Kaunas–Karužiškė. Gyvosios atminties ženklai, kuriuos pamatė ir LŽS narys V.Beresniovas

Dalia Poškienė, LUMA prezidentė

rugpj__tis_381_II.jpgŠiais metais minime kelių Lietuvos įvykių septyniasdešimtmetį: Rainių tragediją, Ablingos kaimo žūtį, Birželio 23 – iosios sukilimą.  Minėdami Laisvės gynėjų, didžiųjų netekčių metus XXVII knygos mėgėjų draugija, kuriai priklauso ir kauniečiai Lietuvos žurnalistų sąjungos nariai Vladimiras Beresniovas, Perpetua Dumšienė ir Ričardas Venckus, Lietuvos universitetų moterų asociacija kartu su Vinco Kudirkos viešaja biblioteka rengė išvažiuojamąją konferenciją Žemaičių žemėje.

Aplankyta Ablinga, kur šio memorialo išsaugojimu besirūpinantis buvęs kaunietis, aktyvus spaudos bendradarbis Antanas Sadeckas savo pasakojimu ir fotografijomis papildė mūsų įspūdžius. Ablingoje vos kelios sodybos telikę, bet iškilę koplytstulpiai, su žmonių kančios ir siaubo vaizdais…

Rainiuose aplankėme Kančios koplyčią, sušaudymo vietą. Tylos minute pagerbdami čia žuvusiuosius, palydėjome Lidijos Gomolickaitės – Grudzinskaitės atliekamais fleitos garsais. Aplankėme Varnių katedrą, Žemaičių Vyskupystės muziejų.

rugpj__tis_397__II.jpgSvarbiausias kelionės tikslas – Tautos dienos minėjimas, kuris jau keleri metai rengiamas ant Medvėgalio kalno. Jį organizuoja gimtojon Karužiškėn sugrįžusi Snieguolė Jurskytė. Iš čia, iš Karužiškės, sukrovęs mantą, susodinęs mažamečius vaikus pasitraukė karininkas, prof. Alfonsas Jurskis su šeima. Šiemet minint Lietuvos radijo 85 – metį priminta, kad  Alfonsas Jurskis buvo vienu pirmųjų jos įkūrėjų, viršininku. Šventas mišias laikė kun. Saulius Bytautas. Pagrindinį pranešimą, jau Karužiškės Dvaro sodyboje – galerijoje skaitė Dominykas Akstinas. Vilma Urniežiūtė skaitė ištraukas iš Alfonso Jurskio dienoraščio „Sudie, tėvyne, priešo pavergtoji“ .

Šeiminkų  Domo Akstino ir Snieguolės Jurskytės rūpesčiu parengtos ekspozicijos byloja apie kadaise garsią Jurskių, Bytautų giminę. Čia gausiai susirinkę žemiečiai, svečiai iš Kauno, Vilniaus, Marijampolės paminėjo ir „Ąžuolų dailininkę“ Gražiną Didelytę. Apžiūrint dailininkės darbų parodą „Sibiro suvenyras“, dalyvavo G.Didelytės kūrybos ir palikimo puoselėtojas, knygų sudarytojas Vygandas Čaplikas. Tenai susipažinome ir su Lietuvos dailininkų ir žurnalistų sąjungų nario, kauniečių senjorų klubo MES pirmininko, dailininko Vladimiro Beresniovo parengta paroda – knygų iliustracijos gamtos tematika. Jis pats dalyvavo išvykoje ir pristatė savo ekspoziciją.

rugpj__tis_264_II.jpgToje oazėje tarp šimtamečių ąžuolų, samanotų karklų ir liepų tądien buvo pasodinta ir mūsų liepaitė, kurią skyrėme Onos Jurskienės atminimui. Prieš trejus metus, kai lankėmės Tautos dienoje, pasodinome raudonlapį ąžuolą, dabar stipriai besistiepiantį ties paminkliniu akmeniu. Iš buvusių trobesių pamatų sukrauti aukurai, plevėsuoja trispalvė… Gyvais prisiminimais dvelkia čia gyvenusių žmonių darbai, tarnystė Lietuvai… 

Nuotraukose: Vaizdai iš įsimintinų Žemaičių žemės vietų, kur buvo surengta išvažiuojamoji konferencija, skirta Lietuvos istoriniams įvykiams

                                                                Dalios Poškienės nuotr.

Panašūs straipsniai