2020 m. gegužės 25 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jeigu reikia mušti, tiks ir Lietuvos paštas

Renaldas JAKUBAUSKAS, "Verslo žinios"

Prie_kaulo_II.jpgNėra ką slėpti – Andriaus Kubiliaus Vyriausybė ir susisiekimo ministras Eligijus Masiulis nusprendė, kad spausdintas žodis Lietuvai nebereikalingas.

Valstybės, AB Lietuvos pašto vienintelės akcininkės, sprendimu spaudos pristatymas ne tik branginamas, jis branginamas „atgaline data“ – pašto paslaugos brangsta už jau parduotų leidinių pristatymą. Prenumeratą pardavusiems laikraščiams tai reiškia maždaug tą patį, ką reikštų Seimo nariui 40% nubrauktos parlamentinei veiklai skirto lėšos už 2010 metus.

2011 m. be nuostolių ketinantis baigti Lietuvos paštas (LP), priklausomai nuo leidinių apimties, platinimo įkainius didina vidutiniškai 40%. Nepaisydamas to, kad dalis paslaugų jau parduota ankstesnėmis kainomis. „Nustatyti naujus tarifus nuspręsta atsižvelgiant į tai, kad iki šiol galioję periodinių leidinių prenumeratos apdorojimo tarifai neatitiko rinkos sąlygų ir Lietuvos paštas kasmet patirdavo nuostolių. Vien pernai dėl taikytų tarifų bendrovė patyrė 15,4 mln. Lt nuostolių“, – skaičiuoja Arūnas Venckavičius, LP Pardavimų tarnybos direktoriaus. Jis nurodo, kad laukiamas pakeistos kainodaros efektas – papildomi 5 mln. Lt. 10,4 mln. nuostolių ir toliau lieka. „Minėta suma sudaro apie trečdalį praėjusių metų nuostolio iš prenumeratos paslaugos. Likusią dalį nuostolių tikimės padengti optimizavę vidinius bendrovės procesus. Tikimės, kad ateityje ši paslauga nebebus nuostolinga“, – dėsto LP atstovas.

 Šimtai tūkstančių

Romas Burba, „Alytaus naujienų“ dienraštį ir „Druskininkų naujienos“ savaitraštį leidžiančios UAB „Alytaus naujienos“ direktorius, stebisi: nuo vasaros pardavinėja prenumeratą ir nebuvo sulaukę jokių įspėjimų apie tai, kad užgrius nauji pristatymo įkainiai kitiems metams. Leidėjas skaičiuoja, kad nuo vasaros parduota laikraščių prenumerata 2011 m. dabar tampa mažesnė už pašto pristatymo paslaugą.

„Už mėnesio prenumeratą ėmėme 12 Lt, dabar už pristatymą turėsime sumokėti 13,2 Lt. Per dvidešimt metų dar tokių kainų nebuvo“, – tikina p. Burba. Nedidelei įmonei tai reiškia, kad jos veiklos sąnaudos brangsta maždaug 60%. „Mums tai kainuos apie 100.000 Lt, – naujų įkainių naštą vertina p. Burba. – Tikrai negražiai elgiamasi.“

„Suprastume, jei būtų keliama 10–15%, pagal biudžeto įvykdymą, infliaciją“, – kalba p. Burba ir stebisi, kad LP nuostolių siekia išvengti per metus, o valstybė neskuba užtikrinti spaudos prieinamumo, nors tai turėtų prilygti švietimo, sveikatos paslaugų teikimui.

 Prispaus mažuosius

Tai, kad didžiausią smūgį pajus mažesnių pagal puslapių skaičių laikraščių leidėjai, patvirtina ir Vidmantas Strimaitis, UAB „Lietuvos rytas“ generalinio direktoriaus pavaduotojas. „Tas didinimas – savotiškas. Didinami įkainiai pirmiesiems spaudos lankams, tad mums tai didelės įtakos

neturės, nes leidžiame daug lankų. Didinamos mažos apimties leidinių kainos, t. y. kuo didesnis lankų skaičius, tuo įkainių didinimas mažėja ir mums kaina beveik nekinta“, – aiškina p. Strimaitis. Jam priimtina LP ideologija, kad pagrindinis darbas – nunešti leidinį, o ar leidinys labai storas, ar labai plonas, nebeturi tokios didelės reikšmės.

„Jie yra suskaičiavę minimalią kainą, kiek kainuotų nukeliauti iki tam tikros pašto dėžutės. Anksčiau iš storesnių leidinių imdavo labai daug, mes šiuo metu sumokame kelis kartus daugiau, nei jie prašo minimalios kainos. Nė vienas leidinys neatiduodavo tokio procento Lietuvos paštui kaip mes“, – sako p. Strimaitis. Pono Venckavičiaus pasiteiravus, kodėl labiausiai įkainiai kyla mažesnės apimties leidiniams, jis buvo linkęs

kalbėti tik apie kaimo vietoves, nes ten didžioji dalis mažesnės apimties leidinių ir yra platinami, o ši veikla yra brangi ir nuostolinga, nes vietos retai gyvenamos, prenumeratoriai išsibarstę dideliuose plotuose. „Kodėl kaimo vietovėse iki šiol nebuvo nė vienos privačios platinimo bendrovės, kuri norėtų konkuruoti

buvusiomis sąlygomis? Todėl, kad nė vienas ekonomine logika besiremiantis subjektas nenorėjo užsiimti šia veikla pagal galiojusius tarifus. Be to, iki šiol taikytas tarifas už leidinių pristatymą kaimo vietovėse nepadengdavo net kintamų šios paslaugos sąnaudų“, – teigia p. Venckavičius. Nacionalinė rajonų ir miesto laikraščių leidėjų asociacija (NRMLLA) gerokai sunerimusi dėl Rimvydo Vaštako, susisiekimo viceministro ir LP valdybos pirmininko, deklaracijos, kad po šių pokyčių išliks stipriausi

laikraščiai. „Ar tai tie, už kurių kyšo politikų ausys, ar kurie gausiai gauna mokamos informacijos iš įvairių valstybės institucijų?“ – asociacijos tinklalapyje klausia Vilija Butkuvienė, NRMLLA valdybos pirmininkės pavaduotoja, Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redaktorė.

 Vėlavimo žala

Rasa Adomaitytė, UAB „Diena Media News“, valdančios dienraščius „Vilniaus diena“, „Kauno diena“ ir „Klaipėda“, platinimo direktorė, taip pat skaičiuoja, kad bendrovė pajus kainų didėjimą, tačiau išlaidos neturėtų daug padidėti, nes kaimo vietovės turima nedaug prenumeratorių, be to, įkainiai kyla lediniams, kurie iki 7 spaudos lankų, o vienintelė „Vilniaus diena“ mažesnės apimties. „Įkainių kilimą žiniasklaida pajaus, ypač smulkieji leidėjai, mažieji rajoniniai leidiniai, kurie yra 16 puslapių“, – pažymi ir p. Adomaitytė.

Tačiau pastarojo meto pašto veiksmai, o tiksliau – neskubėjimas, turės įtakos visiems laikraščių ir žurnalų leidėjams – vėluojama pradėti priiminėti prenumeratą. „Lyg ir praėjusią savaitę pradėjo sudarinėti sutartis su leidėjais, katalogai, kuriuos dalina įmonėms, dar nėra atspausdinti, jei jie iš viso bus. Anksčiau prenumerata prasidėdavo nuo spalio 15 d., tik pernai, atėjus naujai Lietuvos pašto valdžiai, vėlavo. Šiemet iš viso klausimas, ką surinks, nes tuoj ir metai baigsis, – pažymi p. Adomaitytė. – Žala turėtų būti didelė, prenumeratos kiekis per paštą turėtų kristi.“

 Išmeta kaulą

Seimas rugsėjo pabaigoje priėmė Visuomenės informavimo įstatymo pataisas, pagal kurias keičiama paramos žiniasklaidai sistema – finansinė parama skiriama ne laikraščių pristatymo paslaugų teikėjams, kaip buvo iki šiol, o tiesiogiai laikraščių ir žurnalų leidėjams. Tačiau tam kol kas numatyta kukli suma – 1 mln. Lt. Be to, finansinė parama leidėjams nuo šiol skiriama kompensuojant iki 30% laikraščių ir žurnalų patiriamų pristatymo prenumeratoriams kaimo gyvenamosiose vietovėse išlaidų.

Ponas Burba skeptiškai vertina tokį kompensavimą per Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą. „Sako, kad kitais metais kompensuos, tačiau gal geriau neatimti ir kitąmet nereikės kompensuoti. Išmeta kaip kaulą, rodo, kokie jie esą geručiai“, – dėsto p. Burba. Jo neguodžia ir deklaruojamos noras kompensavimui rasti papildomus 3–4 mln. Lt. Romas Burba akcentuoja, kad realiai leidėjai gali tikėtis vos 30% patiriamų laikraščių ir žurnalų pristatymo prenumeratoriams kaimo gyvenamosiose vietovėse išlaidų, o įkainiai kyla ir mieste. Be to, pinigų galima tikėtis tik kitų metų pabaigoje, dalis leidinių pinigų gali ir nebesulaukti – bankrotas ateis greičiau, mano p. Burba.

 Piešinys: "Prie kaulo", aut. dailininkas karikatūristas, LŽS narys Vladimiras Beresniovas (Vlaberis)

 

 

 
Virselis_1934_m._I.jpg


IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 86 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,IERARCHIJA"


Tarp kolegų pasidairius,
yra giminės įvairios,
Nors, kas skaito tik gazietą,
gal būt, to nepastebėtų.

Yra giminė - vyriausių,
Jie tarp raštų įsirausę,
Nors minkštoką turi kėdę.
bet labai nesaugiai sėdi.

Jei su plunksna ką nors daro,
tai parašo žodį svarų,
O jeigu parašo nieką,
tai nelaiko tai per grieką.

Paskiau eina sekretoriai,
žmonės nelabai padorūs.
Šitie žmonės visą laiką
tik ką nors nubraukti taiko.

Ir didžiausią nuo jų kančią
tai reporteriai iškenčia.
Nubraukė eilutę, kitą,
ot ir nėra poros litų...


(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)