabar konfliktas tik aštrėja“.

Įžeidė tai, kad renkami parašai

Ž.Augustinas „Respublikai“ teigė pasinaudojęs konstitucine teise kreiptis į teismą, nes jį įžeidę tai, kad renkami parašai. O informuoti savivaldybės vadovus apie ketinimus bylinėtis neprivalėjęs, nes tokia prievolė esą niekur nenumatyta.

„Galvojom iš pradžių didesnės žalos prašyti, nes, manau, prestižo kaina didesnė, - neslėpė savivaldybės įmonės vadovas. - Tegu teisme bus išsiaiškinta, kokia ta kaina, didesnė ar mažesnė. Bus išsiaiškinta, kiek tas melas pakenkė įmonės prestižui, vadovo prestižui“.

Ž.Augustino teigimu, verslininkų pasirašytame rašte esą pilna šmeižto, jį pasirašiusieji neva net nežinoję, už ką pasirašo, dalis parašų suklastoti.

Vladas Vertelis, „Šiaulių krašto“ vyriausiasis redaktorius:

Galbūt ponas Ž.Augustinas susapnavo, kad „Šiaulių krašto“ publikacijoje yra jo garbę ir orumą žeidžianti informacija. Publikacija parengta etiškai: išklausytos ir pateiktos visų suinteresuotų pusių nuomonės. Prieš keliolika metų Aukščiausiasis Teismas vienoje nutartyje yra pasakęs, kad garbės ir orumo nuostatos gali būti taikomos tik normalaus jautrumo žmonėms. Jokių informacijos šaltinių „Šiaulių kraštas“ neatskleidė ir neatskleis. Apylinkės teismo nutartį skundžiame aukštesnės instancijos teismui. Ir Lietuvos Konstitucinis Teismas, ir Strasbūro teismas yra konstatavę, kad reikalauti atskleisti informacijos šaltinį teismas gali tik ypatingais atvejais, kai jo neatskleidimas kelia grėsmę visuomenės interesams. Ar pono Ž.Augustino įsivaizduojamas sąmokslas prieš jo garbę bei orumą ir yra visuomenės interesas?

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Nuotraukoje: „Šiaulių krašto“ vyriausiasis redaktorius Vladas Vertelis

                       Giedriaus Baranausko nuotr.

Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)