2020 m. vasario 24 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

ŠVIESUVA: MOKSLAS, ŠVIETIMAS, MENAS, VERSLAS, KULTŪRA

Perpetua Dumšienė

Perpetua_II.JPGPublikaciją apie „Šviesuvą” reikia pradėti nuo to iškilmingo momento, kai jos veikla buvo pagerbta Kauno Rotušėje. Savaime suprantama, kad toks pagerbimas galimas tik ką nors rimto nuveikus. Tad šis pristatymas  tebus kaip „Šviesuvos” vizitinė kortelė. ROTUŠĖJE pagerbta švietėjiška veikla žmonių, kurie ir yra dabartinių laikų elitas

2010 metų pabaigoje renginys Rotušėje sukvietė visus „Šviesuvos” asociacijos lektorius, bendradarbius, spaudos atstovus. Tai buvo panašaus lygio renginys, kaip pagal protokolą sutinkami patys žymiausi svečiai. Kuo nusipelnė šie žmonės, susibūrę į „Šviesuvą”? Kalbėjusieji pristato veiklą: per dvejus metus surengta 90 švietėjiškų ( nemokamų ) renginių.

Planuojama, kad naujaisiais mokslo metais ( 2010 – 2011 ) 90 švietėjiškų mokslo populiarinimo renginių visuomenei -- suaugusiems ir vaikams -- bus surengta jau per vienerius mokslo metus. Didžiojoje salėje, kurioje vyko šventė, kalbas pasakė iškiliausi šalies akademikai, profesoriai, gydytojai, miesto bei mokyklų vadovai, menininkai. Visi jie - „Šviesuvos“ talkinininkai, be kurių asociacijos švietėjiška veikla būtų neįmanoma. Kalbėjo šios šventės iniciatorius Rotušės ceremonmeisteris Kęstutis Ignatavičius, asociacijos prezidentas Algimantas Astrauskas, asociacijos Tarybos nariai -- akademikas Jurgis Brėdikis, akademikas Ramutis Bancevičius, profesoriai Palmira Jucevičienė, Aleksandras Kriščiūnas, Maestro režisierius Gintas Žilys, režisierė Hana Šumilaitė ir kiti. Akademikas Jurgis Brėdikis surengė vaizdingą „Šviesuvos“ veiklos pristatymą su multimedija.

Buvo eksponuojama įspūdinga asociacijos veiklos fotogalerija. Tikrą iškilmių nuotaiką sukūrė puikus koncertas. Salėje su nuostabia akustika renginio dalyvius džiugino Rotušės styginių kvartetas (P.Grigas, A.Šlapikas, D.Šlapikienė, A.Janonis) ir Kauno Muzikinio teatro solistai. Burmistro menėje vyko brifingas žurnalistams, vėliau - foto sesija. Drįsčiau tvirtinti, kad šį kartą Rotušėje susirinko tikrasis XXI amžiaus Lietuvos elitas.

 

Kas yra asociacija „ŠVIESUVA“?

Pradėkime nuo pirmojo neilgos istorijos įvykio. 2009-ųjų sausio 7 d. įvyko pirmasis iniciatyvinės grupės susitikimas. Jame dalyvavo Lietuvos mokslų akademijos (LMA) fondo „Mokslas ir visuomenė“ Valdybos pirmininkas akademikas Jurgis Brėdikis, A.Astrausko firmos „Pirmas žingsnis“ savininkas ir direktorius Algimantas Astrauskas ir projektų vadovė dr. Valentina Šereikienė. Nuspręsta steigti organizaciją, kuri skleistų visuomenei aktualias mokslo populiarinimo žinias.

Netrukus į asociacijos kūrimo veiklą pakviesti įvairių sričių mokslininkai, aukštųjų mokyklų dėstytojai, pedagogai, medikai, inžinieriai, ekonomistai, menininkai, politologai, verslininkai. Prie A.Astrausko firmos „Pirmas žingsnis“ prisijungė Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Kauno valstybinis muzikinis teatras, Kauno sakralinės muzikos mokykla, kultūros, meno saviveiklos kolektyvai, Kauno regiono mokyklos, vaikų globos namai, kūrybinės bei nevyriausybinės organizacijos, neįgaliųjų organizacijos. Renginiai – paskaitos, susitikimai, diskusijos, koncertai – vyksta kas savaitę. Visi renginiai nemokami. „Šviesuvos” veikla tapo tokia daugiašakė, kad norint ją apžvelgti pirmiausia reikia bent kiek suklasifikuoti.

 

Visų pirma – tai socialinė veikla, labiausiai skirta žmonių sveikatinimo darbams. Paskaitos, praktiniai užsiėmimai skiriami neįgaliems žmonėms, vyresnio amžiaus gyventojams, vaikų namų auklėtiniams. A.Astrausko firmos „Pirmas žingsnis“ patalpose, kur vyksta renginiai, neįgalūs žmonės jaučiasi patogiai – įrengti specialūs įvažiavimai, liftas. Rateliais judantiems žmonėms patogu patekti į konferencijų salę, jei reikia – į specialistų kabinetus, ortopedijos gaminių parduotuvę. Paprastai renginys yra taip tvarkomas, kad jame būtų mokslo populiarus pranešimas sveikatos tema, o po to praktinė dalis, -- sudaromos sąlygos pasitikrinti sveikatą, žmones priima profesionalus gydytojas ortopedas traumotologas, geranoriškai išklauso nusiskundimus, susijusius su kelių, nugaros, pėdos ir kt. skausmais. Šalia esančioje parduotuvėje svečiams sudaromos sąlygos įsigyti reikalingą gaminį ar priemonę, kuri palengvina judėjimo laisvę.

Su neįgaliais vaikais "Šviesuvos" Vaikų universitete dirbama labai išradingai. Tikrinama ne tik jų sveikata, bet ir rengiamos taip vadinamos Mokslo dienos. Mokslo dienose mokiniams buvo pateikiama šiuolaikinio mokslo samprata, stiprinama vertybinė gyvenimo pozicija, noras siekti mokslo, profesijos, nors neįgalumas tuos siekius ir apsunkina. Paskaitų temos: technika, medicina, kultūra, tradicijos, šventės, menas, muzika. Neįgaliems vaikams reikia ir kuo daugiau gyvenimo džiaugsmo, įvairovės. Išradingi mokslininkai tuo moka pasirūpinti: gamtininkai Antanas Slučka ir Regina Slučkienė atsivežė visą savo gyvąjį kampelį, paskaitą apie robotus skaitė akademikas Ramutis Bansevičius, teatralizuotą paskaitą parengė dr. Birutė Sinkutė. Šiame projekte ypač daug dėmesio buvo skiriama sveikatai, sveiko gyvenimo būdo populiarinimui,. Jis tik iš dalies paremtas Sveikatos apsaugos ministerijos - tikras daugybės žmonių - medikų, lektorių, pedagogų, vadovų - gerumo ir pasiaukojamo darbo - įrodymas.

Švietėjiška veikla. Pagrindiniai jos tikslai -- aktyviai prisidėti formuojant žmonių pasaulėžiūrą. Tuo tikslu organizuoti aktualius ir originalius pažintinius mokslo populiarinimo renginius. Ir vyresniems žmonėms, ir moksleiviams. Pasiekti, kad į šiuos darbus įsitrauktų mokslo akademinė bendruomenė, studentų mokslinės draugijos. Tikimasi, kad tokia veikla padės visuomenei orientuotis informacijos (mokslo, sveikatingumo, kultūros ir kt. sričių) sraute bei ugdyti gebėjimą skirti tikrąsias vertybes nuo pseudožinių.

Pateikime tokių užsiėmimų keletą pavyzdžių. Tai paskaitų ciklas „Holistinis požiūris į sveikatą“, kuruojamas profesorius habil. dr. Leonardo Lukoševičius. Ugdant sveiką gyvenseną, parengtas paskaitų ciklas apie mitybą įvairiais amžiaus tarpsniais, dietas, onkologinių ligų prevenciją ir sveiką maistą, imuninės sistemos stiprinimą, fizinį aktyvumą, praktinę psichologiją ir kt. Paskaitas skaito Lietuvos kūno kultūros akademijos (LKKA) rektorius prof. habil. dr. Albertas Skurvydas, Kauno medicinos universiteto (KMU) Reabilitacijos klinikos vadovas prof. habil. dr. Aleksandras Kriščiūnas, Kauno tautinės kultūros centro lektorius Aleksandras Žarskus, Valstybės ir savivaldybių tarnautojų centro „Dainava“ direktorius psichologas psichoterapeutas Zenonas Streikus ir kt. Paskaitų ciklas „Tradicinė Rytų medicina“, jį kuruoja akademikas Jurgis Brėdikis. Klausytojams pageidaujant, parengtas paskaitų apie tradicinę Rytų mediciną kursas. Dėstytojai: akademikas Kauno medicinos universiteto ( KMU) profesorius emeritas J.Brėdikis, KMU profesorius habil. dr. A.Kriščiūnas, Europos tradicinės kinų medicinos asociacijos valdybos narys Vilniaus universiteto doktorantas V.Naumavičius, KMU Reabilitacijos klinikos doktorantas D.Butvilas, gydytoja refleksoterapeutė S.Vaičiūnienė, ajurvedos ir tradicinės kinų medicinos žinovė LVA docentė dr. D.Sekmokienė, sporto medicinos gydytoja A.Davydavičienė, Lietuvos jogos asociacijos pirmininkas V.Zabulėnas ir kt.

 

Šviesuva“ taip pat yra suaugusiųjų ir jaunimo profesionalių bei saviveiklininkų meno kolektyvų pasirodymų arena. Paskaitas ir edukacijos renginius lydi meno kolektyvų pasirodymai. „Šviesuvos“ Vaikų universitetas turi specialią programą. Jame dalyvauja viduriniųjų ar vyresniųjų klasių mokiniai. „Šviesuvos“ Vaikų universiteto“ paskaitų temos įvairios: technika, mechatronika, fizika, gamtos pažinimas, naujausios mokslo sritys. Atskirais laikotarpiais vykdomi šiek tiek skirtingi projektai. 2010 metais užsiėmimai vyko specializuotai auditorijai – Apuolės vaikų namų auklėtiniams. Tai vaikai, kurie sunkiau bendrauja, jiems sunku judėti. Projekto tikslinė grupė: Kauno specialiosios internatinės mokyklos vaikai su fizine negalia ir Kauno Veršvų mokyklos specialiųjų poreikių vaikai. Moksleiviai specialiais autobusais atvežami į A.Astrausko firmą „Pirmas žingsnis“, kur vyksta užsiėmimai, vietoje yra maitinami. Vyksta psichologo, ergoterapeutų, kineziterapeutų užsiėmimai. Mokiniams pateikiama šiuolaikinio mokslo samprata, stiprinama gyvenimo pozicija, noras siekti mokslo, profesijos. Į projektą įsijungė visuomeniniais pagrindais gausus būrys lektorių – jų tarpe akad. R. Bancevičius, bitininkas P.Karosas, dr. B.Sinkutė ir kt. Taip pat projekte dirbo medikai specialistai: kineziterapeutė M.Senkutė, Kauno kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto vadovai, lektoriai ir studentai, Vytis Zabulėnas ir jogos isstruktoriai.

 

Organizacija stiprėja. Asociacija „Šviesuva“ -- visuomeninė organizacija, vienijanti įvairių sričių lektorius: mokslininkus, universitetų ir kitų aukštųjų mokyklų dėstytojus, pedagogus, medikus, inžinierius, ekonomistus, menininkus, politologus, verslininkus. Asociacijos kūrybinį branduolį sudaro žymūs mokslininkai, verslininkai, švietimo ir kultūros veikėjai: akad. J. Brėdikis, prof.. P. Jucevičienė, prof. R.Jucevičius, prof. A. Kriščiūnas, prof. L. Lukoševičius, lektorius A. Žarskus, Kauno ceremonmeisteris K. Ignatavičius, prof. A. Skurvydas, akad. R. Bansevičius, prof. habil. dr. R. Karazija, režisierius G. Žilys, režisierė H. Šumilaitė, dr.B.Sinkutė, Jūratė ir Česlovas Norvaišos, inžinierius T. Laucevičius, prof. H. Pauža, prof. N. Paužienė, ir kiti. Asociacijos veiklą šiandien remia 17 informacinių rėmėjų. Pirmais ir nuolatiniais rėmėjais tapo informacinis portalas www.kamane.lt ir dienraštis „Kauno diena“, netrukus prisijungė kiti. Svarbi Lietuvos Mokslo tarybos parama. Veikloje dalyvauja Kauno Valstybinis Muzikinis teatras, Kauno Sakralinė muzikos mokykla, Kauno miesto ir Kauno rajono profesionalūs ir meno saviveiklos kolektyvai, atskiri atlikėjai, Kauno mokyklos, vaikų globos namai, kūrybinės bei nevyriausybinės organizacijos, neįgaliųjų organizacijos, akademinė visuomenė. Tam tikra renginių rūšis yra respublikinės mokslinės - praktinės konferencijos. Jų tikslas - propaguoti palankias verslo, mokslo ir studijų bendradarbiavimo galimybes. Maždaug kartą per mėnesį kviečiama šalies visuomenė išgirsti mokslo naujienas ir susipažinti su įvairių sričių specialistais. Konferencijose pranešimus skaito mokslininkai ekspertai., organizuojamos prezentacijos, teikiama dalomoji metodinė medžiaga. Pasirinktos populiarios, visuomenei aktualios konferencijų temos, orientuotos į aktualias sveikatos bei asmenybės ugdymo problemas. Jau iš konferencijos pavadinimo galima spręsti apie jos aktualumą: Modernioji psichologija: pasiekimai, naujovės, tendencijos - ar privalome nuolat tobulėti?; Pagalba asmenims su negalia: realybė, problemos, galimybės.

..............

Didžiulis asociacijos laimėjimas -- tai beveik visų Kauno apskrities švietimo ir vaikų globos įstaigų įtraukimas į asociacijos veiklą. „Šviesuvos“ veikla jau yra gerai žinoma ir vertinama švietimo bei globos įstaigų vadovų, Kauno m. švietimo skyriaus vadovų. Be abejo, didelę įtaką tam turi labai aktyvi akademiko Jurgio Brėdikio švietėjiška bei organizacinė veikla, o taip pat tai, kad prof. habil. dr. Palmira Jucevičienė ir prof. habil. dr. Robertas Jucevičius taip pat labai aktyviai remia asociacijos veiklą, konsultuoja, įtraukia savo vadovaujamų Kauno technologijos universiteto ( KTU ) Edukologijos instituto ir KTU Verslo ir Vadybos instituto mokslininkų pajėgas.

 

Renginiuose žmonių pilna salė, todėl, kad visi klausytojai, o ypač – neįgalieji - randa „Šviesuvos“ renginiuose ne tik žinias, jie kalba, kad čia jauku, „šilta, jie čia randa dvasinės paguodos, supratimo. Dalyvaudami puikiuose koncertuose ir paskaitose, visi „Šviesuvos“ renginių lankytojai sakosi įgyjantys tam tikros stiprybės, ramybės: o tai, kaip pažymėjo psichologas Z. Streikus, šiandien, sunkmečio laikotarpiu - yra pats svarbiausias dalykas; suteikti žmonėms stiprybės ištverti visus sunkumus bei negandas.

 

Laikmečio uždaviniai: AR ŠVIETIMAS IŠGELBĖS?

 

„Šviesuva” atsidaro tada, kai Lietuvos visuomenė prašyte prašėsi pokyčių. Verkiant reikėjo ryškesnio pilietiškumo, bet žmonių, atskirų profesijų sluoksniuose sukauptos vertingos žinios, energija niekaip negalėjo prasiveržti pro įvairius tikrus ar dirbtinius barjerus. Reikėjo tam ir plačiai mąstančių, įtakingų, išsilavinusių asmenybių, tam tikro praktinio idealizmo. Tokie žmonės atsirado, jie sugebėjo įžvelgti giluminius visuomenės raidos procesus.

Asociacija savo švietėjiška veikla siekia padėti labiausiai pažeidžiamoms visuomenių grupėms įveikti globalios krizės padarinius. Galbūt švietėjiški mokslo ir meno renginiai nėra patys novatoriškiausi krizės įveikimo būdai, tačiau asociacijos veiklos patirtis byloja, kad „ne vien duona žmogus gyvas“, kad krizės prispaustiems žmonėms reikalinga žinoti, kad jų gyvenimai kam nors rūpi. Buvo atlikti tyrimai, kurie rodo, kad žmonėms yra reikalingos švietėjiškos paskaitos, juos domina mokslo pasiekimai Lietuvoje ir užsienyje. Žmonės nori bendrauti, išgirsti mokslo naujienas, tačiau tuo pat metu pageidaujama, kad žinios turėtų būti daugiau taikomojo pobūdžio, padėti žmonėms išgyventi sunkmetį, prisitaikyti prie sunkmečio problemų. Ypač pageidaujami mokslo renginiai medicinos tematika. Jaunimas ir moksleivija labiau domisi ateities profesijomis, ieško galimybių saviugdai, savirealizacijai.

 

Geros kokybės mokslo populiarinimo renginių visuomenei labai trūksta. Tai kodėl mokslo populiarinimas yra gerokai apleista sritis? Tam yra nemažai priežasčių. Viena jų -- mokslo ir studijų institucijose niekas nebereikalauja, kad mokslininkai ir dėstytojai dirbtų mokslo populiarinimo darbą, apsiribojama tik reikalavimais dėl mokslinių darbų publikavimo. Vyresni dar puikiai atsimena, kad anksčiau mokslo populiarinimas buvo labai svarbi valstybinių mokslo ir studijų institucijų bei mokslo draugijų veiklos sritis. Šiuo metu mokslo draugijų mokslo populiarinimo veikla taip pat nėra skatinama. Kita medalio pusė ta, kad mokslo lyderiai skiria labai daug laiko mokslui, kaip kad projektų rašymas, laboratorijos valdymas bei papildomos pareigos. Taigi, jie net ir pilnai suvokdami mokslo populiarinimo svarbą, jam neturi laiko. Visgi Šviesuva” ledus jau pralaužė, ji padeda visuomenei susitikti su mokslininku, informacija pateikiama visuomenei patraukliu būdu.

Veikla buvo pradėta vystyti laipsniškai ir labai išmintingai. Pradiniame etape renginiai buvo pažintiniai + pramoginiai + sveikatinimo. Tai padėjo: „Šviesuva” tapo žinoma ir populiari. Vėliau bus galima renginius labiau diferencijuoti, dėmesį skiriant įvairioms gyventojų grupėms, pagal amžių ir interesus. Patirtis rodo, kad ypač pageidaujami medicininiai švietėjiški renginiai bei paskaitos, paskaitų ciklai plačiajai visuomenei, o taip pat specializuoti renginiai įvairių profesijų atstovams. „Šviesuva” tampa ta susibūrimų vieta, kur susitinka gydytojai ir jų pacientai, socialiniai darbuotojai ir neįgaliųjų organizacijų atstovai. Šiuolaikinėje visuomenėje, kuomet „kairė dažnai nežino, ką daro kairė“, trūksta įvairių organizacijų tarpusavio susiderinimo ir informacijos, asociacijos renginiai suburia įvairias socialines grupes su tikslu pagerinti socialinę padėtį šalyje, padėti rasti kontaktus.

 

„ŠVIESUVOS” KŪRĖJAI – NEEILINĖS ASMENYBĖS

Net ir dabar, kai matome ką „Šviesuva” jau yra nuveikusi, sunku patikėti, kad ji galėjo atsirasti tada, kai, regis, tam nebuvo jokių realių galimybių. Tos šviesos kibirkštys įsižiebė, kai likimas suvedė dvi neeilines asmenybes – akademiką, buvusį ambasadorių Jurgį Brėdikį ir žinomą verslininką, ortopedijos gaminių įmonės „Pirmas žingsnis” savininką, garsų ir savo pilietine veikla Algimantą Astrauską. Skaitytojams tikrai bus įdomu apie šiuos žmones, jų darbus, vertybes, kurios jiems svarbios, sužinoti plačiau.

 

Asociacijos „Šviesuva“ Tarybos pirmininkas akademikas Jurgis Brėdikis „Švietimo veiklos tikslas yra ne vien žinios, o per žinias siekimas, kad kuo šviesesni būtų mūsų žmonės, kad kuo daugiau būtų šviesuolių – tada mūsų miestuose ir miesteliuose bus šviesiau, geriau gyventi.“ Akademikas Jurgis Brėdikis – išskirtinė asmenybė, kardiochirurgas, žinomas ir už Lietuvos ribų. kaip širdies ritmo sutrikimų chirurginio gydymo vienas pradininkų. Kauno medicinos universiteto profesorius emeritas, Lietuvos mokslų akademijos (LMA) NARYS, LMA paramos ir labdaros fondo „Mokslas ir visuomenė“ pirmininkas. Lietuvos nusipelnęs gydytojas, Lietuvos nusipelnęs mokslo veikėjas, 63 išradimų, apie 1000 publikacijų, 13 monografijų ir vadovėlių, trijų beletristikos knygų autorius, diplomatas. 1993 - 1994 metais vadovavo Lietuvos sveikatos ministerijai, 1995 - 1998 metais buvo ambasadorius Čekijos, Turkijos ir Vengrijos respublikose. Ypač reikšminga asociacijos Tarybos pirminininko akademiko Jurgio Brėdikio veikla: jis ne tik dalyvauja visuose asociacijos strategavimo bei plėtros veiklose, bet skaitė nemažai paskaitų, pritraukiančių sausakimšas sales klausytojų. Akademikas J. Brėdikis iniciavo „Tradicinės Rytų medicinos“ ciklo paskaitų skaitymą įvairiose Lietuvos vietovėse, o šiuo metu ir „Šviesuvos” renginiuose. Tad galima sakyti, kad jo dėka buvo pasukta demokratine kryptimi -- ne supriešinti alternatyviąją mediciną su oficialiąja, o integruoti į moderniąją mediciną, papildant ją veiksmingais gydymo būdais. Akademiko įsitikinimu, asociacijos atsiradimas - Dievo dovana Lietuvai. Akademikas skiria visas savo jėgas organizacijos veiklai plėsti.

 

Asociacijos „Šviesuva“ prezidentas Algimantas Astrauskas Mėgstamas posakis: „Kuo atėjai į pasaulį – tai Dievo dovana tau, kuo išeisi – tai tavo dovana Dievui“ „Ėmęsi švietimo idėjos, radome bendraminčių ir pavyko suburti žinomus mokslo, švietimo bei kultūros veikėjus. Taip mūsų siekiai tapo plačia suaugusiųjų ir vaikų lavinimo bei ugdymo programa. Žinios yra galinga priemonė siekiant, kad žmogus taptų asmenybe. Šis tapsmas, kuriame stipriai dominuoja švietimas, – sudėtingas procesas, jis gyvenimo eigoje turėtų būti nenutrūkstamas. Tam ir „Šviesuva“ – jau turinti savo poziciją žinių visuomenės ugdymo bei gyvenimo vertybių puoselėjimo darbe. Malonu, kad bendravimas su daugeliu organizacijų, tarp jų – ir vienijančių negalios paliestus žmones, yra lygiaverčių partnerių ir kolegų bendradarbiavimas. Tikiuosi, netolimoje ateityje „Šviesuva“ turės dar daugiau bendraminčių, taip pat ir už Lietuvos ribų”. Algimantas Astrauskas, galima sakyti, yra renesansiška asmenybė, sugebanti savyje suderinti daugybę veiklos sričių, ir visus darbus atlikti gerai, ir kažkaip lengvai bei grakščiai. Tad ir pradėkime tas tiesiogines ir pilietines pareigas bent jau išvardinti. Astrauskas yra: A.Astrausko firmos „Pirmas žingsnis“ savininkas/direktorius, VšĮ „A.Astrausko ortopedijos amato muziejus“ savininkas/direktorius, VšĮ „Pagrindinis ortopedijos servisas“ savininkas, UAB „Apiterapijos centras“ generalinis direktorius. Asociacijos „Šviesuva“ veikla ir jos pagrindinio rėmėjo Algimanto Astrausko indėlis yra gerai vertinamas verslo aplinkoje. Visuomenė pastebėjo jo sugebėjimus ir jie buvo pažymėti: 2009 m.- laimėjo Kauno pramonės, verslo ir amatų rūmų nominaciją „Už svarų indėlį visuomenei, žinių visuomenės kūrimą“; 2010 m. nominuotas Lietuvos Nacionalinio verslo apdovanojimui kaip „Bendruomeniškiausios įmonės vadovas. " -- "Už nuosekliai plėtojamą partnerystę su vietos bendruomene". Algimantas Astrauskas labai aktyviai dalyvauja ir savo profesijos krypties organizacijose, jis yra: Lietuvos kineziterapeutų draugijos bei draugijos „Artritas“ Aukštaitijos skyriaus garbės narys, Tarptautinės ortopedų protezuotojų asociacijos narys, „Neįgaliųjų techninės pagalbos priemonės ir TK 64 ergonomika“ narys, CEN/TC 293 Neįgaliųjų techninės pagalbos priemonės darbo grupės techninis ekspertas. Pats ilgą laiką sėkmingai užsiiminėjęs regbio sportu, dabar aktyvus sporto rėmėjas. Jo pilietinius darbus yra įvairiai pagerbę ir Kauno, ir jo gimtojo Deltuvos krašto savivaldos organizacijos. Žmonės kalba, kad šis žmogus yra tikras Mokytojas ir Švietėjas. Kai matome kokie įtakingi žmonės kūrė „Šviesuvą”, tai galime suprasti, kodėl jie taip greit sulaukė pasekėjų ir talkininkų.

 

Mokslo pasaulyje žinomi ir kiti „Šviesuvos” Tarybos nariai. Tai: Prof. habil dr. Palmira Jucevičienė (asociacijos tarybos pirmininko pirmoji pavaduotoja moksleivių ir studentų švietimo reikalams) Kauno technologijos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Edukologijos instituto direktorė, Kembridžo universiteto vizituojanti profesorė. Mokslinių interesų kryptys: edukologijos mokslo metodologinės problemos, šiuolaikinės ugdymo sistemos, mokymosi aplinkos, kompetencijų vystymo ir pripažinimo, edukacinių novacijų, aukštojo mokslo modernizavimo, švietimo vadybos, organizacijos elgsenos klausimai. Dr. Birutė Sinkutė (Tarybos pirmininko antroji pavaduotoja ryšiams su tarptautinėmis organizacijomis, idėjų generavimui, mokslinių ir mokslo populiarinimo renginių organizavimui ) Technikos mokslų daktarė. Pagal aukštųjų neuniversitetinių studijų ortopedijos technologijos programą rengia ortopedus technologus. Su bendraautoriais parašiusi knygą „Ortopedinės avalynės gamybos technologija, ortopedijos technologijos, ortopedinės avalynės gamintojo, pėdos priežiūros mokymo programas“. Parengusi ir pritaikiusi virtualiai aplinkai metodinę mokymo/si medžiagą sveikatos priežiūros specialistams. Prof. habil. dr. Leonardas Lukoševičius (narys) Prof. habil. dr. Leonardas Lukoševičius - gydytojas biochemikas, habil. biologijos mokslų daktaras. Su autorių kolektyvu parašė apie 20 knygų: Biochemija; Klinikinė biochemija; Kraujo biochemija; Sveika gyvensena nuo vaikystės; Audinių ir organų sistemų biochemija; Šeimos medicinos pagrindai; Homotoksikologija; Cukrinio diabeto biochemija; Lipidų apykaitos patologijų biochemija; Baltymų ir kitų azotinių medžiagų apykaitos patologijų biochemija; Paauglių sveikatos priežiūra šeimos gydytojo praktikoje. Prof. habil. dr. Aleksandras Kriščiūnas (narys) Habilituotas daktaras, profesorius, Kauno medicinos universiteto Reabilitacijos klinikos vadovas, Kauno medicinos universiteto Senato narys. Rygos Valstybinio Universiteto Garbės Daktaras. Lietuvos reabilitologų asociacijos valdybos pirmininkas. Baltijos šalių reabilitologų draugijos viceprezidentas. Pasaulinės reabilitologų draugijos Medicininės Tarybos narys. Sveikatos apsaugos ministerijos ekspertas - konsultantas. Paskelbęs 500 mokslinių straipsnių Lietuvos ir užsienio žurnaluose; 18 vadovėlių ir monografijų bei 10 metodinių nurodymų autorius ir bendraautorius. Yra žurnalų “Medicina”, “Medicinos teorija ir praktika”, “Reabilitacijos mokslai ”, “Sportas ir sveikatos ugdymas” redakcinių kolegijų narys. Dr.Valentina Šereikienė (narė, asociacijos sekretorė ) Tarybos narė dr. Valentina Šereikienė - socialinių mokslų daktarė (socialiniai mokslai, edukologija). Didžiuojasi, kad turėjo galimybę dirbti socialinį darbą pas kun. M. Dobrovolskį (Tėvą Stanislovą) Dotnuvoje ir Paberžėje (1986 - 2005 m. m.). Vykdo mokslo tiriamąjį darbą, kuriant visuomenės informavimo bei ugdymo programas kultūros, švietimo, socialiniams darbuotojams, medikams, studentams.

 

„Šviesuvos” lektoriai

 

Nėra įmanoma išskirti kurio nors lektoriaus atskirai - kadangi visi turi savo klausytojų ratą, didelį pripažinimą ir pagarbą visuomenėje. Didelio pasisekimo sulaukia susitikimai su akad. R. Bancevičiumi, prof. A. Kriščiūnu, gyd. J.Ruolia, meteorologe A.Galvonaite ir kt. Populiarios prof. L.Lukoševičiaus, K. Ignatavičiaus, A.Žarskaus, prof. P. Jucevičienės, prof.R. Jucevičiaus, prof. A. Skurvydo, psichologo Z. Streikaus, dr. B.Sinkutės ir daugelio kitų lektorių paskaitos. Mokiniai laukia fiziko prof. R. Karazijos, akad. H. Paužos, žurnalistės P.Dumšienės paskaitų. Populiarios akad. J.Brėdikio suburtos Tradicinės Rytų medicinos lektorių paskaitos; jau ne kartą „Šviesuvoje‘ svečiavosi doc. D. Sekmokienė, gyd. A.Davydavičienė, Jogos asociacijos prezidentas Vytis Zabulėnas ir kt. Atskirai reikėtų paminėti režisierės Hanos Šumilaitės indėlį: ji ne kartą su savo kolektyvais pasirodė „Šviesuvoje“, parengė kartu su Šančių neįgaliaisaisi puikią akad. J.Brėdikio knygos „Ties riba“ inscenizaciją

Reikšmingas pasiekimas yra tai, kad Kauno jėzuitų kongregacija, turinti didelę mokinių ir jaunimo ugdymo patirtį, taip pat tapo „Šviesuvos‘ informaciniu rėmėju bei socialiniu partneriu: vyksta teologų mokslinės paskaitos. Kunigas Rytis Gurkšnys, SJ daug žmonių surinko į užsiėmimą „Paskaita su pratybomis apie lyderystę, gyvenimo prasmę ir pašaukimą.“ jaunimui, studentams. Lyderystės seminarų autorius Rytis Gurkšnys SJ yra Vadovų ugdymo centro direktorius - centre rengiami seminarai ir asmeninis treniravimas (executive coaching) skirtas vadovams ir darbuotojams, siekiantiems ambicingų asmeninių ir savo organizacijos tikslų. Rytis pamokslauja ir eina rektoriaus pareigas Kauno jėzuitų bažnyčioje. Po paskaitos „Šviesuvoje“ koncertavo Kauno Šv. Pranciškaus Ksavero (jėzuitų) bažnyčios sakralinės muzikos kolektyvai. Tai nebus vienintelė pažintis su teologais; ketinama pristatyti naujausius mokslo pasiekimus ir visuomenei gana mažai žinomoje srityje -- teologijoje.

 

Įdomu kaip seksis Studentų forumui gyvuoti? Tikimasi sudominti studentus, pirmiausiai, tokiomis paskaitomis, kurios su pasisekimu skaitomos viename kuriame nors universitete, tačiau yra nežinomos ar neprieinamos kitų aukštųjų mokyklų studentams, ypač gamtamoksline tematika. Jaunųjų išradėjų skatinimas – gali tapti svarbia asociacijos „Šviesuva“ veiklos kryptimi. Jaunieji mokslininkai populiaria forma renginiuose galės pristatyti savo vykdomas programas.

 

Atverčiame 2011 metų „Šviesuvos” darbų kalendorių

Dar kartą prisiminkime, kad visus užsiėmimus organizuoja ir rengia ASOCIACIJA “ŠVIESUVA” IR A.ASTRAUSKO FIRMA “PIRMAS ŽINGSNIS”. Peržvelkime nors pagrindinius renginius: •Susitikimas su Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiuoju gydytoju profesoriumi Vincu Janušoniu: „Genetikos perspektyvos medicinoje" –Ateities medicina: Ar genetinis modeliavimas leistų sukurti gyvybę, turinčią neribotą garantinį "galiojimą" ir sunkiai įsivaizduojamas galimybes? Kokia galėtų būti klonuoto žmogaus gyvenimo kokybė ir kokią kainą turėsime mokėti už mumyse užkoduotą norą gyventi amžinai? • Simpoziumas „Populiariai apie toksikologiją“ • Simpoziumas “Cukrinio diabeto gydymo naujovės”: Prof.A.Norkus • Konferencija visuomenei “Viskas apie sąnarius”. Temos: Rytų medicinos metodikos, kovojančios su artroze (akad. J.Brėdikis); Labiausiai paplitusios ligos, sukeliančios sąnarių skausmą; Viskas apie dirbtinius sąnarius (prof. .Kalesinskas); Reabilitacija – trumpiausias kelias pasveikti (prof. A.Kriščiūnas); Sergančiųjų sąnarių ligomis mityba (prof. L.Lukoševičius, doc. D.Sekmokienė); Buvusios ligonės pastebėjimai (choreografė B.Letukaitė); Nanogelis sąnariams –ar galima išauginti naujus sąnarius?

•Prof. V.Mildažienė, Kauno Botanikos sodo direktorė: “Kauno botanikos sodas ir jo mokslininkai” Bus pristatyta neseniai prof. Birutes Galdikas atidarytos Jaunųjų tyrėjų laboratorijos edukacinė programa.

• Simpoziumas „Projektų valdymas - šiuolaikinis tikslų įgyvendinimo būdas" - skirtas skatinti moksleivių inovatyvumą, verslumą, sužinoti apie projektų valdymą ir verslo pradmenis XXI amžiuje

• Projektas „Asociacija „Šviesuva“: 2011 m. Mokslo dienos Kauno miesto 10 klasių moksleiviams“.

 

Jei ir Jūs galvojate, kad FINANSINĖ PARAMA „Šviesuvai” reikalinga

 

Pagrindinė asociacijos tolesnės veiklos kryptis: „Mokslas visuomenėje“: mokslinių tyrimų reikšmė Europos vystymuisi, mokslo pasiekimų sklaida ir populiarinimas, mokslininkų atsakomybės ir atskaitomybės visuomenei sklaida, jaunimo mokslo potencialo ugdymas, išradingų mokslo renginių organizavimas. Primename, kad visi renginiai į juos susirinkusiems žmonėms yra nemokami. Salę renginiams A. Astrausko įmonė „Pirmas žingsnis” taip pat skiria nemokamai. Asociacija „Šviesuva“ stiprėja, tęsia savo veiklą, plečia geografiją (yra numatomi skyriai Vilniuje ir Druskininikuose) ir ieško naujų finansavimo galimybių.

Be abejo, finansinė parama yra labai reikalinga. Ypač Vaikų universiteto veiklai paremti: vaikų pėdos ir stuburo patikrinimų organizavimui bei nekompensuojamų ortopedijos gaminių vaikų namų auklėtiniams ir socialiai remtiniems vaikams pagaminimui. Vaikų pėdos ir stuburo ortopediniai patikrinimai „Šviesuvos“ Vaikų universiteto paskaitose - svarbus asociacijos išskirtinumas. Šie patikrinimai organizuojami, kuomet vaikai su mokytojais ir tėveliais atvyksta į Vaikų universiteto užsiėmimus. Mokinių sveikatos tikrinimai (ortopediniai): vyks projekto metu, atvykus vaikams į užsiėmimus. Ekspertas konsultantas - D. Ramančionis: gydytojas - chirurgas, Nacionalinės medikų asociacijos prezidentas, Nacionalinio medicinos centro direktorius, Labdaringos gydytojų nemokamų konsultacijų telefonu programos Lietuvoje įkūrėjas. Iki šiol niekada tokios išplėstinės socialinės sveikatinimo akcijos nebuvo rengiamos. Problemos aktualumą bei prevencinės profilaktinės patikros svarbą patvirtina Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) ekspertų duomenys. Vos ne kas antras ar trečias darželinukas turi kokių nors ortopedinių problemų. Deja, vaikų patikrinimai neduos naudos, kadangi daug kartų sumažėjus ortopedinių gaminių kompensavimui, „Pirmas žingsnis” jau nėra pajėgus labdarai dovanoti visiems vaikams reikalingus gaminius.

Susidomėjusiems „Šviesuvos” veikla ir jos rėmimo galimybėmis: informacijos rasite tinklapyje www.sviesuva.lt ; galima kreiptis ir elektroniniu paštu Valentina Šereikienė valiuse1@gmail.com Už dalykinę pagalbą rengiant šį straipsnį, už sudarytą galimybę pasinaudoti „Šviesuvos” fototeka straipsnio autorė nuoširdžiai dėkoja Dr.Valentinai Šereikienei.

Nuotraukoje: Publikacijos autorė, Lietuvos žurnalistų sąjungos narė Parpetua Dumšienė

 
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)