2021 m. balandžio 12 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Birutė Garbaravičienė. Apie šaknis ir viršūnėles

Žurnalas IQ

B.Garbaravi__en___II.jpgLietuva. XXI amžius, antrojo dešimtmečio pradžia. Vilnius. Sinagoga ir užrašas ant jos - „Juden raus“. Neįtikėtina, bet akivaizdu. Ši demokratinę valstybę ir jos piliečius žeminanti teplionė atsirado po Kovo 11-osios neva patriotinių eitynių, kurioje dalyvavo radikalieji skustagalviai, net Seimo narys Kazimieras Uoka ir kiti, pasak tautininko Gintaro Songailos, žmonės „šviesiais veidais“.

 Laimei, šįkart politinis elitas išdrįso reaguoti nelaukdamas visuomenės reakcijos: premjeras A.Kubilius pareiškė, kad radikalų eitynės diskredituoja tikrus patriotus. TS-LKD taryba irgi reagavo nedviprasmiškai, nors jos patriarchui Vytautui Landsbergiui ir teko išklausyti G.Songailos išvedžiojimų apie Lietuvą lietuviams ir radikalizmą kaip esminį prisirišimą prie savo tautinių šaknų. Net lotynų kalbos pamokėlės sulaukti: mat radikalas, pasak išmaniojo seimūno, lotyniškai reiškia šakninis. Ką gi, politikos terminų žodynas turbūt pasipildys lietuvišku naujadaru „šakniniai“. Tačiau, kad ir kaip Lietuvos lietuviams partiniai šalininkai vaidintų esą arčiausiai tautos šaknų, nuo šiol privalės vadovautis TS-LKD tarybos rekomendacija partijos nariams nedalyvauti dviprasmiškuose renginiuose, kurie savo ksenofobiniu turiniu kompromituotų Lietuvą, partiją ar patį patriotizmą.

Prisimenant liūdnai pagarsėjusius vieno leidinio karikatūras ir ksenofobinius išpuolius, į kuriuos prieš šešerius metus nereagavo bemaž nė vienas politinio teatro aktorius ir net bedantė žurnalistų ir leidėjų etikos komisija, beveik išteisinusi purvinų paskvilių autorių ir sumanytoją, šiandieninė politikų reakcija turėtų nuteikti optimistiškiau. Bet ar yra pagrindo optimizmui, kai viešojoje erdvėje vis labiau ryškėja netolerancijos ženklai, kai bujoja antisemitizmas anoniminiuose komentaruose, išduodančiuose mūsų visuomenės ligų simptomus.

Dar taip neseniai džiaugėmės stiprėjančiais kaimyniškais santykiais su Lenkija, o dabar tų pačių „šakninių“ postringavimai (o gal ir gerai apgalvoti veiksmai) tampa gilesniu pleištu, provokuojančiu vis sudėtingesnį susikalbėjimą. Frontininkas mažybine pavarde vadinamas Paleckiukas gali džiaugtis, kaip sėkmingai ant jo pasigailėtinos propagandos pilama radikali į tautines šaknis įsikibusiųjų retorika. Ir ne tik jis...

Profesorius Šarūnas Liekis po savo akademinių svarstymų apie tarpukario Lietuvos ir Lenkijos santykius sulaukė įnirtingo vadinamųjų „šakninių“ puolimo ir net kai kurių garbių Nepriklausomybės akto signatarų pasmerkimo. Apie jokią civilizuotą diskusiją kalbos nebuvo. Tad kas gi išties vyksta mūsų viešojoje erdvėje, kam naudinga Lietuvos veidą matyti iškreiptą radikalių ir ksenofobiškų grimasų? Kam bus gera, kai toje radikalų išsvajotoje Lietuvoje lietuviams teliks giminės arba susipykę? Kodėl prieš dešimtmetį tikėję atviros visuomenės vizija, vis labiau grimztame į radikalizmo liūną ir vertybių krizę? Negi per dvi dešimtis metų, jau galėdami išdidžiai save vadinti ES europiečiais neišmokome civilizuotai diskutuoti ne ad hominem argumentais, o faktų, idėjų pasikeitimo, gebėjimo išgirsti kitą ir kitokį kalba? Kada paskutinį sykį viešojoje erdvėje, TV ekranuose ar kitur girdėjote ne apsišaudymą iš priešiškų barikadų, o pokalbį skirtingai mąstančių, bet gerbiančių vienas kito kitoniškumą pašnekovų?

Spjaudymasis įžeidimais, etikečių lipdymas, arogancija ir nevisavertiškumo kompleksai labai jau dažni mūsų viešųjų kalbėtojų palydovai. Šiomis dienomis, kai stichinės nelaimės ištikti japonai, be panikos, susitelkę rimtyje bando įveikti katastrofos pasekmes, pagalvoju, kaip elgtumės mes Lietuvoje? Ypač tie, kurie nori ką nors išvaryti arba neįsileisti, kurie vis dar gyvena aukos sindromo pelėsiuose, pamiršdami, kad aukomis šiandien tampame mes patys savo trumparegišku elgesiu, o ne dėl to, kad istorijos skersvėjai ne kartą siaubė Lietuvą ir jos piliečius – ne tik lietuvius, bet ir žydus, ir lenkus, ir rusus.

Šiuo metu Lietuvoje šurmuliuojančio politinio turgaus įkarštyje, matuojantis merų krėslus, užmarštin nukeliavo toks „kuklus“ akibrokštas: savivaldos rinkimuose su šūkiu „Be žydrų, raudonų ir be taboro čigonų“ dalyvavę jaunalietuviai Kauno taryboje gavo net keturias vietas. Už juos balsavo beveik septyni procentai balsavusiųjų. Konservatyvusis dešiniųjų Kaunas dar niekad tiek pasitikėjimo balsų nedavė šįkart miesto šerifu nutarusiam būti ekscentriškajam Stanislovui Buškevičiui, nors jam politiniame turguje vertybės vertos tiek, kiek vicemero kėdė, nesvarbu, kad joje sėdėdamas jis labiau rūpinasi savo šou nei miesto reikalais. Bet ne šis personažas svarbus, o visuomenė, kuriai jau minėtasis rinkimų šūkis ne tik, kad neužkliuvo, bet ir paskatino balsuoti.

Nežinia, kiek partijos kolegų pagrūmojimai padės nuosekliai TS-LKD diskredituojančiam „šakniniui“ G.Songailai, bet kur kas keisčiau bus matyti vienoje frakcijoje Seime šalia K.Uokos atsidūrusį perbėgėlį Roką Žilinską. Juokinga, jei ne graudu. Štai jums ir vertybės su visomis šaknimis. Posėdis tęsiasi, ponai prisiekusieji.

Išnaša: Politikos terminų žodynas turbūt pasipildys lietuvišku naujadaru „šakniniai“.

 
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)