2020 m. vasario 22 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Lietuvių spaudos genocidas

Jurga TVASKIENĖ,

Spauda_II.jpgValdantieji konservatoriai ir liberalai užsimojo pasiekti, kad absurdiškus jų sprendimus kritikuojanti spauda Lietuvos žmonėms taptų nebepasiekiama, o leidiniai sužlugtų dėl nepakeliamos mokesčių naštos. Jau penktadienį Seimui gali tekti apsispręsti: paversti Lietuvą viena iš trijų Europos šalių, taikančių didžiausią pridėtinės vertės mokestį (PVM) spaudai, ar vis dėlto atsižvelgti į prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymą nuo kitų metų laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams dabar galiojantį 21 proc. PVM tarifą mažinti iki 9 procentų.

"Šis sprendimas parodys: ar Seime dar laikomasi šiokios tokios moralės, ar politikams rūpi laisva, nepriklausoma spauda, kas nuolat deklaruojama, ar visa tai tėra tušti žodžiai. Skaudžiausia, kad per didžiulius mokesčius spaudai bandoma uždėti apynasrį, padarant ją priklausomą nuo valdžios malonės", - LŽ sakė Leidėjų asociacijos (LA) valdybos pirmininkas Zigmantas Sadauskas.

Ant išnykimo ribos

LA duomenimis, po to, kai naujai išrinktas Seimas po 2008-ųjų pabaigoje įvykdyto naktinio mokesčių perversmo padidino PVM periodinei spaudai nuo 5 iki 21 proc., jau buvo uždaryta apie 50 leidinių - t. y. apie 20 proc. visų nacionalinių leidinių kiekio, bankrutavo ir bankrutuoja spaustuvės, o pastaruoju metu iš šalies jau traukiasi ir užsienio leidėjai. Spaudos pardavimas per tuos trejus metus sumažėjo apie 40 proc., žurnalistų skaičius redakcijose - apie 30-35 proc., o darbuotojų atlyginimai smuko apie 35-40 procentų.

Leidėjų asociacijos valdybos pirmininkas Z.Sadauskas būgštauja, kad Lietuvos žmonės Seimo malone gali likti be laisvos spaudos. / LŽ archyvo nuotr.

Nacionalinių žurnalų prenumeratos lygis šiandien net 5-6 kartus mažesnis nei Latvijoje ar Estijoje, ir 8-9 kartus - nei Vakarų Europos šalyse. Sumažėjus Lietuvoje leidžiamų leidinių kiekiui, tik per 2009-2011 metus daugiau nei du kartus išaugo iš Rusijos įvežamų leidinių kiekis.

"Dėl valstybės įmonės Lietuvos pašto aplaidumo 2012-ųjų nacionalinių leidinių prenumeratos pašto skyriuose, prognozuojama, sumažės net apie 30 proc., nes pavėluotai pradėta vykdyti procedūra. Šįmet leidyklos tik gruodžio pradžioje gavo sutartis, nors anksčiau tai įvykdavo maždaug spalio mėnesį. Taigi spaudos pasiekiamumas, ypač kaimo vietovėse, dar labiau sumažės", - vardijo Z.Sadauskas.

Didžiausias mokestis

Šiuo metu Lietuvoje periodiniams leidiniams taikomas PVM tarifas - vienas didžiausių Europoje. Panašus nustatytas tik Bulgarijoje ir Slovakijoje. Tuo metu Europos Sąjungos šalyse senbuvėse PVM lengvata netaikoma tik Prancūzijoje, bet ir ten šis mokestis tesiekia 2,1 procento. Kitose valstybėse PVM spaudai sudaro vos kelis procentus arba kaip Belgijoje, Danijoje, Norvegijoje, Didžiojoje Britanijoje - visai netaikomas.

Grėsmių dėl vis mažėjančio finansinių sunkumų prislėgtos periodinės spaudos prieinamumo, prastėjančios leidinių kokybės, smunkančio pasitikėjimo spausdintu žodžiu, iš to kylančių pavojų žiniasklaidos nepriklausomumui įžvelgė ir prezidentė D.Grybauskaitė, dar lapkritį pasiūliusi PVM tarifą mažinti iki 9 procentų.

"Pagal spaudos ir žodžio laisvę patenkame į pirmąjį dešimtuką tarp 175 pasaulio valstybių, tačiau mažėjantis spausdinto žodžio prieinamumas ir pasitikėjimas juo kelia grėsmę demokratijai. Finansinės naštos palengvinimas leidėjams - tai galimybė ir įpareigojimas pagerinti spaudos leidinių kokybę ir užtikrinti mažesnes jų kainas skaitytojams", - teigė valstybės vadovė.

Valdantieji priešinasi

Iš valdančiųjų Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) bei Liberalų sąjūdžio (LS) ši prezidentės iniciatyva sulaukė smarkaus pasipriešinimo. Tiesa, prieš kelias dienas parlamentarai kelių balsų persvara neparėmė pagrindiniu paskirto Seimo Biudžeto ir finansų komiteto siūlymo valstybės vadovės iniciatyvą atmesti, o spaudai ir toliau taikyti 21 proc. PVM tarifą. Dabar šį klausimą svarstyti pavesta Seimo Informacinės visuomenės ir plėtros komitetui (IVPK).

Trečiadienį vykusiame IVPK posėdyje komiteto vadovas, neseniai prie LiCS prisijungęs buvęs Tautos prisikėlimo partijos lyderis Arūnas Valinskas, kitų dalyvių teigimu, bandė PVM lengvatos spaudai klausimo svarstymą blokuoti.

"A.Valinskas nelabai buvo nusiteikęs įtraukti klausimą į darbotvarkę. Bet jam teko nusileisti, kai komiteto nariai pareikalavo laikytis Statuto. Manau, kad nenoras svarstyti klausimo dėl PVM spaudai buvo bandymas vilkinti sprendimą, bet tam A.Valinskas neturi jokių galimybių", - LŽ aiškino parlamentinio IVPK vicepirmininkas Egidijus Klumbys.

Kito komiteto nario - mišriai Seimo narių grupei atstovaujančio tautininko Gintaro Songailos - manymu, PVM tarifo spaudai sumažinimo klausimas, rytoj ryte jį išnagrinėjus IVPK, gali atsidurti ir plenarinio posėdžio darbotvarkėje. "Aš jau prieš trejus metus buvau prieš šios lengvatos naikinimą. Tuo metu mes vos nepasiekėme pergalės, bet per 2008-ųjų pabaigoje vykusį naktinį balsavimą valdantieji perlaužė stuburą daugumai. Manau, dabar daugeliui tapo aišku, kad PVM lengvatos spaudai panaikinimas ne tik neatneša jokios naudos, bet ir yra žalingas", - tvirtino G.Songaila.

Sąmoningas žlugdymas?

Priešingos pozicijos besilaikanti Vyriausybė deklaruoja, kad pritaikius PVM lengvatą spaudai biudžetas dėl to prarastų apie 13 mln. litų. Smarkiai valdančiųjų poziciją ginantis Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) pirmininkas konservatorius Valentinas Stundys tvirtina, kad iš tiesų spauda ateinančiais metais bus remiama net labiau nei iki šiol - tik ne per PVM lengvatas, o per Spaudos rėmimo fondą (SRF), ir prikiša leidėjams nenorą prarasti pelno.

LA valdybos pirmininkas Z.Sadauskas tvirtina, kad, politikams sutikus PVM tarifą spaudai sumažinti iki 9 proc., atsiradusios šiokios tokios papildomos lėšos bus naudojamos leidinių kokybei gerinti, prenumeratos paslaugoms kurti, pasiekiamumui kaimo vietovėse didinti, leidykloms išsaugoti ir darbuotojų atlyginimams didinti. Ypač siekiama dabartiniame lygmenyje išlaikyti leidinių pardavimo kainas, nes jos iki šiol, lyginant su Latvija ir Estija, vis dar yra 22-25 proc. mažesnės.

"Seimo ŠMKK pirmininko V.Stundžio kalbos apie papildomą paramą spaudai per SRF ir leidėjų pelnus, nusėdančius vieno ar kito asmens kišenėje, mano manymu, rodo, kad žmogus arba nežino, ką kalba, arba iš tiesų yra užsimojęs per savo kadenciją sunaikinti nepriklausomą spaudą", - tvirtino Z.Sadauskas.

Dailininko, LŽS nario Vladimiro Beresniovo piešinys
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)