2020 m. vasario 29 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Būrėjos – geidžiamos patarėjos

Vėjūnė INYTĖ,

download (2) II_4.jpg

Naujausia kauniečių mada – rengti burtų vakarus. Scenos žvaigždės ir bičiulių kompanijos neįprastą pramogą renkasi vedamos smalsumo, verslininkai taip bando skatinti darbuotojus. Būrėjos sako, kad susibūrimuose būna net politikų žmonų. Šiomis dienomis rasti laisvą pranašautoją Kaune sunkoka. Daugumos jų darbo grafikas sudarytas kelioms savaitėms į priekį.

Ramusis Adventas – pats tinkamiausias metas burtis. Artėjant gamtos ir metų virsmui esą tiksliausiai galima išsiaiškinti, kas laukia ir ko saugotis.Tai nori sužinoti ir studentės, ir medikai, ir tautos išrinktųjų žmonos. Viename burtų vakarėlyje pavyko dalyvauti ir „Laikinosios sostinės” korespondentams.

Kūrė „Norų knygą”

„Sudėkime rankas virš žvakės. Pasisemkime energijos iš ugnies, susijunkime ir paprašykime aukštesniųjų jėgų skirti mums dėmesio”, – aplink stalą sėdinčioms keturioms merginoms liepė būrėja Marija.Taip prasidėjo uždaras burtų vakaras, kurį sau pasidovanojo kelios studentės.Pirmiausia būrėja merginoms surengė bendrą seansą. Visos mokėsi gaminti „Norų knygą”. Studentės iš anksto turėjo iš žurnalų išsikirptų nuotraukų – jose pavaizduoti daiktai ar vaizdai, apie kuriuos kiekviena svajoja.

Albumo lapo viduryje kiekviena turėjo įklijuoti savo atvaizdą. Aplink išdėlioti atsineštas iškarpas. Arčiausiai savęs klijuoti tai, ko labiausiai trokšta. Merginos klijavo gražių namų, automobilių iškarpas, vietų, kuriose norėtų pabuvoti, peizažus. Taip pat buvo naudojamos ir nuotraukos, vaizduojančios svajonių profesiją, sveikatą, net naminių gyvūnų fotografijos.

Būrėja apsiriko pati

„Jeigu svajojate apie meilę, klijuoti konkretaus vyro fotografijos negalima. Tai jau labiau susiję su juodąja magija. Geriau naudoti abstraktaus patrauklaus vyro atvaizdą ir mintyse suteikti jam konkrečių jums patinkančių charakterio, būdo savybių”, – mokė būrėja. Ji tikino, kad iš savo praktikos žino, jog nuoširdžiai tikint norai išsipildo. Tačiau perspėjo, kad svajoti reikia atsargiai ir prieš sau ištariant norą jį verta labai gerai apgalvoti.

„Pati sau dariausi „Norų knygą”. Pageidavau atkreipti į save visuomenės dėmesį. Tik vietoj savęs įklijavau man patikusios mažai žinomos aktorės atvaizdą. Netrukus ji ėmė vaidinti serialuose ir išgarsėjo”, – pasakojo būrėja.Gaminti „Norų knygą” Marija moko neatsitiktinai. Tai, pasirodo, naujausias ir labai madingas užsiėmimas. Sėkmės pritraukimo teorija yra susijusi su neurolingvistiniu programavimu, kuris padeda žmogui išsilaisvinti iš savo baimių ir išmokti galvoti pozityviai. Šis metodas atsirado praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje JAV.

Kortos atspindi pasąmonę?

Vėliau būrėja ištraukė Taro kortas. Kiekvienai iš merginų surengė individualų būrimo seansą, paprašydama pateikti po tris labiausiai rūpimus klausimus. „Sudėtingesniais burtais vakarėlių metu nesinaudoju. Nežinia, kaip jautriai kiekvienas iš susibūrimo dalyvių į juos reaguos.Vienas ramesnių ir paprastesnių, bet patikimų būrimo metodų yra kortos. Jos atspindi pasąmonę”, – tvirtino būrėja.

Ji neslėpė, kad kiekvienas žmogus pasąmonėje dažniausiai žino atsakymus į savo klausimus. Būrėjos užduotis leisti žmogui atskleisti savo intuiciją.Vakaro pabaigoje Marija jo dalyves vėl subūrė į ratą ir išmokė užkalbėjimo. „Ačiū visatai, kūrėjui, kad turiu pakankamai lėšų, užtenka valgio, kad supa mylimi žmonės. Kartokite tik teigiamus teiginius, nevartokite žodelio „ne”. Kartokite padėką kasdien”, – mokė būrėja.

Paaukojo po 50 litų

Vakaro pradžioje merginos jautėsi šiek tiek nejaukiai. Iš pradžių jos viena kitai tvirtino, kad susibūrimas – tik žaidimas. Tačiau vėliau tapo drąsesnės ir atviresnės. „Reikia prisipažinti – visos norime, kad sektųsi, siekiame meilės. Būrėja privertė pagalvoti, ko iš tikrųjų trokštame ir kaip to galime pasiekti”, – baigiantis vakarui sakė merginos. Už šį suvokimą ir linksmai praleistą laiką kiekviena studenčių paaukojo nemažus pinigus – po 50 litų.

Patinka ir verslininkams

Panašius pasilinksminimus rengia ne tik jaunos merginos. Daugiau nei 10 metų astrologija bei būrimais Taro kortomis savo salone užsiimanti kaunietė Zita pasakojo, kad privatūs vakarai su būrėjais tikrai labai išpopuliarėjo. „Akis į akį burtis salone ateina rimtų problemų turintys, atsakymus į savo asmeninius klausimus norintys sužinoti žmonės. Į vakarėlius mane kviečia linksminti kompanijos. Tai būna ir bičiulių, ir bendradarbių susibūrimai, dažniausiai vykstantys restoranuose”, – pasakojo būrėja Zita.

Būrėja sakė, kad įdomiausia buvo burti vienos kavinės lankytojams. Ją, siekdami pritraukti kuo daugiau žmonių, pasamdė užeigos savininkai, todėl klientai už būrėjos paslaugas nemokėjo. „Nors publika buvo labai spalvinga, įvairi, žmonės dažniausiai domėjosi santykių, meilės klausimais. Tiesa, pastaruoju metu dažniau teiraujasi, ar ateityje turės darbo, ar verta emigruoti”, – pasakojo Zita.

Būrė seimūnų žmonoms

20 metų įvairius būrimo būdus bei sapnus studijuojanti kaunietė Rita Banienė į burtų vakarus kviečiama nuolat. Moteris teigė, kad neretai ją samdo įvairios firmos. Darbdaviai tai daro norėdami, kad pavaldiniai geriau atsipalaiduotų, net pajustų šiokį tokį adrenalino antplūdį. Šventės dažniausiai vyksta pokylių salėse, į kurias kelioms valandoms pakviečiama būrėja.

Kaunietei yra tekę rengti burtų vakarą ir žinomoms scenos žvaigždėms, šventusioms Kalėdas uždarame naktiniame klube. Burtų vakarų pageidauja ir inžinieriai, ir įvairiausių kitų aukštojo mokslo reikalaujančių profesijų atstovai, besilinksminantys restoranuose. Pranašysčių nori išgirsti net medikų kompanijos. Tiesa, psichologų tokiuose susibūrimuose būrėja nesutiko.

Kartą R.Banienei teko dalyvauti ir vieno universiteto dėstytojų pasilinksminime, vykusiame aukštosios mokyklos salėje.„Įdomiausia buvo pabendrauti su Seimo narių bei žinomų verslininkų žmonomis. Vyrai burtis nepanoro. Nustebino tai, kad tautos išrinktųjų bei turtingųjų antrosios pusės pasirodė esančios neaikštingos, inteligentiškos”, – pasakojo R.Banienė.

Bažnyčios nuomonės nepaiso

Kaunietė įsitikinusi, kad pasinaudoti būrėjų paslaugomis nėra nieko smerktino. Moteris priminė, jog žmonės burdavosi nuo seniausių laikų. Stebėjo debesis, paukščius, paskerstų gyvulių žarnas ir iš to nusakydavo ateitį. „Katalikų bažnyčia būrėjas smerkia. Tačiau, mano manymu, tai geras būdas visai šeimai linksmai praleisti vakarą, susivienyti. Būrimai yra paremti senomis tradicijomis ir gilia simbolika”, – įsitikinusi kaunietė.

Būrėjos praktika užsiimanti moteris teigė, kad svarbiausia, jog ateitį nusakantis žmogus neįteigtų konkrečios gąsdinamos minties besiburiančiajam, neužprogramuotų jo sąmonės. „Mano užduotis žmogui parodytu kelis galimus kelius iš bet kokios situacijos”, – tvirtino kaunietė.

Sėkmę nešė ir pupos

R.Banienė priminė, kad lietuviai nuo seno turėjo už įvairias sritis atsakingus Burtonį, Sapnonį, Vaškonį ir kitus žynius. „Anksčiau žmonėms labiau rūpėjo buitiški klausimai, liečiantys derlių, gerovę, išgyvenimą. Todėl ir burdavosi prieinamomis priemonėmis – šiaudais, tvorų stulpų apkabinimu, į duris metamais batais, šunų lojimu”, – senuosius lietuvių prietarus priminė R.Banienė.

Kai kas senovės lietuvių būrimo priemonėmis naudojasi ir šiandien. „Teko bendrauti su vienu verslininku, kuris sprendimus priimdavo burdamas pupomis, ir jam tikrai sekėsi”, – tvirtino moteris. Pasak jos, vyras skirtingose kišenėse nešiodavosi porinį ir neporinį pupų skaičių. Dažnai jas sukeisdavo vietomis. Atėjus metui priimti verslo sprendimą, lyginis pupų skaičius simbolizuodavo gerą sandorį.

Prašo meilės gėrimų

Nuo seno priimta, kad Advento laikotarpiu iki Kalėdų dažniausiai buriasi moterys ir merginos. Geriausia diena meilės burtams, pasak R.Banienės, yra penktadienis, laikomas Veneros diena. Vyrams dažniausiai rūpi pinigai, verslas. Moterys domisi meilės, ištikimybės klausimais. Dailiosios lyties atstovės nesitenkina vien įprastais baltąja magija laikomais burtais.

„Pakvaišusios dėl meilės moterys nori sužinoti ir priemonių, kaip privilioti ir prie savęs sulaikyti vyrus”, – prisipažino R.Banienė.Informacijos apie tokius kerus yra. Todėl kelis būrėja išdavė.Pavyzdžiui, tikima, kad moteriai reikia pažastyje palaikyti obuolį ir duoti jį suvalgyti mylimajam. Taip pat vyrą galima pagirdyti gėrimu, kuriame mirko moters kojinė.„Tokie burtai nėra laužti iš piršto. Seniai žinome, kad pasirenkant antrąją pusę daug lemia uoslė, feromonai”, – sakė R.Banienė. Vis dėlto ji įspėjo, kad tokie kerai yra artimi juodajai magijai, todėl gali atsisukti prieš moterį.

Pinigus pranašautojams patiki aklai

Internete galima rasti ne vieną tinklalapį ar skelbimą, kuriame siūloma burti per atstumą. Būrėjos dažniausiai naudojasi interneto telefonijos tinklu „Skype”.Su viena buvusia kauniete, emigravusia į Airiją, pavyko susisiekti internetu. Vida prisistačiusi moteris teigė, kad remiantis vietiniais įstatymais verčiasi panašia į mūsų individualiąja veikla ir drąsiai skelbia savo banko rekvizitus. Ji pirmiausia prašo į sąskaitą pervesti 50 eurų (apie 175 litus) ir pageidavimus, kas rūpi. Nelygu būrimo trukmė, jos paslaugos gali kainuoti nuo 80 iki 150 eurų (apie 280 – 525 litų). Seansas internetu vyksta užsakovui patogiu metu.

„Tai, kad galima burti matant tik žmogaus nuotrauką ar bendraujant per atstumą, nieko nuostabaus. Seniai žinoma, kad būrėjos bendrauja su žmogaus fantomu. Modernios priemonės burti netrukdo”, – tvirtino būrėja. Norinčių pasinaudoti jos paslaugomis lietuvių nestinga. Žmonės, dažniausiai moterys, patikliai iš anksto perveda pinigus.

Burtai – placebas

Psichologė Nida Gruodienė:

„Didesnis susidomėjimas įvairiais burtais kyla tada, kai žmonės jaučiasi nesaugūs dėl savo pajamų, darbo, ateities. Kreipdamiesi į būrėjus jie nori išgirsti nuraminimą, kad viskas bus gerai, kad laukia šviesi ateitis. Burtais labiau tiki moterys, nes esame linkusios dažniau remtis ne logika, bet intuicija. Tačiau lankytis pas būrėjus moteris taip pat skatina ir nesaugumo jausmas. Juk esame pirmoji pažeidžiamiausia visuomenės grandis, nuolat besirūpinanti vaikų ateitimi, šeimos vienove ir gerove.

Būrėjos moterims – tarsi placebas. Išgirdusios geras prognozes, jos nurimsta. Tačiau po savaitės vėl apima neviltis ar net depresija. Vėl ieškoma greitos pagalbos. Susidaro uždaras ratas ir būrėjų paslaugų nuolat reikia. Nesakau, kad visos būrėjos yra blogos. Kai kurios, suvokiančios savo darbo etiką, duoda gerą meilės sau, optimizmo užtaisą. Tai jau panašu į psichologo darbą. Tačiau psichologas dar ir moko pažinti save, kaip eiti teisingu keliu, kaip spręsti savo problemas. Dirbti su savimi daugeliui sunku, todėl ir ieško lengvesnio būdo.”

Nuotraukoje: Buvusi  kaunietė žurnalistė, dabar būrėja Rita Banienė

                                           Modesto Patašiaus nuotr.
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)