2019 m. spalio 23 d.

V. Putvinskio g. 48
44211 Kaunas
tel./faks (8-37 422 577)
lzs.kaunas@gmail.com
+370 698 17188

Iš dovanų knygos ,,Dar palūkėki pusamžio krize!

***

Braška kūnas, dreba keliai, krenta dantys - sveika senatve

***

Sendamas tik per skausmus dantis sukandęs gali ką nors nuveikti

***

Amžiaus viduryje naujų pojūčių sukelia tik nauji simptomai

***

Senatvė turi tris panašumus. Pirmas - sutrikusi atmintis. Hm... Kokie gi kiti du?

***

Kadaise buvau tokia neryžtinga... O dabar gailiuosi...

***

Sulaukus brandaus amžiaus neverta pernelyg nerimauti, kad protas nuslysta į šalį. Svarbu, kad jis grįžtų atgal.

***

Kai žvakutė kainuoja daugiau už gimtadienio tortą, metas atsisveikinti su jaunyste

***

Ir dabar turiu tai, ką turėjau prieš 20 metų, tik vaizdas nekoks

***

Pusamžis yra tada, kai amžių išduoda pusiaujas

***

Perkopus pusamžį žmona liepia įtraukti pilvą, ir jai nė motas, kad jau seniausiai jį įtraukei

***

Jeigu gyvenčiau iš naujo, daryčiau tas pačias klaidas, tik nebelaukčiau taip ilgai

***

Tik jauni miršta nesugedę

***

Kad ką bedaryčiau, viskas yra arba nepadoru, arba nelegalu, arba didina antsvorį

***

Kai tik suaugi ir pasisemi pakankamai žinių, supranti, kad esi per senas ir bejėgis

***

Esu tokio amžiaus, kai mano nugara šėlioja dažniau negu aš pati

***

Kai norisi atsistoti ir užleisti vietą moteriai, bet neprisiverti pajudėti - vadinasi, sensti

***

Dažniausias svorių kilnojimo pratimas sulauks pusamžio - pakilti iš krėslo

***

Rūkau cigarus dėl to, kad mano amžiaus žmogui baisu neturėti ko įsitverti

***

Pasilenkus užsirišti batraiščių ir po akimirkos svarstau: hmm, ką gi aš ruošiausi daryti?Gelt_I.jpg

Dail. Algimantas SnarskisHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Sovietmečio gerbėjams galima viskas?

AuAušra GARNIENĖ

garniene.jpgJeigu manote, kad partizanai gynė Lietuvos laisvę, esate "šiandieniniai banditų dvasiniai palikuonys", nesuvokiantys, kad geriausia ir teisingiausia santvarka buvo sovietmetis. Tokias tiesas trejus metus skelbianti interneto svetainė užkliūva tik neabejingiems piliečiams, bet ne valstybės ar teisėsaugos institucijoms.

Tokių yra daugiau

"Tai įžeidimas visų, kurie kovojo už Lietuvos laisvę ir žuvo, ir tų, kurie dar likę gyvi", – piktinosi kaunietis, pramoninio dizaino specialistasVytenis Petrusevičius, internete aptikęs svetainę, šlovinančią sovietmetį ir vadinamuosius laisvės gynėjus.

Už Lietuvos laisvę kovoję partizanai svetainėje pokaris.info vadinami banditais, gaujomis, nacionalistais, teroristine organizacija. Kaip priešprieša jiems pristatomi sovietų valdžios nurodymus vykdę vadinamieji liaudies gynėjai – jie svetainėje vadinami žmonėmis "didvyriškai gynusiais darbo liaudį nuo įsisiautėjusio nacionalistinio teroro".

Politinių kalinių ir tremtinių šeimoje užaugęs, Lietuvos istorija besidomintis V.Petrusevičius tokią svetainę aptiko į paieškos sistemą įvedęs žodį "pokaris". "Nebūtinai pusė tavo giminės turi būti išžudyta, kad tokie dalykai žeistų", – samprotavo kaunietis.

Jis prisipažino niekada nieko panašaus nedaręs, tačiau šįkart apie svetainę pranešė Valstybės saugumo departamentui (VSD), vidaus reikalų ministrui Raimundui Palaičiui, išplatino pareiškimą žiniasklaidai. Kaunietis nėra tikras, ar svetainėje skelbiama informacija pažeidžia šalies įstatymus, todėl mano, kad svetainės turinį turėtų įvertinti atsakingos valstybės institucijos, galinčios nustatyti, iš kur ir kas skelbia tokią informaciją.

Pasak V.Petrusevičiaus, interneto erdvėje yra ir daugiau panašaus pobūdžio svetainių. Jis su keliais bendraminčiais prisipažino renkantis tokią informaciją ir ketinantis artimiausiu metu paviešinti. "Po nepriklausomybės atkūrimo į daug ką žiūrėjome pro pirštus. Jeigu valstybės politika, kurios mokoma ir mokyklose, yra partizanus laikyti kovotojais už Lietuvos laisvę, kodėl kažkas turi iš to tyčiotis ir įžeidinėti?" – svarstė V.Petrusevičius.

Laukia palankios valdžios

Svetainėje pokaris.info teigiama, kad svetainės kūrėjų tikslas – suteikti nefiltruotą informaciją. "Nepaisant to, kad jau 17 metų (svetainė pradėjo veikti 2007 m. – aut. past.) mums plauna smegenis apie pokario "didvyrius", žmonių atmintyje neišnyksta tikrasis jų vardas – banditai. Ne tik neišnyksta, bet ir persiduoda iš kartos į kartą", – skelbiama tituliniame puslapyje.

Čia pateikiami straipsniai apie "nacionalistinį terorą ir jo priežastis", prisiminimai apie sovietinių "liaudies gynėjų" žygdarbius. Banditais vadinamiems partizanams žeriama daugybė kaltinimų, iliustruojant sovietinių institucijų dokumentais ir nuotraukomis. Tekstuose daugybė nuorodų į Rusijoje veikiančias interneto svetaines.

Svetainės kūrėjai skelbia "žydšaudžių sąrašą", kuriame daug buvusių partizanų pavardžių. Prie kai kurių pateikiamos nuotraukos ir apibūdinimai "žiaurus", "sadistinių polinkių turintis žudikas" ir pan. Sąraše yra ir partizanų vadas Juozas Lukša-Daumantas. "Kauno diena" pernai birželį rašė apie vienoje Izraelio svetainėje skelbiamą tokią pačią šmeižikišką informaciją apie J.Lukšą-Daumantą. Kol kas tebevyksta kelerius metus nesibaigiantys teisminiai ginčai, tad informacija iš šios interneto svetainės nepašalinama.

Svetainės pokaris.info kūrėjai taip pat rekomenduoja apsilankyti diskusijų forume "Komunizmas Lietuvoje", kur puikuojasi užrašas " Komunizmas – geriausia santvarka". Šiame forume, kuris skelbiasi turįs 429 registruotus vartotojus, žmonės kviečiami diskutuoti apie komunizmą, socializmą, Sovietų Sąjungą ir dabartinę valdžią. Pokalbiuose dalyvauja slapyvardžiais Bolševikas, Tarybinis žmogus, Partizaninė Tania, Leninas ir panašiais pasivadinę žmonės.

Rubrikoje "Tarybinė istorija ir ateitis" diskutuojama ne vien apie to meto situaciją, bet ir svarstoma apie galimas socializmo reformas, įstatymų leidimą ar keitimą esant socialistinio pobūdžio valdžiai ateityje. Temoje "Banditai" kviečiama pasisakyti apie apie banditus, vadinamus partizanais.

Išplėtota tema apie tai, kaip reikėtų elgtis su Bažnyčia. Forumo dalyviai nevienareikšmiškai teigia, kad "religija turi išnykti visiems laikams", "religiją ir bažnyčią reikia numarinti", "reikia veikti iš lėto, atsargiai, kruopščiai ir kantriai".

Tai nieko nereiškia?

Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovas spaudai Vytautas Makauskas tikino, kad radikalių judėjimų ir organizacijų veikla yra stebima. "Interneto tyruose yra daugybė informacijos, kuri nieko nereiškia", – įsitikinęs V.Makauskas.

Jis prisipažino, kad apie svetainę pokaris.info buvo žinoma dar prieš sulaukiant V.Petrusevičiaus kreipimosi. VSD atstovas priminė Lietuvos Respublikos Konstitucijoje numatytą žodžio laisvę. "Šituos dalykus stebime ir pateikiame tam tikroms institucijoms. Cenzūros šalyje nėra ", – pabrėžė V.Makauskas.

Anot jo, VSD imasi tirti, jeigu pareiškimai internete ragina smurtauti, keisti valstybės santvarką. "Teisme labai sunku įrodyti, ar tai rimta, ar tik šiaip pasvaičiojimai", – aiškino VSD atstovas spaudai.

V.Petrusevičius stebisi, kad apie žodžio ir nuomonės laisvę mėgstantys postringauti kai kurių institucijų atstovai labai skirtingai vertina viešai skleidžiamą informaciją. "Jeigu kur nors pasirodo svastika, tie žmonės labai greitai supakuojami, tačiau su žvaigžde, pjautuvu ir kūju elgiamasi visiškai kitaip", – mano kaunietis.

Jis tikino neturintis nieko prieš kitokias žmonių nuomones, jeigu jos neteikiamos visuomenei kaip viešo naudojimo informacija. "Jeigu svetainė pretenduoja į viešą informacijos skleidimą, turėtų prisiimti ir atsakomybę", – neabejoja V.Petrusevičius.

Kaunietis kelia dvi versijas, kam reikalinga tokia interneto svetainė. "Jeigu žmogus tiki tuo, ką rašo, jis greičiausiai yra psichikos ligonis. Juk būna, kad žmogus tiki, jog velnias jį išgelbės. Arba – tokia informacija skleidžiama sąmoningai", – svarstė kaunietis.

Nuotraukoje: Straipsnio autorė, "Kauno dienos" žurnalistė, LŽS Kauno apskrities skyriaus valdybos narė Aušra Garnienė


Virselis_1934_m._I.jpg

IŠ PRAEITIES...
PRIEŠ 85 METUS

PETRAS PŪKELIS
,,PLUNKSNOS BROLIAI"

Žurnalistam Lietuvoje
visiškai neblogai klojas.
O jei kam kiaura alkūnė,
tai tas paslaptim tebūnie.

Žurnalistai  Eldorado
kolei kas mus nesurado
Ir už žodį, nors stiproką,
dar po dolerį nemoka.

Visų pirma labai svarbu,
kad visuomet yra darbo,
O jei ne visad sumoka,
dėl to liūst neapsimoka.

Sako, laikraščių tiražas
kolei kas dar esąs mažas.
Ir kol kas dar mūs tėvynėj,
sako, esą daug laukinių.

Jei jau šneka taip leidėjas-
padirbėkim iš idėjos.
Nors kitur tas nemadoje,
tegul liks dar bent spaudoje.

Šiais jau būklė mūsų svarbi,
Spaudos žmogų visi gerbia.
Jei svečiuose kur tenka būti,
užufundija čėrkutę.

Sako, spaudos pionierius
juk negali būt negėręs.
Taigi ši patieka
žurnalistui ir telieka.

Kolei kas pas mumis spaudą
su glėbiu dar nieks negaudo.
Pas mus, mat, kiti dalykai:
daug kas skaito tik dykai.

Šitokioj aplinkumoje
daugel kas patiestų kojas,
Bet lietuvis žurnalistas
dar bankrotų nepažįsta.

(1934 metai. Iš pirmojo Lietuvos žurnalistų sąjungos metraščio)

KLAUSIMĖLIS

Ką Jūs vadinate žurnalistu?

Dirbančius redakcijoje
Bendradarbiaujančius su spauda, RTV
Pagal sutartį teikiančius medžiagą, viešosios informacijos rengėjams
Priklausančius žurnalistų profesinei sąjungai
Daugiau informacijos

Radai klaidą?
Rašyk (el.p. lzs.kaunas@gmail.com)